Ogłoszenia parafialne

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA 31.01.2021

 1. Tydzień w liturgii:

- we wtorek Święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św.
w Archikatedrze o 8.00 i 18.00. Mszy św. pontyfikalnej o 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 9 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.

Dziś po Mszach św. możemy nabyć gromnicę – świecę ku czci Matki Bożej, którą zapalamy w obliczu niebezpieczeństwa i śmierci.

- w środę wspomnienie św. Błażeja, po Mszy św. wieczornej tradycyjne błogosławieństwo świecami;

- w piątek św. Agaty, po Mszach św. będzie można otrzymać poświęcony z racji tego wspomnienia chleb;

- w sobotę wspomnienie św. Pawła Miki i towarzyszy.

2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej: I czwartek, piątek i sobota lutego. W czwartek Godzina Święta o 17.30.

3. W czwartek o 18.30 spotkanie rodziców dzieci z klas trzecich w sali NAZARET.

4. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” oraz zachęcamy do korzystania z katolickich mediów.

Ogłoszenia parafialne

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 24.01.2021

 1. Dziś przy wyjściu z katedry możemy złożyć ofiarę dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Chorwacji. Bóg zapłać.
 2. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek święto Nawrócenia św. Pawła,

- we wtorek św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów,

- w czwartek św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła, patrona teologów oraz uczelni i szkół katolickich. Tego dnia modlimy się szczególnie w intencji częstochowskiego środowiska teologicznego.

 1. Przypominamy, że w każdą środę o godz. 18.00 sprawujemy Mszę św. o Matce Bożej Anielskiej połączoną z nowenną do Naszej Pani Katedralnej. Możemy zamawiać intencje nowennowe w zakrystii i kancelarii. Tę Mszę św. transmituje nasze radio „FIAT”.
 2. W najnowszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Ekumenizm międzyludzki” o poszukiwaniu dróg pojednania między ludźmi oraz serię artykułów o szczepieniach.
 3. Świętą Rodzinę prośmy w potrzebne łaski dla wszystkich modlących się w naszej bazylice archikatedralnej.
Ogłoszenia parafialne

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 17.01.2021

 1. Od jutra w Kościele powszechnym przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będziemy modlić się, aby wszyscy wierzący w Chrystusa na nowo zgromadzili się we wspólnocie apostolskiego Kościoła.
 2. W przyszłą niedzielę będziemy mogli złożyć ofiarę do puszki na pomoc poszkodowanym przez trzęsienie ziemi w Chorwacji.
 3. Tydzień w liturgii:

- we wtorek św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

- w czwartek św. Agnieszki, męczennicy.

Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela”, a w nim szczególnie artykuł „Dusze leżą odłogiem” o stanie naszej wiary w dobie epidemii oraz artykuł „Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?”

Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzymy Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 10.01.2021

 1. Pragniemy serdecznie podziękować za wspólną modlitwę podczas Mszy św. w intencji parafian i sympatyków naszej Bazyliki, które sprawowaliśmy w minionym tygodniu. Bóg zapłać za życzliwą obecność i ofiarę. Chcemy też podziękować za tę coniedzielną wspólnotę eucharystyczną szczególnie naszym gościom, którzy przybywają do archikatedry - Matki Kościołów archidiecezji. Pamiętajmy, że u Matki każdy ma prawo czuć się jak u siebie.
 2. Gdyby ktoś miał wyraźne życzenie przyjąć kolędującego kapłana w swoim domu, prosimy o przekazanie nam takiej informacji w zakrystii po Mszy św. lub w kancelarii.
 3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy reportaże o osobach, które nawróciły się na katolicyzm oraz wywiad z o. Krzysztofem posługującym w lubelskim Szpitalu im. Kard. Wyszyńskiego o trudnej posłudze kapelana na oddziale covidowym.
 4. Wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze życzymy błogosławionego tygodnia.
Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 3.01.2021

1. Od poniedziałku rozpoczynamy celebrowanie Mszy św. w intencji parafian i wszystkich modlących się w archikatedrze. W tym roku nie możemy przeżyć tradycyjnej „Kolędy” dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy w Kościele. W czasie liturgii zostanie poświęcona woda, którą po powrocie do domu pokropimy nasze mieszkanie, a pomocą do tego będzie krótki tekst obrzędu kolędowego, który otrzymamy po Mszy św. Woda święcona z pojemnikami jest też cały czas wystawiona przy Szopce. Jeśli ktoś będzie miał życzenie, będzie mógł w czasie tych Mszy św. złożyć ofiarę na remont archikatedry i kolędę.

Porządek Mszy św. w intencji wiernych znajduje się w gablotach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej. Ten rozkład jest orientacyjny, na każdą z tych Mszy św. zapraszamy parafian, ale też naszych przyjaciół, którzy z nami się modlą.

Gdyby ktoś jednak wyraźnie życzył sobie przyjąć kapłana w domu, prosimy o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii. Taka wizyta będzie możliwa po zakończeniu tzw. „narodowej kwarantanny” lub w późniejszym terminie.

2. W środę Uroczystość Objawienia Pańskiego – w tradycji zwana Świętem Trzech Króli. Porządek Mszy św. niedzielny. Taca jest przeznaczona na misje. Po Mszach św. poświęcenie kadzidła i kredy. Woń kadzidła niech nam przypomina o modlitwie, która wznosi się ku niebu, a kredą oznaczmy drzwi naszych domów. Dziś możemy jeszcze nabyć przy wyjściu zestawy kredy i kadzidła.

3. Polecamy „Niedzielę” oraz zachęcamy do korzystania z mediów katolickich.

 

JAK OZNACZAMY KREDĄ NASZE DOMY?

Oznaczone poświęconą kredą drzwi naszych mieszkań
są świadectwem  przynależności do Kościoła.
To piękny i wymowny znak tego, że pragniemy,
aby w tym domu panowało Boże błogosławieństwo.

C+M+B+2020

Christus Mansionem Benedicat

(Niech Chrystus Błogosławi ten dom)

lub

K+M+B+2020

Kacper i Melchior i Baltazar

(imiona trzech Mędrców, którzy według tradycji Kościoła pospieszyli do Betlejem oddać Hołd Królowi świata)

* * *

Obydwa te zapisy są poprawne. Trzy krzyżyki symbolizują błogosławieństwo, dlatego nie stawiamy znaku równości przed liczbą bieżącego roku.

Kolęda 2020-2021

KOLĘDA 2020/2021

MSZE ŚW. W INTENCJI WIERNYCH MODLĄCYCH SIĘ
W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY

SPRAWOWANE W BAZYLICE o godz. 18.00

W tym roku z uwagi na trudną sytuację epidemiczną nie będziemy odbywać tradycyjnej wizyty kolędowej. Pragniemy jednak zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy w czasie Mszy św. sprawowanych w naszej przestronnej Archikatedrze według następującego porządku:

Poniedziałek,
4 stycznia 2021, 18.00

ul. Piłsudskiego, ul. Przemysłowa,
ul. Mielczarskiego

Wtorek,
5 stycznia 2021, 18.00  

ul. Piotrkowska, ul. Katedralna,
ul. Strażacka

Środa,
6 stycznia 2021

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Czwartek,
7 stycznia 2021, 18.00  

ul. Ogrodowa, ul. Stawowa, ul. Mała, ul. Mokra, ul. Przechodnia

Piątek,
8 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry parzyste
(od 30 do 80)

Sobota,
9 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry nieparzyste
(od 19/21 do 73)
oraz ZAWODZIE - ul. Papierowa, Piaskowa, Jutowa, Wełniana, Żelazna

  

Zapraszamy serdecznie do udziału w tych Mszach św., sprawowanych w bazylice przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Oczywiście, każdy może na te Msze św. przyjść w dowolny, wybrany przez siebie dzień – porządek według ulic jest orientacyjny. Szczególnie serdecznie zapraszamy też na te Msze św. wszystkich sympatyków naszej Bazyliki – modlących się tutaj w niedziele i w tygodniu.

Na Mszę św. możemy zabrać naczynia z wodą, która zostanie poświęcona w czasie liturgii. Ponadto woda święcona będzie wystawiona w kościele w specjalnym pojemniku. W czasie Mszy św. będzie można złożyć ofiary, które przeznaczone są na remont archikatedry i na kolędę.

Po Mszy św. każda rodzina otrzyma tekst modlitwy błogosławieństwa mieszkania.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło