Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 10.01.2021

  1. Pragniemy serdecznie podziękować za wspólną modlitwę podczas Mszy św. w intencji parafian i sympatyków naszej Bazyliki, które sprawowaliśmy w minionym tygodniu. Bóg zapłać za życzliwą obecność i ofiarę. Chcemy też podziękować za tę coniedzielną wspólnotę eucharystyczną szczególnie naszym gościom, którzy przybywają do archikatedry - Matki Kościołów archidiecezji. Pamiętajmy, że u Matki każdy ma prawo czuć się jak u siebie.
  2. Gdyby ktoś miał wyraźne życzenie przyjąć kolędującego kapłana w swoim domu, prosimy o przekazanie nam takiej informacji w zakrystii po Mszy św. lub w kancelarii.
  3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy reportaże o osobach, które nawróciły się na katolicyzm oraz wywiad z o. Krzysztofem posługującym w lubelskim Szpitalu im. Kard. Wyszyńskiego o trudnej posłudze kapelana na oddziale covidowym.
  4. Wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze życzymy błogosławionego tygodnia.
Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 3.01.2021

1. Od poniedziałku rozpoczynamy celebrowanie Mszy św. w intencji parafian i wszystkich modlących się w archikatedrze. W tym roku nie możemy przeżyć tradycyjnej „Kolędy” dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy w Kościele. W czasie liturgii zostanie poświęcona woda, którą po powrocie do domu pokropimy nasze mieszkanie, a pomocą do tego będzie krótki tekst obrzędu kolędowego, który otrzymamy po Mszy św. Woda święcona z pojemnikami jest też cały czas wystawiona przy Szopce. Jeśli ktoś będzie miał życzenie, będzie mógł w czasie tych Mszy św. złożyć ofiarę na remont archikatedry i kolędę.

Porządek Mszy św. w intencji wiernych znajduje się w gablotach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej. Ten rozkład jest orientacyjny, na każdą z tych Mszy św. zapraszamy parafian, ale też naszych przyjaciół, którzy z nami się modlą.

Gdyby ktoś jednak wyraźnie życzył sobie przyjąć kapłana w domu, prosimy o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii. Taka wizyta będzie możliwa po zakończeniu tzw. „narodowej kwarantanny” lub w późniejszym terminie.

2. W środę Uroczystość Objawienia Pańskiego – w tradycji zwana Świętem Trzech Króli. Porządek Mszy św. niedzielny. Taca jest przeznaczona na misje. Po Mszach św. poświęcenie kadzidła i kredy. Woń kadzidła niech nam przypomina o modlitwie, która wznosi się ku niebu, a kredą oznaczmy drzwi naszych domów. Dziś możemy jeszcze nabyć przy wyjściu zestawy kredy i kadzidła.

3. Polecamy „Niedzielę” oraz zachęcamy do korzystania z mediów katolickich.

 

JAK OZNACZAMY KREDĄ NASZE DOMY?

Oznaczone poświęconą kredą drzwi naszych mieszkań
są świadectwem  przynależności do Kościoła.
To piękny i wymowny znak tego, że pragniemy,
aby w tym domu panowało Boże błogosławieństwo.

C+M+B+2020

Christus Mansionem Benedicat

(Niech Chrystus Błogosławi ten dom)

lub

K+M+B+2020

Kacper i Melchior i Baltazar

(imiona trzech Mędrców, którzy według tradycji Kościoła pospieszyli do Betlejem oddać Hołd Królowi świata)

* * *

Obydwa te zapisy są poprawne. Trzy krzyżyki symbolizują błogosławieństwo, dlatego nie stawiamy znaku równości przed liczbą bieżącego roku.

Kolęda 2020-2021

KOLĘDA 2020/2021

MSZE ŚW. W INTENCJI WIERNYCH MODLĄCYCH SIĘ
W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY

SPRAWOWANE W BAZYLICE o godz. 18.00

W tym roku z uwagi na trudną sytuację epidemiczną nie będziemy odbywać tradycyjnej wizyty kolędowej. Pragniemy jednak zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy w czasie Mszy św. sprawowanych w naszej przestronnej Archikatedrze według następującego porządku:

Poniedziałek,
4 stycznia 2021, 18.00

ul. Piłsudskiego, ul. Przemysłowa,
ul. Mielczarskiego

Wtorek,
5 stycznia 2021, 18.00  

ul. Piotrkowska, ul. Katedralna,
ul. Strażacka

Środa,
6 stycznia 2021

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Czwartek,
7 stycznia 2021, 18.00  

ul. Ogrodowa, ul. Stawowa, ul. Mała, ul. Mokra, ul. Przechodnia

Piątek,
8 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry parzyste
(od 30 do 80)

Sobota,
9 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry nieparzyste
(od 19/21 do 73)
oraz ZAWODZIE - ul. Papierowa, Piaskowa, Jutowa, Wełniana, Żelazna

  

Zapraszamy serdecznie do udziału w tych Mszach św., sprawowanych w bazylice przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Oczywiście, każdy może na te Msze św. przyjść w dowolny, wybrany przez siebie dzień – porządek według ulic jest orientacyjny. Szczególnie serdecznie zapraszamy też na te Msze św. wszystkich sympatyków naszej Bazyliki – modlących się tutaj w niedziele i w tygodniu.

Na Mszę św. możemy zabrać naczynia z wodą, która zostanie poświęcona w czasie liturgii. Ponadto woda święcona będzie wystawiona w kościele w specjalnym pojemniku. W czasie Mszy św. będzie można złożyć ofiary, które przeznaczone są na remont archikatedry i na kolędę.

Po Mszy św. każda rodzina otrzyma tekst modlitwy błogosławieństwa mieszkania.

Ogłoszenia parafialne

Niedziela Świętej Rodziny 27.12.2020

Dziś odpust w naszej wspólnocie parafialnej – uroczystość Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. Radujemy się naszą wspólnotą - wszystkimi, którzy tutaj - u Matki Kościołów archidiecezji częstochowskiej zechcieli się modlić i przeżywać Eucharystię. Składamy serdeczne podziękowanie za  obecność, życzliwość i ofiarność.

Uroczystą sumę o godz. 12.00 będzie sprawował Ks. Biskup prof. Antoni Długosz. Podczas tej Mszy św. małżeństwa, które w tym roku przeżywały jubileusze sakramentu małżeństwa, odnowią swoje przyrzeczenia.

 

Tydzień w służbie Bożej:

-  w poniedziałek święto Świętych Młodzianków. Herod, król żydowski, kiedy dowiedział się od mędrców, że narodził się Mesjasz, w obawie o utratę władzy kazał zamordować wszystkie dzieci do drugiego roku życia.

- w czwartek ze względu na wprowadzoną tego dnia godzinę policyjną wyjątkowo o 17.00 uroczysta Msza św. z nabożeństwem przebłagalnym na zakończenie starego roku.

- w piątek Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św.
w porządku niedzielnym. W ten dzień nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Po Mszach św. będziemy mogli nabywać pakiety kredy i kadzidła na uroczystość Objawienia Pańskiego.

- w sobotę wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza
z Nazjanzu.

- w tym tygodniu przypada I piątek i I sobota stycznia.  

Świętą Rodzinę, która jest dla nas wzorem życia małżeńskiego i rodzinnego prośmy, aby nasze rodziny trwały w miłości do Boga i siebie wzajemnie.

Ogłoszenia parafialne

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO 25.12.2020

Wraz ze współpracownikami w duszpasterstwie pragnę życzyć wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze – Domu Świętej Rodziny – abyśmy otwierając się na Bożą Miłość zniżającą się do nas w tajemnicy betlejemskiego żłóbka, odkryli godność wyniesienia do miana Dzieci Bożych. Przyjmijmy tę prawdę i dzielmy się nią ze wszystkimi, których spotkamy na drodze naszego życia.

Błogosławionych, przeżytych w zdrowiu i pogodzie ducha Świąt Narodzenia Pańskiego.

1. Jutro II Dzień Oktawy uroczystości Bożego Narodzenia – święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. w porządku niedzielnym. Taca przeznaczona na uczelnie katolickie.

2. W niedzielę święto Świętej Rodziny – uroczystość odpustowa w naszej archikatedrze i parafii. Uroczystej Mszy św. pontyfikalnej o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ks. Biskup Antoni Długosz. Podczas tej Mszy św. wszystkie małżeństwa, które w tym roku przeżywają swój jubileusz odnowią swoje przyrzeczenia.

3. Tegoroczna wizyta duszpasterska ze względu na stan epidemiczny będzie miała inny kształt i przebieg. Szczegółowe informacje zostaną podane w Nowy Rok.

4. Zachęcamy do zakupu podwójnego świątecznego numeru tygodnika „Niedziela” w cenie 10 zł. Do wydania dołączony kalendarz na 2021 rok oraz zbiór kolęd.

5. Zapraszamy też do nabycia naszej parafialnej gazetki „U Świętej Rodziny”.

6. W trosce o zdrowie swoje i innych pamiętajmy o zachowywaniu zasad reżimu sanitarnego w kościele oraz w innych miejscach.

7. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wykonali wystrój bożonarodzeniowy w bazylice i kaplicy – tworzyli dekoracje, budowali szopki i stroili choinki – dzieciom, młodzieży, Akcji Katolickiej, Siostrom i Księżom.

 

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA ADWENTU 20.12.2020

1. Przeżywamy święty czas rekolekcji adwentowych. Przy wyjściu można zabrać program rekolekcji. Jest też dostępny na stronie internetowej. W poniedziałek i wtorek Msze św. o 8.00 i 18.00. We wtorek dzień spowiedzi św. Spowiadamy od 7.30, od 12.00 do 13.00, od 16.00 (dla dzieci) i od 17.30. Także we wtorek Msza św. roratnia dla dzieci o 16.30. W ten dzień z posługą sakramentalną udamy się do chorych, którzy wyrażą takie życzenie. Chorych możemy zgłaszać w zakrystii, kancelarii, pod nrem telefonu parafialnego (34 365 36 38) oraz mailem (archikatedra@archikatedra.pl).

2. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Msza św. o 7.00. Spowiedź św. w Bazylice od 9.00 do 13.00. Od 13.00 do 23.00 otwarta będzie tylko Kaplica.
O północy Msza Pasterska, którą będzie sprawował Ks. Arcybiskup Metropolita. Taca z Pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.  

3. W piątek uroczystość Bożego Narodzenia. Msze św. w porządku niedzielnym o 8.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 18.00.

W sobotę Drugi Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego, wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy św. niedzielny, a taca przeznaczona będzie na uczelnie katolickie.  

W niedzielę uroczystość odpustowa ku czci Najświętszej Rodziny. Suma odpustowa o godz. 12.00. Podczas tej uroczystości nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Do jubilatów zostały rozesłane zaproszenia. Zachęcamy, aby w tym dniu wszystkie małżeństwa sakramentalne odnowiły swoją przysięgę.

W poniedziałek św. Młodzianków Męczenników – na Mszę św. o 18.00 zapraszamy szczególnie dzieci z bliskimi. Dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo związane z tym świętem.

4. Po Mszy św. można nabyć jeszcze małe świece Caritas na stół wigilijny oraz opłatki.

5. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy tworzyli dekoracje Bazyliki
i Kaplicy na Święta Bożego Narodzenia.

6. Polecamy kolejny numer tygodnika „Niedziela”.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło