05-06-2020 14:39
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 4.08.2019

 

1. Tydzień w liturgii:

·        we wtorek święto Przemienienia Pańskiego, poprzez naszą obecność na Mszy św. w niedziele i w ciągu tygodnia razem ze św. Piotrem wypowiadamy słowa z Ewangelii: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Msze św. o 7.00 i 18.00.

·        w czwartek wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego czyli Dominikanów, Apostoła Różańca św.

·        w piątek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy

·        w sobotę święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży do Wisły w czwartek, 8 sierpnia. Wyjazd rozpoczniemy Mszą św. o 7.00 w kaplicy. Spotkanie organizacyjne we wtorek o 18.30.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

5. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, nie zapominajmy też o pięknym częstochowskim zwyczaju witania grup pielgrzymkowych w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

jest żywotnym i twórczym organem w Mistycznym Ciele Kościoła. Diecezjalnego
Ogłoszenia duszpasterskie

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 21.07.2019

1. Dziś po każdej Mszy św. święcimy samochody i inne pojazdy. Ofiary składane z racji poświęcenia przeznaczone będą na pomoc misjonarzom. Bóg zapłać.

2. Tydzień w liturgii:

  • w poniedziałek święto św. Marii Magdaleny
  • we wtorek święto św. Brygidy, patronki Europy
  •  w środę wspomnienie św. Kingi, dziewicy
  • we czwartek święto św. Jakuba Apostoła, odpust w parafii przy Placu Biegańskiego
  • w piątek wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Pana Jezusa

3. We wtorek na 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji śp. ks. kanonika Antoniego Madejskiego z racji VIII rocznicy jego śmierci.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, w którym polecamy szczególnie temat z okładki – wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim pt. „Trzeba jasno powiedzieć – dość” oraz artykuł „Na drodze nie jesteś sam”. Zachęcamy też do korzystania z portali katolickich oraz słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja.

5. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzmy opieki Świętej Rodziny z Nazaretu.  

Ogłoszenia duszpasterskie

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 14.07.2019

1. Tydzień w liturgii:

  • w poniedziałek wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu Proboszcz naszej parafii, ks. Prałat dr Włodzimierz Kowalik, obchodzi swoje imieniny. Na Msze św. w intencji Solenizanta zapraszamy w poniedziałek o 7.00 i 18.00.
  • we wtorek wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (na tej górze prorok Eliasz bronił czystości wiary; w końcu XII wieku na Górze Karmel osiedli pustelnicy, którzy założyli zakon zwany Karmelitami. Jednemu z nich – św. Szymonowi objawiła się Matka Boża w brązowej szacie – szkaplerzu. Obiecała, że umierający w tym stroju nie zazna ognia piekielnego. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz jako dwa kawałki płótna zawieszone na plecach i piersi lub w formie medalika).

2. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w naszej bazylice w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. Samochody można parkować także na terenie przyległym do archikatedry - wzdłuż budynku.

3. Wyjazd do Wisły dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w życie naszej parafii odbędzie się od 8 do 10 sierpnia. Zapisy u Ks. Wikariuszy.

4. Niższe Seminarium Duchowne przy ul. Piotrkowskiej zaprasza młodzież męską do nauki i formacji w tej szczególnej szkole. Są jeszcze wolne miejsca w dwóch klasach pierwszych: dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjów. Więcej informacji na ulotach przy wyjściu.

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice życzymy Bożego błogosławieństwa. Składamy najlepsze życzenia wszystkim jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia, na czele z  Ks. Proboszczem, który zaprasza wszystkich do poczęstowania się imieninowym cukierkiem przy wyjściu z archikatedry.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA  07.07.2019

1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera

- w czwartek święto św. Benedykta , opata, patrona Europy

- w piątek wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

- w sobotę wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

2. Przypominamy, że Msze św. w niedziele są sprawowane o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

3. Podczas prac budowlanych obok placu katedralnego odkryto szczątki ludzkie. Powiadomione zostały odpowiednie instytucje, które prowadzą zgodne z procedurami działania.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”, w którym jest wiele interesujących artykułów.

5. Wszystkim wyjeżdzającym na wakacje życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu. Nie zapomnijmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 30.06.2019                                                                        

1. Od poniedziałku rozpoczyna się miesiąc lipiec, kończą się więc nabożeństwa czerwcowe. Powracamy do odprawiania nieszporów, a na tę modlitwę zapraszamy codziennie o godz. 17.30.

2. Tydzień  liturgii:

- w środę święto św. Tomasza Apostoła.

- w sobotę wspomnienie błog. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.

3. W najbliższym tygodniu przypadają dni duchowej odnowy: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W I piątek spowiedź św. o 7.00, od 12.00 do 13.00 i od 17.30. Starajmy się wszyscy uczestniczyć w ten dzień we Mszy św. i przyjąć Komunię św. wynagradzającą. Do chorych udamy się od 9.00. W sobotę podczas Mszy św. o 7.00 uczcijmy Niepokalane Serce Maryi.

4. Uroczysta Msza św. z racji rocznicy śmierci II biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego, którego doczesne szczątki spoczywają w krypcie archikatedry, odbędzie się w piątek, 5 lipca o godz. 18.00. Sprawować ją będzie ks. bp Andrzej Przybylski.

5. Przypominamy, że Msze św. w niedziele będą sprawowane według wakacyjnego porządku, tj. bez Mszy św. o godz. 11.00. Zapraszamy na Msze św. o 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

6. W sobotę, 6 lipca 2019 r. odbędzie się 54. Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych na Jasną Górę. Szczegółowy program w gablocie.

7. Wszystkim wyjeżdzającym na wakacje życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu. Nie zapomnijmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

 

Ogłoszenia duszpasterskie

XII NIEDZIELA ZWYKŁA 23.06.2019                                                                        

1. Trwa oktawa uroczystości Bożego Ciała. Codziennie na nabożeństwie wieczornym o godz. 17.30 litania do Serca Pana Jezusa i procesja eucharystyczna po bazylice. Na zakończenie oktawy w czwartek o godz. 17.30 procesja do czterech Ołtarzy w archikatedrze. Przed procesją i Mszą św. Akcja Katolicka naszej parafii będzie rozprowadzała wianki, które zostaną poświęcone na koniec Mszy św. Ofiara na cele dobroczynne.

2. Tydzień  liturgii:

- w poniedziałek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

- w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dzień uświęcenia kapłańskiego, ze względu na uroczystość w ten piątek można spożywać pokarmy mięsne.

 - w sobotę uroczystość św. App. Piotra i Pawła. Msze św. o 8.00 i 18.00.

3. W środę, 26 czerwca podczas Mszy św. o 18.00 Ks. Biskup Antoni Długosz udzieli młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. Zachęcamy do modlitwy za młodych, przyzywając Ducha Świętego.

4. Zachęcamy wszystkich chętnych do włączenia się w robienie wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Do wspólnej pracy zaprasza Akcja Katolicka w środę o 19.00 do sali pod plebanią.

5. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich osób, które włączyły się w przygotowanie i przebieg uroczystości Bożego Ciała. Paniom z Akcji Katolickiej za wykonanie imponujących dywanów kwiatowych w bazylice, tym, którzy przynieśli płatki kwiatów do wykonania tychże, panom ze służby liturgicznej za wystrój otoczenia archikatedry, młodzieży za pomoc przy tych działaniach; Żywemu Różańcowi z zelatorką p. Krystyną za niesienie różańca procesyjnego, Gwardii Katedralnej za niesienie baldachimu, dwóm panom niosącym sztandary, panom niosącym nagłośnienie, ministrantom i chłopcom za niesienie feretronu i dzwonków, dziewczynkom za sypanie kwiatów przed Najświętszym Sakramentem, rodzicom dzieci komunijnych za pomoc.

6. Od najbliższej niedzieli, 29 czerwca, Msze św. w niedziele będą sprawowane według wakacyjnego porządku, tj. bez Mszy św. o godz. 11.00. Zapraszamy na Msze św. o 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

7. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny życzymy Bożego błogosławieństwa.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,176,653 unikalne wizyty