ogłosdzenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziesiąta Niedziela Zwykła
9.06.2013 r
.


1. Dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy rodziny, za tydzień dzieci.

2. Dziś Marsz dla Życia z archikatedry na Jasną Górę rozpoczęcie Mszą św. o 15:00. po każdej Mszy św. możemy złożyć swój podpis w obronie życia – od poczęcia do naturalnej śmierci.

3. Tydzień w liturgii:
- nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o 17:30;
- jutro bł. Bogumiła, biskupa (żył w XII w. jako arcybiskup gnieźnieński zasłynął z daru modlitwy, nauczania ubogich, gorliwie apostołował w Prusach);
- we wtorek św. Barnaby, apostoła (był krewnym św. Marka Ewangelisty i przyjacielem św. Pawła apostoła, z którym współpracował w głoszeniu Słowa Bożego, był człowiekiem głębokiej wiary, jest orędownikiem w rozwiązywaniu konfliktów i sporów);
- w czwartek św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła (żył w XIII w., przez głoszenie Słowa Bożego, skrajne ubóstwo i głęboką modlitwę nawrócił do Chrystusa wielu słuchaczy, najbardziej słynie jako orędownik poszukujących). Dzień imienin śp. ks. Antoniego Madejskiego. Pamiętajmy w modlitwach o śp. ks. Antonim.
- w piątek bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika (żył w I połowie XX w., jak biskup został aresztowany przez Niemców i uwięziony w Dachau, został uśmiercony zastrzykiem)
- w sobotę św. Jolanty, zakonnicy (była żoną księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, fundowała klasztory franciszkańskie, pomagała biednym i opiekowała się chorymi).

4. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Szczegółowe informacje w gablocie.

5. KSM organizuje obozy języka angielskiego i niemieckiego. Szczegóły na afiszu w gablocie.

6. Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę w sobotę. Rozpoczęcie w archikatedrze o 9:00.

7. Parafialny kiermasz rodzinny w przyszłą niedzielę. Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Akcji Katolickiej we wtorek o 18:45. prosimy panie o upieczenie ciasta do kawiarenki, prosimy też o fanty.

8. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuły: „Jak z ofiary zrobić złodzieja” raz jeszcze
o finansach Kościoła, oraz „Domniemany cud” za przyczyną sługi bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

9. Jeszcze dziś możemy zgłosić się na pielgrzymkę do Niepokalanowa 22 czerwca br. Osoby które już to uczyniły proszone są o uzupełnienie swoich danych.
ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziewiąta Niedziela Zwykła
2.06.2013 r
.


1. Dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy małżonków, za tydzień rodziny.

2. Ojciec Święty Franciszek, w Roku Wiary, zaprasza wszystkich katolików na całym świecie na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu o jednej porze – dziś od 17:00 do 18:00. Tu w archikatedrze tę adorację poprowadzi Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wacław Depo. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na to wyjątkowe nabożeństwo. Dziś o 17:00.

3. Tydzień w liturgii:
- trwa oktawa Bożego Ciała. Nieszpory Eucharystyczne z procesją codziennie o 17:30. Ks. neoprezbiter mgr Paweł Wróbel na zakończenie oktawy w czwartek odprawi nieszpory, poprowadzi procesję, będzie sprawował Mszę św., poświęci wianki i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa dzieciom, młodzieży i starszym. Księdzu Prymicjantowi złożymy życzenia;
- w poniedziałek Świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy z Ugandy;
- w środę św. Bonifacego, biskupa i męczennika (był benedyktynem, został zamordowany przez pogan w 754 r.);
- w piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień uświęcenia kapłańskiego. Prosimy o szczególną modlitwę za prezbiterów. Wszyscy kapłani z archidiecezji są zaproszeni na wieczorną modlitwę do archikatedry. Ze względu na uroczystość w piątek można spożywać pokarmy mięsne. W piątek możemy zyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu wynagrodzenia Sercu Jezusa.
- w tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca czerwca. Dzieci będziemy spowiadać od 16:00, szczególnie dzieci pierwszokomunijne, aby rozpoczęły I piątki.
- nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o 17:30.

4. Spotkania duszpasterskie:
- zmiana tajemnic Różańca św. dziś o 17:00 w ramach adoracji Najświętszego Sakramentu;
- spotkanie z Arcybractwem Świętej Rodziny jutro o 8:00;
- katecheza dla dorosłych w czwartek o 15:00 i 19:00;
- spotkanie Rycerstwa Niepokalanej w sobotę o 18:00.
- zespół ds Nowej Ewangelizacji zaprasza na spotkanie ewangelizacyjne POCZUJ SMAK PRAWDY, które odbędzie się przy Seminarium Duchownym (wejście od ul. św. Kazimierza 11) w sobotę 8 czerwca o 17:00. w spotkaniu weźmie udział słynny aktor Radosław Pazura. Zapraszamy dzieci, młodzież i starszych.

5. W przyszłą niedzielę odbędzie się „Marsz dla Życia”. Rozpoczęcie w archikatedrze Mszą św. o 15:00.

6. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuł Serce Jezusa – koło ratunkowe dla świata”.

7. Przyjmujemy zgłoszenia na pielgrzymkę do Niepokalanowa 22 czerwca br.

8. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności śp. Zbigniew Żyła l.77 i śp. Marcin Króliszewski l.37
ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
26.05.2013 r.

1. Dziś, dzieci z klas II przyjmą Pierwszą Komunię św. Dzieciom gratulujemy tej chwili
i życzymy, by przez całe życie kochały Chrystusa eucharystycznego, szczególnie przez częstą komunię św. dzieci pierwszokomunijne w najbliższe dni będą przychodzić na Mszę św. o 18:00. Zakończenie białego tygodnia w przyszłą niedzielę o 12:00. pielgrzymka na Jasną Górę dzieci pierwszokomunijnych we wtorek o 20:00. Gromadzimy się na placu przed kaplicą Matki Bożej.

2. Dziś Dzień Matki. Wszystkim żyjącym matkom życzymy szczególnej opieki Matki Bożej, aby doznały wiele ciepła i miłości od dzieci, a zmarłym matkom życzymy nieba.

3. Tydzień w liturgii:
- dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy osoby samotne, za tydzień małżonków;
- we wtorek 32 rocznica śmierci sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Módlmy się o jego rychłą beatyfikację;
- w środę św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy (żyła na przełomie XIX i XX wieku, założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, całe życie poświęciła wychowaniu młodzieży);
- w czwartek uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym roku procesja Eucharystyczna pójdzie z archikatedry na Jasną Górę. Rozpocznie się w naszej świątyni Mszą św. o 10:00. to jest nasza główna procesja parafialna. Zachęcam wszystkich parafian do wzięcia udziału w procesji, a szczególnie ministrantów, Żywy Różaniec z różańcem, Arcybractwo Świętej Rodziny w strojach, dzieci i młodzież. Dzieci pierwszokomunijne i młodsze będą sypać kwiaty z archikatedry do św. Zygmunta. Próba sypania kwiatów we wtorek o 16:30. (udział w procesji Bożego Ciała to publiczne wyznanie wiary. W to święto mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. W naszej świątyni porządek Mszy św. niedzielny. Po zakończeniu procesji ok. 13:00 będzie Msza św. na Jasnej Górze. Od piątku 31 maja do czwartku 6 czerwca będziemy przeżywać oktawę Bożego Ciała. O 17:30 Nieszpory eucharystyczne z procesją po archikatedrze i Msza św.;
- w piątek święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, odpust w parafii MB Zwycięskiej
- w sobotę św. Justyna (był filozofem, prowadził publiczne dysputy w obronie wiary);
- w tym tygodniu przypada I sobota czerwca;
- nabożeństwa majowe w archikatedrze codziennie o 17:30;
- Z okazji Dnia Dziecka Caritas organizuje festyn w Olsztynie. Szczegóły w gablocie.

4. Pielgrzymka dekanalna wiernych do archikatedry celem zyskania odpustu w Roku Wiary jutro o 18:00. Zachęcam, by nas było jak najwięcej.

5. Ogólnopolska pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę w sobotę. Rozpoczęcie o 10:00.

6. Siostry Prezentki zapraszają na beatyfikację sługi Bożej Matki Zofii Czeskiej, która odbędzie się w Krakowie 9 czerwca. Jest zamówiony autokar, który odjedzie sprzed kościoła św. Stanisława Kostki o 5:30. Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii.

7. Nasza parafia 22 czerwca organizuje pielgrzymkę autokarową od Niepokalanowa. Zapisy w zakrystii i kancelarii.

8. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuł o słudze Bożym kardynale Stefanie Wyszyńskim.

9. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności śp. Zdzisław Makowski l. 84.
ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
19.05.2013 r.
1. Dziś za udział w śpiewie lub za odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do grzechu i modlitwa wyznaczona przez Ojca Świętego np. „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu”. Dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy dzieci, za tydzień osoby samotne.
2. Tydzień w liturgii:
jutro drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. w archikatedrze o 8:00, 16:30 szczególnie dla dzieci pierwszokomunijnych z klas II
i o 18:00. Nie będzie Mszy św. o 7:00;
w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, odpust w kościele seminaryjnym;
w piątek Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, dzień modlitw za Kościół
w Chinach;
nabożeństwa majowe w archikatedrze codziennie o 17:30.
3. Spotkanie duszpasterskie:
z Parafialną Radą Duszpasterską i Akcją Katolicką we wtorek o 19:00;
katecheza dla dorosłych w czwartek o 15:00 i 18:45;
rekolekcje dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych w środę, czwartek i piątek o 18:00. podczas tych spotkań rodzice otrzymają odpowiednie dokumenty dla dzieci;
spowiedź dzieci pierwszokomunijnych w sobotę o 15:00, dla ich rodziców, chrzestnych
i rodzeństwa w piątek po mszy św. wieczornej.
Spotkanie Rycerstwa Niepokalanej w sobotę o 18:00.
4. Dzieci z klas II przyjmą Pierwszą Komunię św. w przyszłą niedzielę o 12:00.
5. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuł o nowym święcie w3 Kościele polskim – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; jest to dzień uświęcenia Kapłańskiego. Bardzo prosimy o modlitwę za nas kapłanów – w czwartek 23 maja.
ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
12.05.2013 r
.

1. Dziś po Mszy św. 12:00 pobłogosławimy rodziny, za tydzień dzieci.
2. Tydzień w liturgii:
dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus wstąpił do nieba, aby w domu Ojca przygotować nam mieszkanie. Tak żyjmy, by radość nieba była naszym udziałem;
Nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie o 17:30;
we wtorek św. Macieja, apostoła (był jednym z 72 uczniów Chrystusa, został wybrany przez apostołów do ich grona na miejsce Judasza; poniósł śmierć męczeńską w Jerozolimie przez ukamienowanie);
w czwartek święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski (żył na przełomie XVI i XVII wieku, w 20 roku życia wstąpił do jezuitów, był wybitnym kaznodzieją, spowiednikiem, wychowawcą młodzieży, zaangażował się w pojednanie katolików z prawosławnymi, za co poniósł śmierć męczeńską);
trwa nowenna do Ducha Świętego, która zakończy się w sobotę. W różnych kościołach częstochowskich są czuwania i specjalne modlitwy. Nasza parafia jest zaproszona do wspólnej modlitwy jutro w parafii Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników przy ul. Mickiewicza na 17:30. zachęcamy bardzo serdecznie do udziału, szczególnie Żywy Różaniec;
w sobotę – 18 maja – w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia kapłańskie o 10:00. Msza św. której będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita przy udziale Wspólnoty Rodzin MAMRE i innych wspólnot oraz stowarzyszeń zostanie odprawiona o 18:00;
w przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu możemy zyskać odpust zupełny za odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.
3. Ks. bp Antoni Długosz udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży w środę o 18:00. Na tę uroczystość zapraszamy rodziców, rodzeństwo i chrzestnych kandydatów do bierzmowania.
4. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o 12:00 dzieci z klas III będą przeżywać I rocznicę Komunii św. dzieci pierwszokomunijne z klas II odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
5. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy art. „Co znaczy siła wiary jednego człowieka” - jest to dobra lektura w Roku Wiary, który obecnie przeżywamy.
6. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności nasza była parafianka śp. Elżbieta Karolczyk l. 83.
ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Szósta Niedziela Wielkanocna
05. 05. 2012 r
.1. Ksiądz Diakon mgr Paweł Wróbel w najbliższą środę zakończy praktykę duszpasterską w naszej parafii. Księdzu Diakonowi dziękujemy za wszelkie dobro jakie uczynił wśród nas, a szczególnie za wygłoszone Słowo Boże, odprawione nabożeństwa, pomoc charytatywną w stołówce, za pracę w kancelarii. W środę po nowennie każdy będzie mógł powiedzieć słówko wdzięczności. Diakon Paweł przyjmie święcenia kapłańskie 18 maja o 1000 w archikatedrze. Uroczystą Mszę św. prymicyjną odprawi w niedzielę 26 maja w Kurowie. W naszej parafii Mszę św. odprawi i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa na zakończenie oktawy Bożego Ciała 6 czerwca o 1800.

2. Tydzień w liturgii:
• dziś po Mszy św. o 1200 pobłogosławimy rodziny, za tydzień dzieci.
• nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie o 1730.
• jutro świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
• w środę uroczystość św. Stanisława BM – głównego patrona Polski. Żył w XI w., upomniał króla Bolesława Śmiałego, broniąc poddanych. Król nie przyjął upomnienia, za co został wyłączony z Kościoła. Pałając zemstą wydał rozkaz zabicia Biskupa. Wyrok wykonano w Krakowie w kościele na Skałce.
Św. Stanisław dał przykład obrony zasad wiary nawet za cenę męczeństwa.
• święcenia diakonatu odbędą się w sobotę 11 maja o 1000.
• w przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

3. Spotkania duszpasterskie:
• zmiana tajemnic Różańca św. dziś o 1700.
• spotkanie duszpasterskie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi jutro o 1800. Dzieci przychodzą na próby codziennie od wtorku do czwartku na 1630. Obecność obowiązkowa.
• Katecheza dla dorosłych w czwartek o 1500 i 1845.
• W piątek kandydaci do sakramentu bierzmowania rozpoczynają cykl dni skupienia w ramach bezpośredniego przygotowania. Spotkanie organizacyjne dla rodziców i kandydatów o 1630 przy kancelarii parafialnej.
• Spotkanie Rycerstwa Niepokalanej w sobotę o 1800.

4. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy artykuł „Matka Boża – Fundament Polski”
o kulcie Maryi w dziejach historii Polski (s. 16).

5. W ubiegłym tygodniu odeszły do wieczności:
• śp. Kinga Żelazna l. 28
• śp. Czesława Kołosińska l. 86
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło