06-08-2021 02:54
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 27.07.2014

XVII Niedziela Zwykła 27 lipca 2014r.

  1. W nadchodzącym tygodniu przypadają Dni Odnowy Duchowej: I czwartek, piątek i sobota miesiąca sierpnia. Zapraszamy do Komunii św. wynagradzającej Bożemu Sercu; spowiadać będziemy podczas każdej Mszy św; odwiedziny chorych w I piątek od godz. 9 00. Taka prośba szczególnie na przyszłość – w pierwsze piątki miesiąca pragniemy odwiedzać z posługą sakramentalną szczególnie te osoby, które ze wzgledu na wiek lub stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św.

  2. Z racji liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców dzisiaj po Mszy św. o godz. 12 00 odmówimy specjalne modlitwy – o Boże błogosławieństwo dla kierowców i pświęcimy samochody i inne pojazdy mechaniczne. Przy okazji poświęcenia otrzymacie kierowcy poświęcone pamiątki sakralne ze św. Krzysztofem, które należy umieścić w widocznym miejscu w samochodzie. Z racji poświęcenia kierowcy jak mogą niech złożą ofiarę, która będzie cegiełką w ramach ogólnopolskiej akcji na pomoc dla polskich misjonarzy pracujących szczególnie w Afryce . Wszystkim kierowcom życzymy szczęśliwej drogi i zawsze bezpiecznego dojechania do celu podróży.

  3. W tym tygodniu: wtorek – św. Marty (siostry Marii i Łazarza, często gościła Jezusa w swoim domu w Betanii, jest patronką hotelarzy i gospodyń domowych., w czwartek św. Ignacego z Loyoli – był kapłanem (żył na przełomie XV i XVI wieku, był rycerzem, przeżył nawrócenie pod wpływem „Żywotu Jezusa” i „Żywotów Świętych”, poświęcił całe życie Bogu, założył zakon jezuitów; piątek - św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła (był ludowym kaznodzieją, napisał dzieła z zakresu teologi moralnej i ascetycznej); w sobotę 2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej – w kościołach parafialnych, a więc i w naszej Bazylice, można uzyskać odpust „Porcjunkuli”. Warunki: pobożnie nawiedzić kościół, zmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, przyjąć Komunię św., wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

  4. W piątek 1 sierpnia – przypada 70 rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie za poległych w obronie Ojczyzny, o jedność w narodzie, o mądrość i zgodę dla rządzących. W tygodniku „Niedziela” znajdziemy wiele ciekawych artykułów o Powstaniu Warszawskim – polecamy na dzisiejszą lekturę duchowną.

  5. Polecamy naszym modlitwom pokój w Ojczyznie Jezusa oraz na Ukrainie.

  6. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Lucyna Niedzielska l. 85

Ogłoszenia duszpasterskie 20.07.2014
Ogłoszenia duszpasterskie 20.07.2014

XVI Niedziela Zwykła 20 lipca 2014r.

1. Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: w środe - św. Brygidy patronki Europy; piątek – św. Jakuba patrona pielgrzymów; wspominamy również św. Krzysztofa – patrona kierowców; sobota – wspomnienie św. Joahima i Anny – rodziców Maryi – otoczmy modlitwą rodziców i dziadków. 

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10 00 Mszy św. będą specjalne modlitwy w intencji kierowców i poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji patrona kierowców – św. Krzysztofa. Również i w przyszłą niedziele po Mszy południowej o godz. 12 00 będzie poświęcenie pojazdów. Przy okazji poświęcenia kierowcy otrzymają breloczek z wizerunkiem św. Jana Pawła II, a ofiary które kierowcy jeśli mogą złożą będą przeznaczone na zakup nowych szat liturgicznych dla naszej parafii i jako cegiełka na wsparcie zakupu środków transportu dla polskich misjonarzy.

3. Serdeczne Bóg zapłać także– Kochani – za ofiary – Dar Serca, które systematycznie składacie na utrzymanie naszej archikatedralnej parafii.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 6.07.2014
Ogłoszenia duszpasterskie 6.07.2014

XIV Niedziela Zwykła 6 lipca 2014r.

1.W ramach zmian jakie nastąpiły w naszej Archidiecezji, dotychczasowy proboszcz naszej parafii Ks. Prałat Stanisław Gębka odszedł na emeryturę. Będzie mieszkał w naszej parafii; zapewne służąc nam i dobrym słowem, życzliwą radą, a przede wszystkim modlitwą. W Waszym i moim imieniu wyrażam ks. Prałatowi słowa głębokiej wdzięczności. Dziękujemy za gorliwą i pełną oddania pracę w wymiarze duchowym i materialnym. Ks. Prałatowi życzymy zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

2.Decyzją Pasterza naszej Archidiecezji Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa dra Wacława Depo dnia 23 czerwca br. zostałem proboszczem Waszej - Naszej Parafii. Swój Urząd Proboszczowski obejmę uroczyście w Bazylice Archikatedralnej 31 sierpnia br. - w niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 12 00. Pragnę Was bardzo serdecznie zaprosić do udziału w tej Uroczystości, oraz polecić się waszej modlitwie.

3.Także odszedł z naszej wspólnoty ks. Wojciech Radoliński, któremu również dziękujemy za Jego gorliwą postawę kapłańską. W Jego miejsce przyszedł Ks. Łukasz Połacik, któremu życzymy, aby w naszej wspólnocie Św. Rodziny przy Bazylice Archikatedralnej czuł się dobrze, po prostu jak w rodzinie. Także dziękuje ks. Robertowi, który bardzo życzliwie i ofiarnie wprowadza nas w życie duchowe parafii Katedralnej.

4.Moi Kochani, ponieważ mam jeszcze zobowiązania z mojej poprzedniej parafii św. Brata Alberta w Zawierciu, gdzie byłem proboszczem osiemnaście i pół roku; w nadchodzącą środe wieczorem wyruszam autokarem z liczną grupą pielgrzymów na wyjazd pielgrzymkowo - turystyczny: Wilno; Helsinki; Petersburg. Zapewniam jednocześnie o pamięci w modlitwie szczególnie przed Obliczem Ostrobramskiej Pani.

5.Dzisiaj po południu o godz. 17 00; spotkanie duszpasterskie ze wspólnotą Żywego Różańca; zapraszamy.

6.Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: wtorek; św. Jana z Dukli, kapłana; piątek; św. Benedykta, który żył zaledwie 47 lat, a mimo to należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony Patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze. W sobotę wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu biskupa i męczennika.

7.Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych z naszej wspólnoty w minionym tygodniu...

ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Trzynasta Niedziela Zwykła
Świętych Apostołów Piotra i Pawła
29. 06. 2014 r.


1. Ksiądz proboszcz Stanisław Gębka zaprasza wszystkich parafian na Mszę św. dziękczynną za: 74 lata życia, 49 lat kapłaństwa, 33 lata proboszczowania
w Częstochowie i za 11 lat pracy w tutejszej parafii. Ta Eucharystia będzie odprawiona dziś o 16:00.

2. Jutro – 30 czerwca – nastąpi urzędowe przekazanie parafii. Od 1 lipca br. proboszczem będzie ks. kanonik mgr Jan Niziołek dotychczasowy proboszcz parafii św. Brata Alberta
w Zawierciu.

3. Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo przeniósł ks. mgr Wojciecha Radolińskiego na wikariat do parafii św. Alberta w Zawierciu. Do naszej parafii przyjdzie ks. mgr Łukasz Połacik. Księdzu Wojciechowi dziękujemy za ofiarną pracę wśród nas i życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego na dalsze lata posługi w archidiecezji częstochowskiej.

4. Tydzień w liturgii:
- dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy narzeczonych.
- dziś uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego Franciszka. Kto pobożnie używa dewocjonaliów poświęconych przez Ojca Świętego lub przez Biskupa może zyskać odpust zupełny, trzeba odmówić „Wierzę w Boga”. Odpust zupełny można też uzyskać nawiedzając Archikatedrę lub Bazylikę Mniejszą na Jasnej Górze, w Gidlach lub w Zawierciu;
- w tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota lipca. Spowiadać będziemy podczas Mszy św. rannej i wieczornej;
- w czwartek św. Tomasza, apostoła (według tradycji dotarł do Indii i tam katechizował, poniósł śmierć męczeńską za wierność Chrystusowi).

5. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje, kolonie i wczasy życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do rodziny i parafii. Podczas wakacji pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

6. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności:
śp. Janusz Dudkiewicz l. 71

ogł
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dwunasta Niedziela Zwykła
22. 06. 2014 r.


1. Dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy osoby samotne, za tydzień narzeczonych.

2. Tydzień w liturgii:
- trwa oktawa Bożego Ciała. Nieszpory eucharystyczne z procesją codziennie o 17:30. Ks. neoprezbiter mgr Michał Wątroba na zakończenie oktawy w czwartek odprawi nieszpory, poprowadzi procesję do czterech ołtarzy, odprawi Mszę św., poświęci wianki i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa dzieciom, młodzieży i dorosłym. Księdzu Prymicjantowi złożymy życzenia;
- we wtorek uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Św. Jan odegrał wyjątkową rolę w dziejach zbawienia. Był synem Zachariasza i Elżbiety – krewnej Najświętszej Maryi Panny. Urodził się pół roku przed Chrystusem. Wiódł życie pustelnicze, nawoływał do nawrócenia. Tym, którzy żałowali za grzechy udzielał chrztu w Jordanie zapowiadając bliskie przyjście Mesjasza. Upomniał Heroda za niemoralne życie, za co został uwięziony i ścięty;
- w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień uświęcenia kapłańskiego. Bardzo prosimy o modlitwę za kapłanów. Wszyscy kapłani z naszej archidiecezji są zaproszeni na wieczorną modlitwę do archikatedry na 20:00. ze względu na uroczystość w piątek można spożywać pokarmy mięsne. W piątek można zyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu wynagrodzenia Sercu Jezusa;
- w przyszłą niedzielę uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

3. Zakończenie roku szkolnego 2013/14 w piątek 27 czerwca. Msza św. dla dzieci szkolnych o 8:00, dla gimnazjalistów i szkół ponadgimnazjalnych o 9:00. Msza św. na Jasnej Górze w czwartek o 17:00 w bazylice jasnogórskiej. W związku z zakończeniem roku szkolnego zachęcamy dzieci i młodzież do spowiedzi św. - codziennie od poniedziałku do czwartku o 18:00.

4. Ogólnopolska XXXIII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę w przyszłą niedzielę. Rozpoczęcie przy archikatedrze o 9:00.

5. Bezprecedensowe nabożeństwo ekumeniczne katolików, ewangelików i prawosławnych w kościele ewangelickim w Częstochowie ul. Śląska 20 dziś o 19:00.

6. W dzisiejszej „Niedzieli” polecamy art. „Konające serce z Lanciano” - o cudzie eucharystycznym sprzed ponad 1250 lat.

7. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności:
śp. Zenon Olesiński l. 86
śp. Emilia Janik l. 88
śp. Alicja Krzywda l. 76
ogł
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
08.06.2014 r.


1. Dziś za udział w śpiewie lub za odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do grzechu i modlitwa wyznaczona przez Ojca Świętego np. „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryja” „Chwała Ojcu”. Dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy rodziny, za tydzień dzieci.

2. Tydzień w liturgii:
- Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. w archikatedrze o 8:00, 16:30 – szczególnie dla dzieci pierwszokomunjnych, i o 18:00. Nie będzie Mszy św. o 7:00;
- we wtorek bł. Bogumiła, biskupa (żył w XII w., jako arcybiskup gnieźnieński zasłynął z daru modlitwy, nauczania ubogich, gorliwie apostołował w Prusach);
- w środę św. Barnaby, apostoła ( był krewnym św. Marka Ewangelisty i przyjacielem św. Pawła apostoła, z którym współpracował w głoszeniu Słowa Bożego, był człowiekiem głębokiej wiary, jest orędownikiem w rozwiązywaniu konfliktów i sporów;
- w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień uświęcenia kapłańskiego. Bardzo prosimy o modlitwę za nas kapłanów i o powołania kapłańskie;
- w piątek św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła (żył w XII w., przez głoszenie Słowa Bożego, skrajne ubóstwo i głęboką modlitwę nawrócił do Chrystusa wielu słuchaczy, najbardziej słynie jako orędownik poszukujących. Msza św. za śp. ks. Antoniego Madejskiego rano i wieczorem);
- w sobotę bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika (żył w I połowie XX w., jako biskup został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Dachau, został uśmiercony zastrzykiem).

3. Spotkanie duszpasterskie:
- katecheza dla dorosłych w czwartek o 15:00 i 18:45. Ostatnia w tym roku szkolnym;
- z Rycerstwem Niepokalanej w sobotę o 18:00.

4. Urząd Miasta dla poszukujących pracy organizuje szkolenia. Specjalny afisz w gablocie.

5. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł: „Fenomen zwany Lednicą” - gdzie jest Lednica i co tam się dzieje. Młodzieży przekazujemy wkładkę „Niedziela Młodych”.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,844,034 unikalne wizyty