04-12-2020 17:56
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 18.10.2020

 

1. W rozpoczynającym się Tygodniu Misyjnym przeżywamy Niedzielę Misyjną, obchodzoną w tym roku pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”.

2. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15.

3. We wtorek przypada św. Jana Kantego, a w czwartek liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

4. Zachęcamy serdecznie do wspólnotowej modlitwy za bliskich zmarłych. Można składać za dobrowolną ofiarą wypominki roczne i oktawalne. Za zmarłych będziemy się modlić przez cały tydzień od 1 do 8 listopada o 17.00 na różańcu i Mszy św.

5. W związku z ogłoszonymi nowymi obostrzeniami epidemicznymi Ksiądz Arcybiskup Metropolita wydał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.  

6. Polecamy tygodnik katolicki „Niedziela” oraz naszą gazetkę parafialną
„U Świętej Rodziny”. Zachęcamy do słuchania radia FIAT, radia Jasna Góra
i radia Maryja.

MODLITWA PAPIEŻA FRANCISZKA O USTANIE EPIDEMII KORONAWIRUSA NA ŚWIECIE

Strzeż, święty Opiekunie, naszego kraju.

Oświecaj odpowiedzialnych za dobro wspólne, aby wiedzieli – jak Ty – jak zatroszczyć się o osoby powierzone ich odpowiedzialności.

Udziel mądrości naukowcom i tym, którzy poszukują odpowiednich środków służących zdrowiu i dobru fizycznemu braci. Podtrzymuj tych, którzy dbają o potrzebujących: wolontariuszy, pielęgniarki i pielęgniarzy, lekarzy, którzy pozostają na pierwszej linii troski o chorych, także za cenę własnego bezpieczeństwa.

Błogosław, św. Józefie, Kościół, począwszy od jego szafarzy, uczyń go znakiem i narzędziem Twojego światła i Twojej dobroci.

Towarzysz, św. Józefie, rodzinom: swoją cichą modlitwą buduj harmonię pomiędzy rodzicami i dziećmi, szczególnie pamiętaj o najmłodszych.

Zachowaj starszych od samotności: spraw, aby nikt nie był pozostawiony w rozpaczy opuszczenia i zniechęcenia. Pociesz tego, kto jest najsłabszy, dodaj odwagi temu, kto się chwieje, wstawiaj się za ubogimi.

Razem z Dziewicą Maryją błagaj Pana, aby uwolnił świat z wszelkiej formy pandemii. Amen.

 

Ogłoszenia parafialne

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 11.10.2020

 

1. Przeżywamy dziś Dzień Papieski. Po Mszy św. wolontariusze będą oczekiwali na nasz dar serca do puszki na Dzieło Nowego Tysiąclecia – wsparcie w dalszej nauce zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

2. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.

3. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek błog. Honorata Koźmińskiego  
 • w czwartek św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
 • w piątek św. Jadwigi Śląskiej
 • w sobotę św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 • w przyszłą niedzielę wspominamy św. Łukasza Ewangelistę, patrona Służby Zdrowia. Jest to dzień imienin naszych wikariuszy, ks. Łukasza Sakowskiego i ks. Łukasza Połacika. Msze św. w intencji Księży  Solenizantów o 10.00 i 11.00. Zapraszamy do modlitwy za naszych księży.

4. Zachęcamy serdecznie do wspólnotowej modlitwy za bliskich zmarłych. Można już pobierać kartki na wypominki roczne i oktawalne. Wyłożone są z tyłu Bazyliki i w Kaplicy.

5. Przypominamy, że w czasie przebywania w archikatedrze należy zakrywać usta i nos oraz zachowywać bezpieczną odległość od innych osób.

Ogłoszenia parafialne

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 27.09.2020

1. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze od czwartku codziennie o 17.15. Starajmy się w miarę naszych możliwości uczestniczyć jako wspólnota w tej pięknej modlitwie. Dzieci zapraszamy na różaniec od następnego tygodnia w poniedziałki i środy na 16.30.

2. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Wacława, w naszych modlitwach pamiętamy o Księdzu Arcybiskupie Metropolicie.

- we wtorek święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,

-  w środę św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła,

 - w czwartek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła,

 - w piątek wspomnienie św. Aniołów Stróżów.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota października. Do chorych udamy się w piątek od 9.00. Spowiedź św. od 7.00, od 12.00 do 13.00 i od 17.30.

4. W środę spotkanie Akcji Katolickiej o 19.00 w sali duszpasterskiej.

5. Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania  z klas 8 SP i pierwszych klas szkoły średniej w czwartek o godz. 16.30.

6. W środę, 30 września, o godz. 19.00 w ramach cyklu „Muzyka w świątyniach” w naszej bazylice odbędzie się koncert chóru Collegium Cantorum połączony z multimedialnymi opowieściami o archikatedrze. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względów sanitarnych konieczne jest pobranie wcześniej wejściówki w zakrystii po Mszy św.

7. W sobotę 3 października, o godz. 9.30 rozpocznie się Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie. Natomiast tradycyjne spotkanie formacyjne naszej wspólnoty różańcowej w najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00.

8. Przypominamy, że w każdą środę o 18.00 odprawiamy przed cudami słynącym wizerunku Matki Bożej Anielskiej – naszej Pani Katedralnej specjalną nowennę. U duszpasterzy możemy składać intencje za żywych i zmarłych, które przedstawiamy przez kolejne miesiące.

9. Pragniemy zaprosić wszystkich, którzy chcą włączyć się w różnego typu grupy duszpasterskie naszej parafii:

Młodsze dzieci zapraszamy do grupy „Dzieci Maryi”, którą będą prowadzić nasze Siostry Karolanki. Spotkania w soboty o 10.00.

Próby scholi dziecięcej przy akompaniamencie gitarowym w piątki o 15.30.

Chłopców i mężczyzn w każdym wieku zapraszamy do służby Bożej jako ministrantów i lektorów. Zbiórki dla kandydatów i ministrantów w wieku szkolnym  w soboty o 11.00.

Młodzież zapraszamy do formacji w duchu oazowym. Spotkania dla grupy młodzieżowej będą odbywać się w piątki o 19.00.

Dorosłych, chcących służyć Bogu i ludziom poprzez różnego rodzaju akcje duszpasterskie i charytatywne zapraszamy do Akcji Katolickiej. Spotkania raz miesiącu. Serdecznie zapraszamy też do rodziny Żywego Różańca, która omadla sprawy parafii i naszych rodzin w zaciszu domowym, ale i wspólnotowo po każdej Mszy św. porannej  o 7.00. 

Szczegółowe informacje na temat powyższych grup u duszpasterzy.

10. Ponadto przypominamy, że w naszej archikatedrze trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie porannej i wieczornej Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00 kapłani pełnią dyżur w konfesjonale, o 15.00 Wspólnota Miłosierdzia Bożego odmawia Koronkę, w tygodniu o 17.30 /poza czasem nabożeństw okresowych/ odprawiane są Nieszpory, a w niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki ku czci Matki Bożej, a o 9.30 odprawiana jest Godzina Czytań o Świętej Rodzinie. Do udziału w tych nabożeństwach według sił i gorliwości serdecznie zapraszamy.

11. Przypominamy, że ogłoszenia duszpasterskie są wywieszone w gablotach przy wejściach oraz dostępne na stronie internetowej www.archikatedra.pl 

Informacja o remoncie Archikatedry

INFORMACJA

o robotach budowlanych, dotyczących budynku archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

W dniu 14 sierpnia bieżącego roku zakończył się pierwszy etap robót budowlanych, rozpoczętych 28 lutego 2019 r., dotyczących budynku archikatedry, obejmujący w szczególności:

1)     remont elewacji polegający na jej oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków;

2)     remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie;

3)     wykonanie (odtworzenie z wprowadzeniem obowiązujących standardów)  powietrznej instalacji grzewczej oraz remont niezbędnych pomieszczeń technicznych;

4)     zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu, wykonanie stalowych pomostów na poddaszu archikatedry, remont
i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek oraz konfesjonałów;

5)        remont instalacji elektrycznych, obejmujący dostosowanie do obowiązujących przepisów (również przeciwpożarowych), w tym wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry;

6)        wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru, instalacji sygnalizacji włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej oraz  zaopatrzenie budynku
w  podręczny sprzęt gaśniczy;

7)        zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian budynku;

wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii;

8)        remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowę, polegającą
na wykonaniu pod schodami toalet oraz montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym;

9)     wykonanie zewnętrznej pochylni, dla niepełnosprawnych, przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu;

10)   wykonanie windy osobowej w wieży;

11)  budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej;

12)  podłączenie rur spustowych budynku do miejskiej kanalizacji deszczowej.

 

Inwestorem jest Rzymsko-Katolicka Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny
w Częstochowie.

Wartość robót wynosiła, łącznie z podatkiem VAT, 11.191.793,07 zł. Inwestycja była dofinansowana, w kwocie 8.080.724,15 zł, przez Urząd Marszałkowski,
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Udział własny sfinansowała archidiecezja częstochowska. Roboty były wykonywane przez, wybranego w wyniku przetargu, generalnego wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe TERMOBUD z Częstochowy.

Trwa drugi etap robót realizowanych przez ww. wykonawcę, dotyczący wież, obejmuje w szczególności: remont okien i żaluzji, zabezpieczenie przeciwkorozyjne stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów,  remont wszystkich drzwi zewnętrznych. Wykonano już remont podpiwniczenia prezbiterium, remont kaplic, nowe przejście do zakrystii z transeptu oraz remont toalet przy zakrystii. W trakcie wykonywania jest nowe nagłośnienie. W związku
z tym, na placu przed archikatedrą, nadal będzie funkcjonować zaplecze budowy. Roboty są finansowane ze środków własnych Parafii i archidiecezji.

Obecnie wnętrze archikatedry jest dostępne jak przed rozpoczęciem inwestycji, jednak niektóre wejścia mogą być czasowo zamykane.

Nadal prosimy o nie wchodzenie na teren zaplecza budowy oraz, podczas pobytu w archikatedrze, zachowanie ostrożności i dostosowanie się do rygorów wynikających z zaistniałej sytuacji.

Przepraszamy za wszystkie utrudnienia, które potrwają jeszcze około dwóch miesięcy, do zakończenia drugiego etapu inwestycji.

Aby wspomóc dzieło remontu naszej archikatedry i mieć osobisty udział
i satysfakcję w wielkim dziele odnowienia i upiększenia naszej czcigodnej świątyni będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na ten cel. Można to uczynić w ciągu najbliższych tygodni składając swój dar na tacę, lub w kopercie jako „Dar serca” lub w kancelarii, czy przesyłając na konto parafii. Za złożone już ofiary serdeczne Bóg zapłać.

Dziękujmy Panu Bogu za dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia i prośmy
o jego szczęśliwe zakończenie, w tym o bezpieczeństwo wykonawców robót i osób postronnych.

OFIARY MOŻEMY WPŁACAĆ NA KONTO PARAFII ARCHIKATEDRALNEJ: 06 1540 1014 2001 7300 0983 0001 

Ogłoszenia parafialne

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 20.09.2020

 

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 • w środę kalendarz liturgiczny wspomina św. Ojca Pio. W naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.

2. Spotkanie dla rodziców dzieci, które w najbliższym roku katechetycznym przyjmą I Komunię św. w czwartek o godz. 18.00.

3. Polecamy lekturę „Niedzieli”, a w niej cyklu artykułów o działaniach Kościoła na rzecz ubogich. Zachęcamy też do słuchania naszego radia FIAT, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną życzymy wielu łask płynących z Domu Świętej Rodziny.

Ogłoszenia parafialne

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 13.09.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o 7.00 i 18.00. Pamiętajmy o uczczeniu w tym dniu krzyża domowego,
 • we wtorek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,
 • w środę wspomnienie św. Męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa,
 • w piątek święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, szczególnie dzieci i młodzieży. Wszystkie dzieci zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o 18.00. W tym dniu módlmy się za Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka z racji Jego imienin.

2. Ze względu na stan epidemiczny w tym roku nie odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem. Natomiast w ich intencji 14 września o godz. 13.30 będzie sprawowana Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze (transmitowana przez TV Trwam). Zachęcamy do duchowej łączności w tym czasie.

3. W naszej parafii trwa Biały Tydzień. Dzieci pierwszokomunijne i ich bliskich zapraszamy codziennie o godz. 18.00.

4. Polecamy lekturę „Niedzieli” i zapraszamy do korzystania z mediów katolickich.

5. Życzymy opieki Świętej Rodziny wszystkim modlącym się w naszej bazylice archikatedralnej.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,439,514 unikalne wizyty