23-10-2019 08:32
Nawigacja
Informacja o remoncie Archikatedry

INFORMACJA

o robotach budowlanych dotyczących Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

 

W dniu 28 lutego 2019 r. rozpoczną się roboty budowlane, dotyczące budynku archikatedry, poprzedzone pracami przygotowawczymi, obejmujące w szczególności:

1)     remont elewacji polegający na jej oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków,

2)     remont kamiennej posadzki w archikatedrze,

3)     wykonanie instalacji grzewczej,

4)     zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej, deskowania dachu i drewnianych elementów wyposażenia wnętrz,

5)     remont instalacji elektrycznych, obejmujący dostosowanie do obowiązujących przepisów,
w tym przeciwpożarowych oraz wykonanie nowego oświetlenia w archikatedrze i iluminacji zewnętrznej,

6)     wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i sygnalizacji włamania,

7)     zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian budynku.

8)     Remont głównych schodów zewnętrznych, poszerzony o budowę pod schodami pomieszczeń sanitarnych oraz montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym,

9)     wykonanie zewnętrznej pochylni, dla niepełnosprawnych, przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu,

10)  budowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej,

11)  podłączenie rur spustowych budynku do miejskiej kanalizacji deszczowej,

12)  remont windy w wieży

13)  remont kaplic bocznych

 

Inwestorem jest Rzymsko-Katolicka Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny
w Częstochowie.

Wartość robót wynosi, łącznie z podatkiem VAT, 11.191.793,07 zł. Inwestycja jest dofinansowana, w kwocie 7.080.724,15 zł, przez Urząd Marszałkowski, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Roboty będą wykonywane przez, wybranego w wyniku przetargu, generalnego wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe TERMOBUD z Częstochowy. Planowane zakończenie robót do dnia 14 sierpnia 2020 r.

Dla sprawnego przebiegu budowy oraz bezpieczeństwa, zarówno wykonawców robót jak
i wiernych, teren budowy zostanie ogrodzony, a dostęp do budynku archikatedry możliwy tylko poprzez wyznaczone dojścia. Postój samochodów osobowych na placu będzie możliwy tylko
w niedziele i święta i to w bardzo ograniczonym zakresie. Nastąpią również wyłączenia
z użytkowania, części i całości, wnętrza budynku. Informacje o terminach tych wyłączeń zostaną podane w czasie późniejszym, ze stosownym wyprzedzeniem.

Prosimy o usunięcie samochodów parkujących na placu, nie wchodzenie na teren budowy oraz, podczas pobytu w archikatedrze, zachowanie ostrożności i dostosowanie się do rygorów wynikających z zaistniałej sytuacji.

Przepraszamy za wszystkie utrudnienia, ale podjęcie robót budowlanych jest koniecznością, wynikającą z obowiązku dbałości o stan budynku, służącego nie tylko parafianom ale i całej archidiecezji.

Prosimy o modlitwę w intencji bezpieczeństwa wykonawców robót i osób postronnych oraz powodzenia całego przedsięwzięcia.

 

Ogłoszenia duszpasterskie

Piąta Niedziela Zwykła 10.02.2019

 1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek, 11 lutego, wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Ksiądz Abp Metropolita Wacław Depo odprawi uroczystą Mszę św. o 11.00 w intencji chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem w kościele Świętego Wojciecha na Tysiącleciu. W archikatedrze Msze św. o 7.00 i 18.00.

- w czwartek święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy.

2. We wtorek, 12 lutego o godz. 18.00 pontyfikalnej Mszy św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Stefana Barełę i teodora Kubinę będzie przewodniczył Ks. Abp Metropolita. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

3. Wyjazd na Ferie z Bogiem naszej młodzieży i dzieci w poniedziałek. Zbiórka o 7.00 przed katedrą.

4. Dziś na godz. 16.00 Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza do Auli Nazaret przy plebanii na film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, opowiadający wzruszającą historię tego odważnego, polskiego błogosławionego.

Ogłoszenia duszpasterskie

Czwarta Niedziela Zwykła 3.02.2019

 1. Spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca po Mszy św. o 8.00.
 2. Tydzień w liturgii:

- we wtorek św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. o 7.00 i 18.00 poświęcenie chleba i soli.

- w  środę - św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich.

3. W przyszłą niedzielę, 10 lutego na godz. 16.00 Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza do Auli Nazaret przy plebanii na film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, opowiadający wzruszającą historię tego odważnego, polskiego błogosławionego.

4. Zapraszamy do lektury „Niedzieli”, szczególnie artykułu „Bóg zagarnął mnie do siebie”, o Marcie Robin, francuskiej mistyczce, która przez 50 lat karmiła się wyłącznie Komunią św.

 

Ogłoszenia duszpasterskie

Trzecia Niedziela Zwykła 27.01.2019

Podziękowanie 

Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Wraz z Księżmi Wikariuszami pragnę bardzo podziękować za życzliwe i serdeczne przyjęcie nas po kolędzie. Dziękujemy za wspólną modlitwę o błogosławieństwo i opiekę Bożą na cały rok oraz ochronę przed wszelkim złem. Dziękujemy za zatroskanie o życie religijne naszej parafii i jej kształt materialny. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na potrzeby Parafii. Przy tej okazji serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na potrzeby Kościoła, te na tace, jako Dar Serca w kopertach i przy innych okazjach. Przeznaczamy je na utrzymanie archikatedry, potrzeby Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego, wspierając systematycznie ludzi głodnych w naszej parafialnej stołówce i i innych bardzo ubogich.

Widząc wielu ludzi chorych, którzy nie są w stanie przyjść do kościoła, bardzo chętnie odwiedzimy z posługą spowiedzi i Komunii św. na święta i I- e piątki.

Prosimy rodzinę, sąsiadów o poinformowanie nas o takiej prośbie zainteresowanych. Szczególnie prosimy o poinformowanie nas o potrzebie sakramentu namaszczenia chorych, aby przez posługę kapłana przynieś ulgę w cierpieniu i umocnienie duchowe. Za dar spotkania kolędowego Bóg zapłać.

 

 Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła

- w czwartek św. Jana Bosko

- w sobotę Święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św.
w Archikatedrze o 8.00, 16.30 i 18.00. O 16.30 Msza św. z poświęceniem świec dla dzieci i ich rodzin. Mszy św. pontyfikalnej o 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 7 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.

 1. W czwartek o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej.
 2. Spotkanie Akcji Katolickiej w czwartek po Mszy św. o 18.00.
 3. W sobotę o 11.00 w Sali duszpasterskiej odbędzie się spotkanie kandydatów, ministrantów i lektorów. Zapraszamy chętnych w szeregi naszej Katedralnej Służby Liturgicznej. Przypominamy, że przy ołtarzu mogą służyć zarówno dzieci, jak i młodzież, ale też dorośli mężczyźni, czego najlepszym przykładem jest nasza wspólnota.
 4. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” oraz zachęcamy do słuchania katolickich mediów: radia „Fiat”, radia „Jasna Góra” i radia „Maryja”.
Ogłoszenia duszpasterskie

Druga Niedziela Zwykła 20.01.2019

 Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Agnieszki, męczennicy

- w czwartek św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła - patrona dziennikarzy katolickich i prasy religijnej.

- w piątek, 25 stycznia, święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła

- w sobotę św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów - wiernych uczniów św. Pawła.

 1. Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela”, a w nim szczególnie artykuły o światowych dniach młodzieży w Panamie.
 2. Komunikat Policji w sprawie oszustw dokonywanych wobec osób starszych.
 3. Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzymy Bożego błogosławieństwa.
Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Chrztu Pańskiego 13.01.2019

 1. Parafian, którzy nie mogli przyjąć kapłana podczas wizyty duszpasterskiej zapraszamy do zapisania się na kolędę dodatkową, która odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii, zakrystii, pod numerem telefonu parafialnego i adresem mailowym.
 2. W czwartek wspominamy św. Antoniego, opata, natomiast w sobotę św. Józefa Sebastiana Pelczara.
 3. Uczestników „Ferii z Bogiem” w Zakopanem od 11 – 16 lutego, prosimy o oddanie do końca tygodnia wypełnionych kart zgłoszeniowych.
 4. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Święta od codzienności”, o św. Joannie Bereccie Molli, lekarce, która poświęciła swoje życie, żeby urodzić córkę.
 5. Wszystkim modlącym się w naszej Archikatedrze oraz łączącym się z nami duchowo słuchaczami radia FIAT życzymy błogosławionego tygodnia.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,871,234 unikalne wizyty