23-09-2020 03:04
Nawigacja
Dyspensa

WAŻNA INFORMACJA

Drodzy Siostry i Bracia!

Jako duszpasterze Parafii Świętej Rodziny w tym trudnym czasie chcemy Wam służyć w każdej ważnej, nie tylko duszpasterskiej sprawie.

Serdecznie prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby starsze i schorowane z naszej wspólnoty. Starajmy się nieść im pomoc, np. przez zrobienie zakupów, wykupienie lekarstw czy przyniesienie ciepłego posiłku, a jeśli sami nie możemy tego zrobić zgłośmy taką potrzebę duszpasterzom naszej parafii. Zapraszamy też do zgłoszenia się wolontariuszy, którzy chcieliby nieść pomoc.

Telefony do księży:

793 948 855

663 582 690  

oraz na plebanię 34 365 36 38

Kontakt z naszą przychodnią Świętej Rodziny: 34 368 02 72

Chcemy też poinformować, że w trosce o biednych nie zamknęliśmy naszej stołówki, jednak wypełniając obowiązujące przepisy funkcjonuje ona obecnie jako punkt wydawania żywności. Kanapki wydawane są od poniedziałku do piątku
o 16.00. /wejście od ul. Targowej/

Pamiętamy o Was w każdej Mszy św. i naszej kapłańskiej modlitwie różańcowej o 20.30.

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22.03.2020

1. W trwającym Wielkim Poście zachęcamy do prywatnego odprawienia w łączności ze wspólnotą parafialną Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Dobrego Boga prosimy i Jemu ufamy, że niedługo znowu będziemy mogli cieszyć się pełnią obecności na wspólnotowych nabożeństwach w naszej archikatedrze.

2. W zakrystii możemy nabyć paschaliki – świece na stół wielkanocny. Niech ta świeca stanie się symbolem naszej kościelnej wspólnoty. Ofiary przeznaczone są na cele charytatywne.

3. W związku z obowiązującym stanem epidemicznym prosimy o zachowanie szczególnej higieny i odpowiedniej odległości od siebie w ławkach i podczas wychodzenia z kościoła.

4. Nie zamknęliśmy naszej stołówki dla ubogich, jednak wypełniając obowiązujące przepisy funkcjonuje ona obecnie jako punkt wydawania żywności. Potrzebujący otrzymują kanapki od poniedziałku do piątku o 16.00. Przy okazji dziękujemy Siostrom Karolankom za odważne niesienie tej szczególnie teraz trudnej pomocy.

5. Prosimy też o szczególną pomoc osobom starszym i schorowanym w zakupach, a jeśli sami nie możemy tego zrobić, prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby do duszpasterzy.

6. Msze św. w archikatedrze odbywają się według normalnego porządku. Cały dzień trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu, a z posługą w konfesjonale czekamy w czasie każdej Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00. Przypominamy o obowiązującej wciąż dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zachęcamy do umieszczenia w oknach obrazu Matki Bożej i zapewniamy o naszej codziennej kapłańskiej modlitwie różańcowej o ustanie epidemii.

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15.03.2020

W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego w naszym kraju Ks. Arcybiskup Metropolita Częstochowski wydał zarządzenia w sprawie sprawowania kultu Bożego w naszej archidiecezji w czasie trwania epidemii koronawirusa.

1. Udzielona została dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej obowiązująca na dzisiaj do 29 marca:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi opiekę;

- wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

W związku z tym zachęcamy do uczestniczenia w tym wyjątkowym czasie we Mszy św. poprzez media. W gablotach są wywieszone informacje na temat transmisji w radiu, telewizji i internecie.

 

Niedziela, 15 marca 2020 r.
7:00 – TVP 1
9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
9:30 – Telewizja TRWAM
10.00 - radio FIAT /z Archikatedry/
11.00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA
19.00 - Polskie Radio, Program Pierwszy
19.15 - radio FIAT

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
18.00 - radio FIAT
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: http://www.jasnagóra.pl/ i www. episkopat.pl.

 

2. Zostały zawieszone rekolekcje wielkopostne i wszelkiego rodzaju nabożeństwa wspólne poza Mszą św. (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Nieszpory i inne). Wiernych zachęcamy, aby te nabożeństwa odprawiali prywatnie w domach w duchowej łączności ze wspólnotą parafialną.

3. Przypominamy, że dla zachowania wyjątkowej higieny Komunię św. możemy przyjmować na rękę: wyciągamy lewą dłoń wspartą na prawej i spożywamy Eucharystię od razu przy kapłanie. Ale chcemy podkreślić, że każdy kapłan komunikujący dwa razy myje ręce – raz przed Mszą św. i drugi raz bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św.

4. W myśl przepisów państwowych w zgromadzeniu wiernych może uczestniczyć najwyżej 50 osób. Prosimy także o zachowanie odpowiedniej, conajmniej metrowej odległości od siebie. Ufamy, że w naszej archikatedrze, która jest trzecim największym kościołem w Polsce, możemy spełnić zadość tym ustaleniom.

5. Obowiązuje normalny porządek Mszy św. Codziennie sprawujemy sakrament spowiedzi św. w czasie Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00. Archikatedra jest też cały dzień otwarta, a w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

6. Księża naszej archidiecezji w odpowiedzi na apel Ks. Arcybiskupa codziennie o 20.30 będą gromadzić się na różańcu w kościołach. Zachęcamy wiernych, by o tej godzinie w swoich domach łączyli się duchowo w modlitwie.

7. Prosimy też o szczególną pomoc osobom starszym i schorowanym w zakupach, a jeśli sami nie możemy tego zrobić, prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby do duszpasterzy.

8. Zachęcamy wszystkich wiernych, by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę.

9. W czwartek, w uroczystość św. Józefa, Msze św. będą o 8.00 i 18.00.

INFORMACJE

Dyspensa

Częstochowa, 13 marca 2020 r. l.dz. 369/5.1.1/2020

DYSPENSA

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w związku z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca br., do dnia 29 marca br. włącznie udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

- osobom w podeszłym wieku,

- osobom z objawami infekcji,

- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę;

- wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.

Treść niniejszej dyspensy należy niezwłocznie umieścić na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.

Usilnie prosi się także o ogłoszenie jej wiernym, umieszczenie jej na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

(-) Ks. Marian SZCZERBA KANCLERZ

(-) + Wacław DEPO ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI

Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,331,781 unikalne wizyty