02-04-2020 13:37
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15.03.2020

W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego w naszym kraju Ks. Arcybiskup Metropolita Częstochowski wydał zarządzenia w sprawie sprawowania kultu Bożego w naszej archidiecezji w czasie trwania epidemii koronawirusa.

1. Udzielona została dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej obowiązująca na dzisiaj do 29 marca:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi opiekę;

- wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

W związku z tym zachęcamy do uczestniczenia w tym wyjątkowym czasie we Mszy św. poprzez media. W gablotach są wywieszone informacje na temat transmisji w radiu, telewizji i internecie.

 

Niedziela, 15 marca 2020 r.
7:00 – TVP 1
9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
9:30 – Telewizja TRWAM
10.00 - radio FIAT /z Archikatedry/
11.00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA
19.00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
19.15 - radio FIAT

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
18.00 - radio FIAT
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: http://www.jasnagóra.pl/ i www. episkopat.pl.

 

2. Zostały zawieszone rekolekcje wielkopostne i wszelkiego rodzaju nabożeństwa wspólne poza Mszą św. (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Nieszpory i inne). Wiernych zachęcamy, aby te nabożeństwa odprawiali prywatnie w domach w duchowej łączności ze wspólnotą parafialną.

3. Przypominamy, że dla zachowania wyjątkowej higieny Komunię św. możemy przyjmować na rękę: wyciągamy lewą dłoń wspartą na prawej i spożywamy Eucharystię od razu przy kapłanie. Ale chcemy podkreślić, że każdy kapłan komunikujący dwa razy myje ręce – raz przed Mszą św. i drugi raz bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św.

4. W myśl przepisów państwowych w zgromadzeniu wiernych może uczestniczyć najwyżej 50 osób. Prosimy także o zachowanie odpowiedniej, conajmniej metrowej odległości od siebie. Ufamy, że w naszej archikatedrze, która jest trzecim największym kościołem w Polsce, możemy spełnić zadość tym ustaleniom.

5. Obowiązuje normalny porządek Mszy św. Codziennie sprawujemy sakrament spowiedzi św. w czasie Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00. Archikatedra jest też cały dzień otwarta, a w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

6. Księża naszej archidiecezji w odpowiedzi na apel Ks. Arcybiskupa codziennie o 20.30 będą gromadzić się na różańcu w kościołach. Zachęcamy wiernych, by o tej godzinie w swoich domach łączyli się duchowo w modlitwie.

7. Prosimy też o szczególną pomoc osobom starszym i schorowanym w zakupach, a jeśli sami nie możemy tego zrobić, prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby do duszpasterzy.

8. Zachęcamy wszystkich wiernych, by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę.

9. W czwartek, w uroczystość św. Józefa, Msze św. będą o 8.00 i 18.00.

INFORMACJE

Dyspensa

Częstochowa, 13 marca 2020 r. l.dz. 369/5.1.1/2020

DYSPENSA

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w związku z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca br., do dnia 29 marca br. włącznie udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę;

- wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.

Treść niniejszej dyspensy należy niezwłocznie umieścić na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.

Usilnie prosi się także o ogłoszenie jej wiernym, umieszczenie jej na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

(-) Ks. Marian SZCZERBA KANCLERZ

(-) + Wacław DEPO ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia duszpasterskie

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8.03.2020

1. Przeżywamy święty czas Wielkiego Postu. Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w Drodze Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym w niedziele o 17.15.

2. Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.

3. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania z klas VI w czwartek o 17.00.

4. Zapraszamy do udziału w częstochowskiej Drodze Krzyżowej, która 13 marca o godz. 19.00 przejdzie Aleją Najświętszej Maryi Panny od pomnika św. Jana Pawła II na placu Daszyńskiego. Przy okazji bardzo serdecznie prosimy mężczyzn chętnych do niesienia krzyża w czasie tego nabożeństwa do zgłoszenia się po Mszy św. do zakrystii.

5. Piękna tradycja naszej parafii gromadzi co roku mężczyzn i starszych chłopców, którzy jako Gwardia Katedralna czuwają przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Zapraszamy do tej szlachetnej służby wszystkich chętnych. Potraktujmy jako zaszczyt czuwać przy Chrystusie w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania.

6. Rekolekcje wielkopostne odbędą się za dwa tygodnie, tj. od IV Niedzieli Wielkiego Postu.

7. 7 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w Warszawie na pl. Józefa Piłsudskiego obędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym, nasza archidiecezja organizuje pielgrzymkę na to doniosłe wydarzenie. Zostanie przygotowany specjalny pociąg dla pielgrzymów. Przejazd pociągiem i wejście do sektora będzie możliwe tylko poprzez zgłoszenie w parafii. Osoby chętne na ten wyjazd prosimy o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii do 14 marca. Koszt całościowy to 100 zł.

8. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” i zapraszamy do słuchania katolickich rozgłośni: Radia Fiat, Radia Jasna Góra i Radia Maryja.

9. Akcja Katolicka po Mszy św. będzie rozdawać ulotki z nr. KRS fundacji, która gromadzi środki na rehabilitację sparaliżowanego p. Grzegorza Sakowskiego, brata naszego ks. Łukasza. Rozliczając swój PIT możemy 1% podatku przeznaczyć na ten ważny i tak nam wszystkim bliski cel.

10. Drogim Paniom w dniu ich święta chcemy zadedykować słowa św. Jana Pawła II: „Kościół pragnie złożyć dzięki Najświętszej Trójcy za «tajemnicę kobiety» i za każdą kobietę — za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za «wielkie dzieła Boże», jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości”. (List apostolski „Mulieris dignitatem”)

Komunikat Przewodniczącego KEP

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

Kościoły stacyjne

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,091,419 unikalne wizyty