27-09-2020 18:03
Nawigacja
INFORMACJE

Dyspensa

Częstochowa, 13 marca 2020 r. l.dz. 369/5.1.1/2020

DYSPENSA

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w związku z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca br., do dnia 29 marca br. włącznie udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę;

- wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.

Treść niniejszej dyspensy należy niezwłocznie umieścić na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.

Usilnie prosi się także o ogłoszenie jej wiernym, umieszczenie jej na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

(-) Ks. Marian SZCZERBA KANCLERZ

(-) + Wacław DEPO ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia duszpasterskie

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8.03.2020

1. Przeżywamy święty czas Wielkiego Postu. Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w Drodze Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym w niedziele o 17.15.

2. Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.

3. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania z klas VI w czwartek o 17.00.

4. Zapraszamy do udziału w częstochowskiej Drodze Krzyżowej, która 13 marca o godz. 19.00 przejdzie Aleją Najświętszej Maryi Panny od pomnika św. Jana Pawła II na placu Daszyńskiego. Przy okazji bardzo serdecznie prosimy mężczyzn chętnych do niesienia krzyża w czasie tego nabożeństwa do zgłoszenia się po Mszy św. do zakrystii.

5. Piękna tradycja naszej parafii gromadzi co roku mężczyzn i starszych chłopców, którzy jako Gwardia Katedralna czuwają przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Zapraszamy do tej szlachetnej służby wszystkich chętnych. Potraktujmy jako zaszczyt czuwać przy Chrystusie w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania.

6. Rekolekcje wielkopostne odbędą się za dwa tygodnie, tj. od IV Niedzieli Wielkiego Postu.

7. 7 czerwca 2020 r. o godz. 12.00 w Warszawie na pl. Józefa Piłsudskiego obędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym, nasza archidiecezja organizuje pielgrzymkę na to doniosłe wydarzenie. Zostanie przygotowany specjalny pociąg dla pielgrzymów. Przejazd pociągiem i wejście do sektora będzie możliwe tylko poprzez zgłoszenie w parafii. Osoby chętne na ten wyjazd prosimy o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii do 14 marca. Koszt całościowy to 100 zł.

8. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” i zapraszamy do słuchania katolickich rozgłośni: Radia Fiat, Radia Jasna Góra i Radia Maryja.

9. Akcja Katolicka po Mszy św. będzie rozdawać ulotki z nr. KRS fundacji, która gromadzi środki na rehabilitację sparaliżowanego p. Grzegorza Sakowskiego, brata naszego ks. Łukasza. Rozliczając swój PIT możemy 1% podatku przeznaczyć na ten ważny i tak nam wszystkim bliski cel.

10. Drogim Paniom w dniu ich święta chcemy zadedykować słowa św. Jana Pawła II: „Kościół pragnie złożyć dzięki Najświętszej Trójcy za «tajemnicę kobiety» i za każdą kobietę — za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za «wielkie dzieła Boże», jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości”. (List apostolski „Mulieris dignitatem”)

Komunikat Przewodniczącego KEP

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

Kościoły stacyjne

Ogłoszenia duszpasterskie

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1.03.2020

1. Informacja Ministra Zdrowia oraz komunikat Przewodniczącego KEP w sprawie koronawirusa

Szanowni Państwo,

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ?, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38?i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

2. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych",  ustanowiony w 2011 r. Tego dnia, w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przywołujemy bohaterskie postaci walczących o prawdziwą wolność naszego narodu w czasach reżimu komunistycznego i modlimy się o ich zbawienie.

3. Przeżywamy święty czas Wielkiego Postu. Nie zaniedbajmy naszego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zachęcamy do udziału w Drodze Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żalach w niedziele o 17.15. Starajmy się przychodzić na Mszę świętą częściej, także w tygodniu.

4. Przy Krzyżu wielkopostnym wyłożone są skarbonki jałmużny wielkopostnej. Puszki z naszym darem serca będziemy mogli złożyć w zakrystii w Niedzielę Palmową.

5. W czwartek o 18.00 na Mszę św. i spotkanie duszpasterskie zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6. Spotkanie Akcji Katolickiej odbędzie się w także czwartek o godz. 18.30 w sali parafialnej.

7. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Godzina Święta w czwartek o 17.30, spowiedź w piątek w czasie Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00, do chorych udamy się od 9.00.

8. Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży szkół naszej parafii będą od IV niedzieli Wielkiego Postu. Rekolekcje wygłosi ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

9. Parafia św. Zygmunta zaprasza od 7 marca 2020 r., w każdą pierwszą sobotę miesiąca, mężczyzn i młodzieńców na modlitwę różańcową z procesją pokutną na Jasną Górę. Początek o godz. 11.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie.

10. Na duchową lekturę polecamy najnowszy numer „Niedzieli”.

11. Życzymy dobrego przeżycia nadchodzącego tygodnia i owocnych ćwiczeń wielkopostnych.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,340,336 unikalne wizyty