25-02-2021 09:31
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 16.08.2020

1. Dziś żegnamy w naszej wspólnocie parafialnej s. Apolinę Pais, wieloletnią przełożoną Domu Sióstr Karolanek posługujących w naszej wspólnocie. Ostatnie sześć lat s. Apoline pełniła też funkcję zakrystianki archikatedry. Ponadto otaczała troską najuboższych, służąc z oddaniem w stołówce Świętej Rodziny oraz w minionym roku katechizowała w szkole średniej. Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowanie za jej pełną oddania posługę, przesyconą troską o piękno tej bazyliki i o naszych biednych. Na nowe zadania niech Pan Bóg przez przyczynę św. Karola Boromeusza obdarza Siostrę wszelkimi łaskami.

2. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek św. Jacka, prezbitera
 • w czwartek św. Bernarda, opata i doktora Kościoła
 • w piątek wspomnienie św. Piusa X, papieża
 • w sobotę wspomnienie Matki Bożej Królowej

3. W poniedziałek, 17 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
W archikatedrze nowennę będziemy odprawiali od poniedziałku codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

4. W czwartek 20 sierpnia o 17.00 odbędzie się przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Każdy z nas ma przecież za co dziękować i ma też o co prosić Panią Jasnogórską. Prosimy chętnych do niesienia krzyża, tablicy i nagłośnienia pielgrzymkowego o zgłoszenie się wcześniej do zakrystii.

5. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, a w nim serię artykułów o Cudzie nad Wisłą.

6. Opiece Świętej Rodziny zawierzamy wszystkich modlących się w archikatedrze częstochowskiej, w sposób szczególny pamiętając o pielgrzymach jasnogórskich.

Ogłoszenia parafialne

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 9.08.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika,
 • we wtorek wspomnienie św. Klary, dziewicy,
 • w piątek wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana męczennika II wojny światowej, który oddał życie za drugiego człowieka,
 • w sobotę, 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w tym dniu jest niedzielny porządek Mszy św. – a po każdej Mszy poświęcenie ziół i kwiatów. Tego dnia przeżywamy 100 rocznicę Cudu nad Wisłą.

2. Serdecznie zapraszamy na koncert "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbędzie się przed szczytem Jasnej Góry w piątek, 14 sierpnia o godz. 21.00.

3. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pomocy dla mieszkańców Bejrutu.

Zbiórka do puszek Caritas w niedzielę, 16 sierpnia.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”. Drogim parafianom, sympatykom i pielgrzymom nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną Świętej Rodziny życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia parafialne

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2.08.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie św. Jana Marii Vianeya,
 • w czwartek święto Przemienienia Pańskiego. Msze św. o 8.00 i 18.00. I czwartek miesiąca. O 17.30 Godzina Święta.
 • w I piątek miesiąca do chorych udamy się od 9.00. Spowiedź św. podczas Mszy św. i od 12.00 do 13.00.
 • w sobotę wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Dominikanów, Apostoła Różańca św.

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. W przyszłą niedzielę, 9 sierpnia o godz. 10.00 w naszej archikatedrze będzie sprawowana Msza św. za częstochowian poległych w Powstaniu Warszawskim, w sposób szczególny za śp. Wojciecha Omyłę. Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową przy ul. Krakowskiej 36, gdzie w czasie wojny mieszkał ten bohaterski żołnierz batalionu „Zośka” zostaną złożone kwiaty.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

5. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach ofiarnie zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze. Nie zapominajmy o gestach życzliwości wobec grup pielgrzymkowych, które  spotkamy na naszych ulicach.

 

Ogłoszenia parafialne

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 19.07.2020

1. Dziś po każdej Mszy św. święcimy samochody i inne pojazdy. Ofiary składane z racji poświęcenia przeznaczone będą na pomoc misjonarzom. Bóg zapłać.

2. Tydzień w liturgii:

 • w środę święto św. Marii Magdaleny,
 • w czwartek święto św. Brygidy, patronki Europy,
 • w piątek wspomnienie św. Kingi, dziewicy,
 • w sobotę święto św. Jakuba Apostoła, odpust w parafii przy Placu Biegańskiego

3. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, w którym polecamy szczególnie tematy z okładki m.in. artykuł naszej parafianki red. Margity Kotas – „Wiara – lek i zadanie” oraz „Dlaczego wierzącym jest łatwiej?”. Zachęcamy też do korzystania z portali katolickich oraz słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja.

4. Apel Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Drodzy użytkownicy dróg

Przemieszczanie się towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Rosnąca w zawrotnym tempie mobilność to także efekt rozwoju kulturowego i technologicznego. Samochód i droga to narzędzia mające ułatwiać życie i służyć integralnemu rozwojowi naszego społeczeństwa. Ciągły wzrost natężenia ruchu na naszych drogach jest pochodną postępu gospodarczego, społecznego i turystycznego. Transport jednoczy ludzi, ułatwia dialog i kontakt społeczny, oraz ubogaca poprzez nowe odkrycia i spotkania. W zasadzie codziennie jako kierujący, piesi, pasażerowie, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Nie bądźmy egoistami, nie myślmy jedynie o sobie aby w wielkim pośpiechu dotrzeć jak najszybciej do celu. Zauważajmy bliźnich, przecież każdy z nich ma swoje własne życie, marzenia, cele do zrealizowania. Każdy z nich ma bliskich dla których żyje. Nie niszczmy planów innych, nie wywołujmy niepotrzebnych łez, strasznej traumy rodzin, którą codziennie my policjanci obserwujemy na drogach naszego województwa. Jestem przekonany, że właśnie taka postawa charakteryzuje chrześcijańskiego kierowcę. Rodzi się ona z zachowania, które szanuje życie drugiego człowieka, a także zasady ustanowione w celu jego ochrony na drodze.

Dziś zwracam się do Państwa:

? pieszych uczestników ruchu drogowego - korzystajcie z chodników a jeśli ich nie ma przemieszczajcie się lewą stroną drogi; - bądźcie ostrożni, również na przejściach dla pieszych; - używajcie elementów odblaskowych.

? kierujących rowerami - poruszajcie się na sprawnych, dobrze oświetlonych rowerach;

? kierowców samochodów - pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią, a zbyt wielu “spóźnionych” nie dojechało do celu; - niech zdolności psychofizyczne, tak ważne podczas poruszania się po drogach nie będą zaburzone alkoholem lub innymi niedozwolonymi środkami, prowadząc do tragicznych zdarzeń, o których chociażby ostatnio było „głośno” w środkach publicznego przekazu.

Niech moja prośba skłoni wszystkich do zastanowienia się nad naszym zachowaniem i uchroni chociaż przed jedną tragedią na drodze, a jej przesłanie się spełni.

W dniu kiedy wspominamy patrona kierowców Św. Krzysztofa życzę wszystkim z głębi serca „aby liczba powrotów była zawsze równa liczbie wyjazdów”.

5. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzmy opieki Świętej Rodziny z Nazaretu. 

Ogłoszenia parafialne

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 12.07.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, odpust w parafii przy Rondzie Mickiewicza
 • w środę wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu nasz Ksiądz Proboszcz obchodzi swoje imieniny. Na Msze ś. w. w intencji Solenizanta zapraszamy w środę o 7.00 i 18.00.
 • w czwartek wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Matka Boża, która objawiła się w brązowej szacie karmelicie, św. Szymonowi, powiedziała, że każdy kto z wiarą będzie nosił szkaplerz „nie dozna ognia piekielnego”. Szkaplerz możemy nosić w formie medalika lub dwóch kawałków płótna zawieszonych na plecach i na piersi.

2. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w naszej bazylice w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. Samochody można parkować także na terenie przyległym do archikatedry - wzdłuż budynku.

3. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice życzymy Bożego błogosławieństwa. Składamy najlepsze życzenia wszystkim jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia, na czele z Ks. Proboszczem.

 

Ogłoszenia parafialne

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 5.07.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
 • w środę św. Jana z Dukli
 • w sobotę święto św. Benedykta opata, patrona Europy

2. Dziś, w niedzielę o godz. 18.00 Ks. Bp Andrzej Przybylski będzie sprawował Mszę św. w intencji ś.p. Ks. Biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego arcypasterza częstochowskiego w 57 rocznicę jego śmierci. Przy tej okazji warto przypomnieć, że w podziemiach naszej archikatedry znajduje się nekropolia Biskupów Częstochowskich. Warto niekiedy zatrzymać się w tym miejscu i pomodlić się za zmarłych Pasterzy naszego Kościoła.

3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Zabobony grzech czy głupota?”.

4. Na czas wypoczynku czy to podczas wyjazdu czy też w domowym zaciszu życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,560,735 unikalne wizyty