25-01-2020 16:45
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 9.09.2018

XXIII Niedziela Zwykła 9.09.2018

 1. Poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych po Mszy św. o 12.00. Na tę Mszę św. w każdą niedzielę zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Przy tej okazji zachęcamy do wstępowania w szeregi ministrantów i lektorów Archikatedry zarówno chłopców jak i dorosłych mężczyzn – co jest szczególnym znakiem naszej parafii. Zachęcamy także młodych do udziału w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych Młodzieży Świętej Rodziny.
 2. Zebranie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. z klas 2 jak i 3 odbędzie się w czwartek o 18.30. Rozpoczęcie w Kaplicy Najśw. Sakramentu.
 3. Pielgrzymka Czytelników, Przyjaciół i Pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę, 15 września Mszą św. o 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej. O 11.30 do auli „Niedzieli” przy ul. 3 Maja organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Taylor – wnuczką Zofii Kossak, znakomitej pisarki, mocno związanej z tygodnikiem „Niedziela”.
 4. Tydzień w liturgii:

- we środę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – odpust w kościele rektorackim w III Alei NMP.

- w czwartek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.

- w piątek święto Podwyższenia Krzyża św. Odpust w parafii przy Rynku Wieluńskim.

- w sobotę wspomnienie Najświętszej  Maryi Panny Bolesnej.

 1. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia Fiat, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.
 2. Nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.
Ogłoszenia duszpasterskie 2.09.2018

XXII Niedziela Zwykła 2.09.2018

 1. Spotkanie Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 8.00.
 2. Jutro rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii będzie sprawowana uroczysta Msza św. na rozpoczęcie roku w poniedziałek o 9.00.  Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 12.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o 7.00, w południe i od 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00.
 4. Zebranie Akcji Katolickiej w środę o 19.00. Spotkanie ministrantów i lektorów w piątek o 18.30, spotkanie Młodzieży Świętej Rodziny w piątek o 19.15.
 5. Dziś Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze. Uroczysta suma na Jasnej Górze o godzinie 11.00.
 6. We wtorek przypada 79. rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, a m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana we wtorek o 18.00 w Bazylice pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 7. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Grzegorza Wielkiego

- we wtorek wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi. 

- w sobotę Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msze św.
o 8.00 i 18.00. Zapraszamy czcicieli Matki Bożej.

 1. Została przyznana dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na renowację Archikatedry i jej otoczenia przy znacznym wkładzie własnym parafii. Prace będą obejmowały m.in.: remont schodów i wybudowanie pod nimi toalet, oczyszczenie elewacji i zabezpieczenie kamiennych elementów dekoracyjnych, odrestaurowanie posadzki w bazylice, zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej, instalacje alarmowe i pożarowe, ogrzewanie bazyliki, remont kaplic bocznych, iluminacja bryły archikatedry.
 2. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia FIAT i radia Jasna Góra.
 3. Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 26.08.2018

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26.08.2018

 1. Dziś, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej z wielką radością witamy wymodlonego i długo wyczekiwanego Pasterza naszej wspólnoty. Decyzją Księdza Arcybiskupa z dn. 23 sierpnia 2018 r. Proboszczem naszej Parafii i Rektorem Bazyliki Archikatedralnej został ks. Prałat dr Włodzimierz Kowalik. Ksiądz Proboszcz zachowuje jednocześnie dotychczasowe funkcje Wikariusza Biskupiego ds. Ekonomiczno-Administracyjnych i Dyrektora Wydziału Ekonomicznego, Budownictwa i Ochrony Zabytków Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz wykładowcy naszego Seminarium. Księdzu Proboszczowi życzymy opieki Najświętszej Rodziny w tej pięknej acz niełatwej posłudze na tak wielu odcinkach pracy dla Kościoła Częstochowskiego.
 2. Ks. Prałat Stanisław Gębka zakończył zleconą przez Ks. Arcybiskupa posługę administratora naszej parafii. Obecnie przebywa na zasłużonym wypoczynku w sanatorium. Dziękujemy za jego gorliwą posługę, i oczywiście się z nim nie żegnamy, ponieważ będzie nadal mieszkał w naszej wspólnocie.
 3. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Moniki, która wymodliła nawrócenie swojemu synowi, Augustynowi.

- we wtorek św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

- w środę wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

- w tym tygodniu przypada I sobota miesiąca – akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi po Mszy św. o 7.00.

 1. W sobotę przypada 79. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Będziemy modlić się tego dnia za poległych w obronie Ojczyzny.
 2. Bardzo cieszymy się z obecności parafian i sympatyków podczas naszej pielgrzymki parafialnej na Jasną Górę. Podziękowania wszystkim, a szczególnie posługującym w różny sposób, składamy na ręce ks. Łukasza Sakowskiego.
 3. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy do słuchania katolickiego radia FIAT i radia Jasna Góra.
 4. Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych a szczególnie Księdza Proboszcza polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 8.07.2018

Czternasta Niedziela Zwykła 08.08.2018

 1. Tydzień w liturgii:

* w środę święto św. Benedykta z Nursji, opata (założyciela klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, twórcy reguły życia zakonnego, monastycznego, patrona Europy);

- w czwartek św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika (papież Sylwester II wysłał go na czele misji do Prus, po roku mając 35 lat poniósł śmierć męczeńską z 18 towarzyszami z ziemi Jadźwingów);

- w piątek Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta (żyli w XI wieku); odpust w parafii przy ul. Mickiewicza.

 1. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Bezcenny wspólny stół” – o tym, że jakość naszych rodzinnych relacji doskonale weryfikuje stół oraz felieton bpa Andrzeja Przybylskiego „Ile się można spóźnić do kościoła?”
 2. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitych łask Bożych, a przebywającym na urlopach owocnego odpoczynku.
 3. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Marek Adasiewicz l. 57 , + Krzysztof Kowalczyk, l. 69.

Ogłoszenia duszpasterskie 1.07.2018

Trzynasta Niedziela Zwykła 01.08.2018

 1. Ks. mgr Łukasz Sakowski od dziś rozpoczyna pracę duszpasterską – jako wikariusz w naszej parafii.  Ks. Łukasza witamy bardzo serdecznie i życzymy wielu łask Bożych, aby jak najwięcej dobra uczynił w naszej parafii, życzymy najlepszego zdrowia, dobrego samopoczucia i radości z posługi duszpasterskiej.
 2. Tydzień w liturgii:

* we wtorek św. Tomasza Apostoła (wg tradycji dotarł do Indii i tam katechizował, poniósł śmierć męczeńską za wierność Chrystusowi);

* w piątek św. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy, patronki dzieł misyjnych w Polsce (żyła na przełomie XIX i XX w., założyła Stowarzyszenie Misyjne św. Piotra Klawera; zyskała tytuł „Matki Afryki”;)

* w tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota lipca. Do chorych udamy się od 9.00.

 1. Wszystkim wyjeżdzającym na urlopy i kolonie życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do rodziny i parafii. Podczas wakacji pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.
 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych  na Jasną Górę w piątek, 6 lipca. Program w gablocie.
 3. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitych łask Bożych, zdrowia i wszelkiej pomyślności.
 4. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności + Maria Marciniak,
  l. 85.
Ogłoszenia duszpasterskie 24.06.2018

Dwunasta Niedziela Zwykła
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela 24.06.2018

 1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusowego odprawiamy w naszej parafii codziennie o 17.30.
 2. Tydzień w liturgii:
  * dziś uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Św. Jan odegrał wyjątkową rolę w dziejach zbawienia. Był synem Zachariasza i Elżbiety – krewnej Najświętszej Maryi Panny. Urodził się pół roku przed Chrystusem. Wiódł życie pustelnicze, nawoływał do nawrócenia. Na znak żalu za grzechy udzielał chrztu w Jordanie zapowiadając bliskie przyjście Mesjasza. Upomniał Heroda za niemoralne życie. Został uwięziony i ścięty.
  * w czwartek św. Ireneusza, biskupa i męczennika (żył w II wieku, bronił wiary katolickiej przeciw gnostykom).
  * w piątek Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W naszej świątyni Msze św. o 8:00 i 18:00. Nie będzie Mszy św. o 7:00. Taca z tego dnia będzie przeznaczona na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Odpust zupełny można zyskać nawiedzając naszą Archikatedrę lub Bazylikę Jasnogórską. Trzeba odmówić Ojcze Nasz i Wierzę w Boga. Kto pobożnie używa dewocjonaliów poświęconych przez Ojca Świętego lub przez Biskupa, też może 29 czerwca otrzymać odpust zupełny.
 1. Zmiana personalna. Ks. mgr Mariusz Janik został przeniesiony do parafii Bór Zapilski. Ks. Mariusza pożegnamy i podziękujemy za pracę podczas ostatniej Mszy św., którą odprawi w piątek o 18.00. Nowym wikariuszem w naszej parafii został ks. mgr Łukasz Sakowski, który pracował w parafii Konopiska. Ks. Łukasza powitamy w przyszłą niedzielę.
 2. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuły o ojcostwu: „Wielki szturm modlitwy za Ojczyznę” – wynik konkursu „Niedzieli” i spotkania z Pierwszą Damą oraz „Nowy sposób bycia braćmi” – o św. Piotrze i Pawle oraz „ Mężczyzna zbudował Bogu dom” – o św. Józefie, postrachu duchów piekielnych.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,993,736 unikalne wizyty