CHÓR ARCHIKATEDRY ŚWIĘTEJ RODZINY
W CZĘSTOCHOWIE
BASILICA CANTANS
Chór „Basilica Cantans” Archikatedry w Częstochowie liczy obecnie 36 osób. Powstał na przełomie lat 1997/8. Założycielami Chóru są: ks. dr. hab. Marian Duda oraz dyrygent Włodzimierz Krawczyński.
Chór „B.C.” podczas swojej 25-letniej działalności prezentował się zarówno podczas uroczystości kościelnych jak i koncertów łącznie ponad 1200 razy (ok. 50. razy w roku kalendarzowym). Występował on zagranicą: we Francji w katedrze Notre Dame w Paryżu , w Szwajcarii we Fryburgu i Lozannie, we Włoszech w Loreto i Ascoli Piceno a także innych krajach oraz dając koncerty w wielu miastach Polski. Jest laureatem między innymi nagrody Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, I miejsca w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich, czy zdobywcą Złotej Nuty w Festiwalu Pieśni S. Moniuszki, upamiętniającym powstanie styczniowe. Podczas koncertów w częstochowskiej Archikatedrze czy Filharmonii zawsze dopisywała liczna publiczność. Chór w swym repertuarze posiada pieśni sakralne i ludowe, pieśni patriotyczne oraz Gospel, kompozycje dawne i współczesne. Co roku organizuje i animuje „Katedralne Spotkania Chórów”, podczas których prezentują się chóry diecezji częstochowskiej, jak i chóry licznych katedr, chóry szkolne, studenckie czy zagraniczne (Niemcy, Włochy, USA, Kanada).
Obecnie, w roku jubileuszu 25-lecia, oprócz regularnej pracy nad repertuarem właściwym dla okresu liturgicznego, Chór pracuje nad kompozycjami dyrygenta, Włodzimierza Krawczyńskiego: oratorium „Jak ojciec i syn” poświęconym pamięci Jana Pawła II oraz zbiorem pieśni „Powiedzcie to dalej” do słów ks. Jana Twardowskiego.
Chór „Basilica Cantans”, przez swoje oparcie i posługę w Archikatedrze częstochowskiej, w naturalny sposób czerpie też z duchowości monasteru jasnogórskiego, „duchowej stolicy Polski”, a więc z długiej tradycji łączącej wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Pielęgnowanie tychże poprzez śpiew, zarówno w kontekście liturgicznym jak i poza nim, stanowi misję Chóru „B.C.”, misję o niewątpliwym znaczeniu dla kultury.
Realizacja tej misji przez ostatnie ćwierćwiecze możliwa była dzięki dobrej woli, pasji i zaangażowaniu członków Chóru, śpiewających i doskonalących swój muzyczny warsztat do poziomu, który w opinii wielu słuchaczy dorównuje jakości etatowych zespołów profesjonalnych. Potwierdzają to liczne nagrody, życzliwość mediów i publiczności, kolejne zaproszenia Chóru na uroczystości i festiwale. Osiągnięcie wysokiego poziomu artystycznego nie jest jedynie powodem do dumy czy sposobnością do dzielenia się pięknem muzycznego wykonania; umożliwia także sięganie po wyjątkowy, wymagający repertuar, w niektórych przypadkach komponowany specjalnie dla Chóru „B.C.”. Oprócz kompozycji samego dyrygenta, Włodzimierza Krawczyńskiego, Chór wykonuje też dzieła innych kompozytorów polskich, stając się tym samym żywym nośnikiem niematerialnego dziedzictwa narodowego.