Ogłoszenia parafialne

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 1.08.2021

1. Dziś, w 77 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego pamiętamy o tych wszystkich, którzy heroicznie bronili wolności naszej Ojczyzny.

Tydzień w liturgii:

 • w środę wspomnienie św. Jana Marii Vianeya,
 • w piątek święto Przemienienia Pańskiego. Msze św. o 7.00 i 18.00.

2. Po wakacyjnej przerwie od poniedziałku wznowi funkcjonowanie Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie bazyliki, a siostrom karolankom za piękną służbę potrzebującym.

3. W przyszłą niedzielę, 8 sierpnia o godz. 10.00 w naszej archikatedrze będzie sprawowana Msza św. za częstochowian poległych w Powstaniu Warszawskich, w sposób szczególny za śp. sierżanta Wojciecha Omyłę, żołnierza batalionu „Zośka” i śp. kapitana Eugeniusza Stasieckiego. Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową przy ul. Krakowskiej 36, gdzie w czasie wojny mieszkał Wojciech Omyła zostaną złożone kwiaty. Przed Mszą św., o godz. 9.30 organizatorzy zapraszają na koncert pieśni powstańczych w wykonaniu zespołu „Wręczynki Plus.”

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Godzina święta w czwartek o 17.30. Do chorych udamy się w piątek od 9.00.

5. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

6. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach ofiarnie zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze. Nie zapominajmy o gestach życzliwości wobec grup pielgrzymkowych, które  spotkamy na naszych ulicach.

Ogłoszenia parafialne

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 18.07.2021

1. W niedzielę 25 lipca - za tydzień z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona podróżujących, po każdej Mszy św. dokonamy poświęcenia samochodów oraz innych pojazdów. Ofiary składane z racji poświęcenia przeznaczone będą na pomoc misjonarzom. Serdeczne Bóg zapłać.

2. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie bł. Czesława,
 • w czwartek święto św. Marii Magdaleny,
 • w piątek święto św. Brygidy, patronki Europy,
 • w sobotę wspomnienie św. Kingi, dziewicy,

3. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, w którym znajdziemy m.in. artykuł „Archikatedra nagrodzona” o nadaniu naszej bazylice tytułu najlepszej inwestycji oświetleniowej 2020 r. Zachęcamy też do korzystania z portali katolickich oraz słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja.

4. Apel Komendanta Miejskiego Policji.

5. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzmy opieki Świętej Rodziny z Nazaretu. 

Ogłoszenia parafialne

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 11.07.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu
 • we wtorek wspomnienie świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, odpust w parafii przy Rondzie Mickiewicza
 • w czwartek wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu nasz proboszcz, ks. prałat dr Włodzimierz Kowalik obchodzi swoje imieniny. Na Msze św. w intencji Dostojnego Solenizanta zapraszamy w czwartek, 15 lipca o godz. 7.00 i 18.00.
 • w piątek wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Matka Boża, która objawiła się w brązowej szacie karmelicie, św. Szymonowi, powiedziała, że każdy kto z wiarą będzie nosił szkaplerz „nie dozna ognia piekielnego”. Szkaplerz możemy nosić w formie medalika lub dwóch kawałków płótna zawieszonych na plecach i na piersi.

2. W poniedziałek, 12 lipca o godz. 11.00 w naszej bazylice odbędzie się uroczystość wręczenia I nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepszą inwestycję oświetleniową 2020 roku. Tytuł ten zdobyła nasza archikatedra. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym podniosłym wydarzeniu.

3. Za tydzień po Mszach św. będziemy mogli wesprzeć naszymi ofiarami 19 letniego Mateusza Czaplę z Dobryszyc k. Radomska, który choruje na złośliwy nowotwór. Ratunkiem dla Mateusza jest specjalistyczna, nierefundowana w Polsce terapia kosztująca 1,5 miliona złotych. Dziś w parafii św. Zygmunta odbywa się także kiermasz ciast, z którego dochód będzie przekazany na leczenie Mateusza. Zapraszamy do włączenia się w te szlachetne inicjatywy.

4. W naszej katedralnej wspólnocie witamy serdecznie nowych braci kapucynów, którzy od lipca rozpoczęli posługę w naszej parafii - br. Artura Aliszewskiego i br. Marka Kosarzyckiego.

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice życzymy Bożego błogosławieństwa. Składamy najlepsze życzenia jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia na czele z naszym Ks. Proboszczem.

Ogłoszenia parafialne

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 4.07.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej,
 • w czwartek wspomnienie św. Jana z Dukli

2. We wtorek, 6 lipca o godz. 18.00 Ks. Bp Andrzej Przybylski będzie sprawował Mszę św. w intencji ś.p. Ks. Biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego arcypasterza częstochowskiego w 58 rocznicę jego śmierci. Przy tej okazji przypominamy, że w podziemiach naszej archikatedry znajduje się nekropolia Biskupów Częstochowskich. Warto niekiedy zatrzymać się w tym miejscu i pomodlić się za zmarłych Pasterzy naszego Kościoła.

3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Czy będzie nas więcej?” o strategii demograficznej naszego kraju oraz praktyczne odpowiedzi na pytania o post eucharystyczny. Przypominamy również, że radio Fiat transmituje z naszej archikatedry Msze św. w niedziele o 10.00 i w środy o 18.00.

4. Na czas wypoczynku czy to podczas wyjazdu czy też w domowym zaciszu życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Nasza archikatedra wygrała!
Ogłoszenia parafialne

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 27.06.2021

1. Na nabożeństwa czerwcowe zapraszamy o 17.30 jeszcze do środy. Od czwartku rozpoczyna się miesiąc lipiec. Powracamy do odprawiania nieszporów, a na tę modlitwę zapraszamy codziennie o godz. 17.30.

2. Po blisko 10 latach posługi z naszej częstochowskiej wspólnoty Braci Kapucynów do wspólnoty we Wrocławiu przechodzi o. Artur Pokrzywa, ceniony spowiednik, kaznodzieja i egzorcysta diecezjalny. Ojcu Arturowi życzymy wielu łask Bożych w nowym miejscu i wobec nowych zadań. Dziękujemy za wielką życzliwość, długie godziny spędzone w konfesjonałach naszej archikatedry i głoszone Słowo Boże.

3. W najbliższym tygodniu przypadają dni duchowej odnowy: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Godzina Święta w czwartek o 17.30. W I piątek spowiedź św. od 12.00 do 13.00 oraz podczas Mszy św. Do chorych udamy się od 9.00. W sobotę podczas Mszy św. o 7.00 uczcijmy Niepokalane Serce Maryi.

4. Tydzień  liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Ireneusza,

- we wtorek przypada uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła. Msze św. o 7.00 i 18.00,

- w środę wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego,

- w sobotę święto św. Tomasza Apostoła.

5. Przypominamy, że przez lipiec i sierpień Msze św. w niedziele będą sprawowane według wakacyjnego porządku, tj. bez Mszy św. o godz. 11.00. Zapraszamy na Msze św. o 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

6. Z wielką radością chcemy poinformować, że nasza archikatedra zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2020 roku. Oceniano zarówno iluminację zewnętrzną jak i oświetlenie wewnątrz bazyliki. Uzasadnienie werdyktu Komisja podsumowała słowami: „Całość zachwyca rozmachem a jednocześnie subtelną prostotą i stwarza realizację obiektu sakralnego na najwyższym światowym poziomie.

7. We wtorek, 29 czerwca o godz. 12.00, księża, którzy przeżywają swój jubileusz 60 lecia kapłaństwa będą sprawować w bazylice Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity.

8. Wszystkim udającym się na wakacje życzymy szczęśliwej podróży, dobrej pogody, zdrowego wypoczynku i szczęśliwego powrotu. Nie zapomnijmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło