09-04-2020 09:38
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 18.08.2019                            

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
 • w środę wspomnienie św. Piusa X, papieża.
 • w czwartek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej.
 • w sobotę święto św. Bartłomieja, apostoła.
 • w niedzielę - w Wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbędzie się diecezjalna procesja maryjna z naszej Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę. Rozpoczęcie nieszporami w Archikatedrze o godz. 17.00. Wszystkich zachęcamy do licznego udziału.

2. Trwa nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej odprawiana codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. We wtorek, 20 sierpnia o 17.15 rozpocznie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Zapraszamy wszystkich parafian we wtorek na 17.15. Prosimy chętnych do niesienia krzyża, tablicy i nagłośnienia pielgrzymkowego o zgłoszenie się wcześniej do zakrystii.

4. W tygodniku „Niedziela” polecamy szczególnie artykuł o wielkiej inicjatywie modlitewnej „Polska pod krzyżem” oraz artykuł ks. Artura Stopki „Posługa wysokiego ryzyka”.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 11.08.2019

1. Tydzień w liturgii:

 • w środę wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana męczennika II wojny światowej, który oddał życie za drugiego człowieka.
 • we wtorek Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  w tym dniu jest niedzielny porządek Mszy św. – po każdej Mszy poświęcenie ziół i kwiatów.
 • w sobotę św. Jacka, prezbitera

2. W sobotę, 17 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
W Archikatedrze nowennę będziemy odprawiali od soboty codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. We wtorek 20 sierpnia o 17.15 odbędzie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi, która przez swój częstochowski wizerunek wyprasza nam u Boga tyle łask. Każdy z nas ma przecież za co dziękować i ma też o co prosić Panią Jasnogórską. Już teraz zapraszamy wszystkich parafian w przyszły wtorek, 20 sierpnia na godz. 17.15.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

Ogłoszenia duszpasterskie

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 4.08.2019

 

1. Tydzień w liturgii:

·        we wtorek święto Przemienienia Pańskiego, poprzez naszą obecność na Mszy św. w niedziele i w ciągu tygodnia razem ze św. Piotrem wypowiadamy słowa z Ewangelii: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Msze św. o 7.00 i 18.00.

·        w czwartek wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego czyli Dominikanów, Apostoła Różańca św.

·        w piątek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy

·        w sobotę święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży do Wisły w czwartek, 8 sierpnia. Wyjazd rozpoczniemy Mszą św. o 7.00 w kaplicy. Spotkanie organizacyjne we wtorek o 18.30.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

5. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, nie zapominajmy też o pięknym częstochowskim zwyczaju witania grup pielgrzymkowych w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

jest żywotnym i twórczym organem w Mistycznym Ciele Kościoła. Diecezjalnego
Ogłoszenia duszpasterskie

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 21.07.2019

1. Dziś po każdej Mszy św. święcimy samochody i inne pojazdy. Ofiary składane z racji poświęcenia przeznaczone będą na pomoc misjonarzom. Bóg zapłać.

2. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Marii Magdaleny
 • we wtorek święto św. Brygidy, patronki Europy
 •  w środę wspomnienie św. Kingi, dziewicy
 • we czwartek święto św. Jakuba Apostoła, odpust w parafii przy Placu Biegańskiego
 • w piątek wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Pana Jezusa

3. We wtorek na 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji śp. ks. kanonika Antoniego Madejskiego z racji VIII rocznicy jego śmierci.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, w którym polecamy szczególnie temat z okładki – wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim pt. „Trzeba jasno powiedzieć – dość” oraz artykuł „Na drodze nie jesteś sam”. Zachęcamy też do korzystania z portali katolickich oraz słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja.

5. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzmy opieki Świętej Rodziny z Nazaretu.  

Ogłoszenia duszpasterskie

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 14.07.2019

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu Proboszcz naszej parafii, ks. Prałat dr Włodzimierz Kowalik, obchodzi swoje imieniny. Na Msze św. w intencji Solenizanta zapraszamy w poniedziałek o 7.00 i 18.00.
 • we wtorek wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (na tej górze prorok Eliasz bronił czystości wiary; w końcu XII wieku na Górze Karmel osiedli pustelnicy, którzy założyli zakon zwany Karmelitami. Jednemu z nich – św. Szymonowi objawiła się Matka Boża w brązowej szacie – szkaplerzu. Obiecała, że umierający w tym stroju nie zazna ognia piekielnego. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz jako dwa kawałki płótna zawieszone na plecach i piersi lub w formie medalika).

2. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w naszej bazylice w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. Samochody można parkować także na terenie przyległym do archikatedry - wzdłuż budynku.

3. Wyjazd do Wisły dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w życie naszej parafii odbędzie się od 8 do 10 sierpnia. Zapisy u Ks. Wikariuszy.

4. Niższe Seminarium Duchowne przy ul. Piotrkowskiej zaprasza młodzież męską do nauki i formacji w tej szczególnej szkole. Są jeszcze wolne miejsca w dwóch klasach pierwszych: dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjów. Więcej informacji na ulotach przy wyjściu.

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice życzymy Bożego błogosławieństwa. Składamy najlepsze życzenia wszystkim jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia, na czele z  Ks. Proboszczem, który zaprasza wszystkich do poczęstowania się imieninowym cukierkiem przy wyjściu z archikatedry.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA  07.07.2019

1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera

- w czwartek święto św. Benedykta , opata, patrona Europy

- w piątek wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

- w sobotę wspomnienie św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

2. Przypominamy, że Msze św. w niedziele są sprawowane o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

3. Podczas prac budowlanych obok placu katedralnego odkryto szczątki ludzkie. Powiadomione zostały odpowiednie instytucje, które prowadzą zgodne z procedurami działania.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”, w którym jest wiele interesujących artykułów.

5. Wszystkim wyjeżdzającym na wakacje życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu. Nie zapomnijmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,100,114 unikalne wizyty