30-03-2020 07:58
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 10.08.2014

XIX Niedziela Zwykła 10 sierpnia 2014r.

 1. W środę – św. Maksymiliana Kolbe – kapłana i męczennika. Jest to też dzień pamięci i modlitwy za pomordowanych w więzieniach, obozach i łagrach.

 2. W piątek – doroczna Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w tym świątecznym dniu jest niedzielny porządek Mszy św. - na Mszach poświęcenie ziół i kwiatów. W przyszłą niedzielę na Jasnej Górze rozpocznie się nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej i będzie odprawiana o godz. 18 30. W naszej światyni nowennę będziemy odprawiać po Mszach św. rannych i przed mszami św. wieczornymi. Na jasnogórską nowenne są zaproszone do udziału wszystkie parafie częstochowskie. Nasza parafia będzie pielgrzymować w środę 20 sierpnia. Z archikatedry wyjdziemy o godz. 17 00. Jest to nasza doroczna pielgrzymka na Jasną Górę. Zachęcamy do udziału wszystkich parafian.

 3. Caritas naszej archidiecezji rozpoczyna akcję: „Tornister marzeń”, której celem jest pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Zakupem takiego tornistra zajmuje się Caritas, natomiast my chciejmy zakupić i przynieść przybory szkolne, którymi będą wypełnione tornistry dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących. Takie tornistry zostaną przekazane na początku roku szkolnego dzieciom, które poprzez swoich rodziców zgłoszą zapotrzebowanie – w nadchodzących dniach.

 4. W Bazylice Archikatedralnej mamy piękne, potężne organy, które jak wiemy należą do największych w kraju. Mamy też bardzo zdolnych organistów: P. Stanisława i P. Przemysława, który kończył specjalistyczne studia z zakresu muzyki kościelnej w Warszawie i w Grazu /w Austrii/. Ubogacają oni swoim akompaniamentem Msze św., ale także dla nas zawsze grają utwory organowe po Mszy św. Kochani, starajmy się, jeśli to możliwe zostać chwilę po Mszy św., posłuchać, i przy tej pięknej muzyce uczynić dziękczynienie. Ludzie często kupują nietanie bilety, by móc posłuchać koncertu organowego, a my w naszej katedrze mamy to niejako za darmo. Chciejmy to docenić.

 5. Od początku sierpnia działa też odnowiona strona internetowa naszej Archikatedry: www.archikatedra.pl. Oprócz nowej szaty graficznej znajdziemy tam m.in. ogłoszenia, intencje mszalne, informacje o naszej wspólnocie, galerię zdjęć, cykl: Nauczanie Arcypasterza Częstochowskiego oraz wiele innych. Zapraszamy do współtworzenia naszej strony.

 6. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: +Mieczysław Nowakowski l. 85; +Jerzy Cugowski l. 68; +Witold Siwek l. 86; +Marcin Pożarlik l. 32

   

Ogłoszenia duszpasterskie 3.08.2014

XVIII Niedziela Zwykła 4 sierpnia 2013r.

dziś o godz. 17 00 spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca.

 1. Tydzień w liturgii: poniedziałek – św. Jana Marii Vianneya kapłana, patrona proboszczów; środa – Święto Przemienienia Pańskiego; I czwrtek miesiąca sierpnia – modlimy sie o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne; piątek – wspomnienie liturgiczne – św. Dominika – żył na przełomie XII i XIII wieku, założył zakon kaznodziejski – dominikanów; sobota – św. Teresy Benedykty od. Krzyża dziewicy i męczennicy, patronki Europy (urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, w wieku 31 lat przyjęła chrzest, a dwa lata póżniej wstąpiła do karmelitanek, podczas okupacji została aresztowana przez Niemców i zagazowana w Oświęcimiu w 1942 roku).

 1. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki „Niedziela” oraz nasz parafialny miesięcznik: „U Świętej Rodziny”.

Ogłoszenia duszpasterskie 27.07.2014

XVII Niedziela Zwykła 27 lipca 2014r.

 1. W nadchodzącym tygodniu przypadają Dni Odnowy Duchowej: I czwartek, piątek i sobota miesiąca sierpnia. Zapraszamy do Komunii św. wynagradzającej Bożemu Sercu; spowiadać będziemy podczas każdej Mszy św; odwiedziny chorych w I piątek od godz. 9 00. Taka prośba szczególnie na przyszłość – w pierwsze piątki miesiąca pragniemy odwiedzać z posługą sakramentalną szczególnie te osoby, które ze wzgledu na wiek lub stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św.

 2. Z racji liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców dzisiaj po Mszy św. o godz. 12 00 odmówimy specjalne modlitwy – o Boże błogosławieństwo dla kierowców i pświęcimy samochody i inne pojazdy mechaniczne. Przy okazji poświęcenia otrzymacie kierowcy poświęcone pamiątki sakralne ze św. Krzysztofem, które należy umieścić w widocznym miejscu w samochodzie. Z racji poświęcenia kierowcy jak mogą niech złożą ofiarę, która będzie cegiełką w ramach ogólnopolskiej akcji na pomoc dla polskich misjonarzy pracujących szczególnie w Afryce . Wszystkim kierowcom życzymy szczęśliwej drogi i zawsze bezpiecznego dojechania do celu podróży.

 3. W tym tygodniu: wtorek – św. Marty (siostry Marii i Łazarza, często gościła Jezusa w swoim domu w Betanii, jest patronką hotelarzy i gospodyń domowych., w czwartek św. Ignacego z Loyoli – był kapłanem (żył na przełomie XV i XVI wieku, był rycerzem, przeżył nawrócenie pod wpływem „Żywotu Jezusa” i „Żywotów Świętych”, poświęcił całe życie Bogu, założył zakon jezuitów; piątek - św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła (był ludowym kaznodzieją, napisał dzieła z zakresu teologi moralnej i ascetycznej); w sobotę 2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej – w kościołach parafialnych, a więc i w naszej Bazylice, można uzyskać odpust „Porcjunkuli”. Warunki: pobożnie nawiedzić kościół, zmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, przyjąć Komunię św., wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

 4. W piątek 1 sierpnia – przypada 70 rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie za poległych w obronie Ojczyzny, o jedność w narodzie, o mądrość i zgodę dla rządzących. W tygodniku „Niedziela” znajdziemy wiele ciekawych artykułów o Powstaniu Warszawskim – polecamy na dzisiejszą lekturę duchowną.

 5. Polecamy naszym modlitwom pokój w Ojczyznie Jezusa oraz na Ukrainie.

 6. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Lucyna Niedzielska l. 85

Ogłoszenia duszpasterskie 20.07.2014
Ogłoszenia duszpasterskie 20.07.2014

XVI Niedziela Zwykła 20 lipca 2014r.

1. Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: w środe - św. Brygidy patronki Europy; piątek – św. Jakuba patrona pielgrzymów; wspominamy również św. Krzysztofa – patrona kierowców; sobota – wspomnienie św. Joahima i Anny – rodziców Maryi – otoczmy modlitwą rodziców i dziadków. 

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10 00 Mszy św. będą specjalne modlitwy w intencji kierowców i poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji patrona kierowców – św. Krzysztofa. Również i w przyszłą niedziele po Mszy południowej o godz. 12 00 będzie poświęcenie pojazdów. Przy okazji poświęcenia kierowcy otrzymają breloczek z wizerunkiem św. Jana Pawła II, a ofiary które kierowcy jeśli mogą złożą będą przeznaczone na zakup nowych szat liturgicznych dla naszej parafii i jako cegiełka na wsparcie zakupu środków transportu dla polskich misjonarzy.

3. Serdeczne Bóg zapłać także– Kochani – za ofiary – Dar Serca, które systematycznie składacie na utrzymanie naszej archikatedralnej parafii.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 6.07.2014
Ogłoszenia duszpasterskie 6.07.2014

XIV Niedziela Zwykła 6 lipca 2014r.

1.W ramach zmian jakie nastąpiły w naszej Archidiecezji, dotychczasowy proboszcz naszej parafii Ks. Prałat Stanisław Gębka odszedł na emeryturę. Będzie mieszkał w naszej parafii; zapewne służąc nam i dobrym słowem, życzliwą radą, a przede wszystkim modlitwą. W Waszym i moim imieniu wyrażam ks. Prałatowi słowa głębokiej wdzięczności. Dziękujemy za gorliwą i pełną oddania pracę w wymiarze duchowym i materialnym. Ks. Prałatowi życzymy zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

2.Decyzją Pasterza naszej Archidiecezji Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa dra Wacława Depo dnia 23 czerwca br. zostałem proboszczem Waszej - Naszej Parafii. Swój Urząd Proboszczowski obejmę uroczyście w Bazylice Archikatedralnej 31 sierpnia br. - w niedzielę w czasie Mszy św. o godz. 12 00. Pragnę Was bardzo serdecznie zaprosić do udziału w tej Uroczystości, oraz polecić się waszej modlitwie.

3.Także odszedł z naszej wspólnoty ks. Wojciech Radoliński, któremu również dziękujemy za Jego gorliwą postawę kapłańską. W Jego miejsce przyszedł Ks. Łukasz Połacik, któremu życzymy, aby w naszej wspólnocie Św. Rodziny przy Bazylice Archikatedralnej czuł się dobrze, po prostu jak w rodzinie. Także dziękuje ks. Robertowi, który bardzo życzliwie i ofiarnie wprowadza nas w życie duchowe parafii Katedralnej.

4.Moi Kochani, ponieważ mam jeszcze zobowiązania z mojej poprzedniej parafii św. Brata Alberta w Zawierciu, gdzie byłem proboszczem osiemnaście i pół roku; w nadchodzącą środe wieczorem wyruszam autokarem z liczną grupą pielgrzymów na wyjazd pielgrzymkowo - turystyczny: Wilno; Helsinki; Petersburg. Zapewniam jednocześnie o pamięci w modlitwie szczególnie przed Obliczem Ostrobramskiej Pani.

5.Dzisiaj po południu o godz. 17 00; spotkanie duszpasterskie ze wspólnotą Żywego Różańca; zapraszamy.

6.Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: wtorek; św. Jana z Dukli, kapłana; piątek; św. Benedykta, który żył zaledwie 47 lat, a mimo to należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony Patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze. W sobotę wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu biskupa i męczennika.

7.Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych z naszej wspólnoty w minionym tygodniu...

ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Trzynasta Niedziela Zwykła
Świętych Apostołów Piotra i Pawła
29. 06. 2014 r.


1. Ksiądz proboszcz Stanisław Gębka zaprasza wszystkich parafian na Mszę św. dziękczynną za: 74 lata życia, 49 lat kapłaństwa, 33 lata proboszczowania
w Częstochowie i za 11 lat pracy w tutejszej parafii. Ta Eucharystia będzie odprawiona dziś o 16:00.

2. Jutro – 30 czerwca – nastąpi urzędowe przekazanie parafii. Od 1 lipca br. proboszczem będzie ks. kanonik mgr Jan Niziołek dotychczasowy proboszcz parafii św. Brata Alberta
w Zawierciu.

3. Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo przeniósł ks. mgr Wojciecha Radolińskiego na wikariat do parafii św. Alberta w Zawierciu. Do naszej parafii przyjdzie ks. mgr Łukasz Połacik. Księdzu Wojciechowi dziękujemy za ofiarną pracę wśród nas i życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego na dalsze lata posługi w archidiecezji częstochowskiej.

4. Tydzień w liturgii:
- dziś po Mszy św. o 12:00 pobłogosławimy narzeczonych.
- dziś uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego Franciszka. Kto pobożnie używa dewocjonaliów poświęconych przez Ojca Świętego lub przez Biskupa może zyskać odpust zupełny, trzeba odmówić „Wierzę w Boga”. Odpust zupełny można też uzyskać nawiedzając Archikatedrę lub Bazylikę Mniejszą na Jasnej Górze, w Gidlach lub w Zawierciu;
- w tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota lipca. Spowiadać będziemy podczas Mszy św. rannej i wieczornej;
- w czwartek św. Tomasza, apostoła (według tradycji dotarł do Indii i tam katechizował, poniósł śmierć męczeńską za wierność Chrystusowi).

5. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje, kolonie i wczasy życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do rodziny i parafii. Podczas wakacji pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

6. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności:
śp. Janusz Dudkiewicz l. 71

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,087,611 unikalne wizyty