Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 11.04.2021

1. Dziś przeżywamy Święto Miłosierdzia Bożego. Godzina Miłosierdzia z Koronką dziś o 15.00 w Kaplicy Miłosierdzia Bożego. Rozpoczynamy 77 Tydzień Miłosierdzia.

2. W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Zgodnie z tradycją najpewniej 14 kwietnia 966 roku odbył się  chrzest władcy Polan. Wtedy też narodziła się Polska, wkraczając na arenę dziejów chrześcijańskiej Europy jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Postarajmy się zatem w środę, 14 kwietnia wywiesić flagę narodową i watykańską.

3.Przy wyjściu z archikatedry możemy pobrać ulotki informacyjne o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego wraz z deklaracją przystąpienia do tego dzieła. Możemy też pobrać aplikację na telefon „Adoptuj Życie”. Szczegóły w ulotce. Do zabrania są również broszury  „Otoczmy troską życie”. Włączmy się w miarę możliwości w tę szlachetną akcję.

4. Polecamy lekturę „Niedzieli” a także książeczki o św. Józefie, patronie na trudne czasy w cenie 1 zł.

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 4.04.2021

1.  Składamy serdeczne życzenia z okazji Uroczystości Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełnia nasze serca i umysły odwagą i nadzieją, niech wyzwala nas z lęku i niepewności. Przyjmijmy i głośmy z radością zbawcze orędzie o tym, że Jezus zwyciężył śmierć i grzech.

2.  Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie modlimy się tego dnia za społeczność wyższych uczelni katolickich. Msze św. w porządku niedzielnym.

3. Dni w oktawie Wielkanocy mają w kalendarzu liturgicznym rangę uroczystości, dlatego też najbliższy piątek nie przyjmuje postu.

4. Przyszła niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 w kaplicy Miłosierdzia Bożego przeżywać będziemy Godzinę Miłosierdzia.

5. Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocną w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.00. Nagrodzeni zostaną powiadomieniu telefonicznie.

6. Zachęcamy do lektury „Niedzieli”, a w niej m.in. artykułu „Co się stało w chwili śmierci Chrystusa?” o pozaewangelicznych źródłach historii Zmartwychwstania oraz artykuł o zwyczajach świątecznych w dawnej Polsce pt. „Alleluja po staropolsku”.

Triduum Sacrum

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY W CZĘSTOCHOWIE 

 

WIELKA ŚRODA:

Liturgia Godzin z Ks. Arcybiskupem Metropolitą i Wyższym Seminarium Duchownym
o godz. 17.00;

WIELKI CZWARTEK:

     - 10.00 Msza św. Krzyżma dla Prezbiterium Częstochowskiego

     - 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia – ciemnicy. Adoracja do godz. 22.00.

WIELKI PIĄTEK:

     - 9.00  Liturgia Godzin,

     - 14.30 Droga Krzyżowa w archikatedrze,

     - 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary składane przy adoracji Krzyża Świętego będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie.

Po liturgii wielkopiątkowej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego i adoracja do 23.00.

WIELKA SOBOTA:

     - 9.00  Liturgia Godzin

     - 10.00 – 13.00  Święcenie pokarmów co pół godziny

Podczas święcenia pokarmów kapłani będą dyżurować w konfesjonale

     - 21.00 Liturgia Wigilii Paschalnej.  

WIELKA NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA:

Msze św. o 8.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 18.00

 

Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas udziału w nabożeństwach

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 28.03.2021

1. Dziś w czasie każdej Mszy św. poświęcenie palm. Ostatnie w tym roku Gorzkie Żale dziś o godz. 17.15.

2. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, w który przeżywamy najważniejsze wydarzenia naszej wiary. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną podczas nadchodzącego Triduum Paschalnego oraz świąt Zmartwychwstania Pańskiego będziemy musieli zachować  szczególną ostrożność i odpowiedzialność. Pamiętajmy o dezynfekcji rąk oraz zachowywaniu odpowiedniego odstępu od siebie.

Msza Krzyżma w Wielki Czwartek o 10.00  będzie sprawowana przez Ks. Arcybiskupa Metropolitę w ograniczonym gronie kapłanów.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana w Wielki Czwartek o 18.00,

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o 18.00

a Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę o 21.00.

Wszystkie te liturgie będzie transmitowało nasze radio FIAT.

Szczegółowy program Triduum jest umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej.

W Wielki Czwartek adoracja w ciemnicy do 22.00. W Wielki Piątek droga krzyżowa o 14.30, a adoracja przy Grobie Pańskim do 23.00. W Wielką Sobotę możliwość spowiedzi św. od 10.00 do 13.00. Poświęcenie pokarmów co pół godziny od 10.00 do 13.00.

3. Do chorych, którzy wyrażą takie pragnienie udamy się z posługą sakramentalną w środę od 9.00.

4. Dziś po Mszach św. zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Bożego.

5. Akcja Katolicka tradycyjnie rozprowadza za dobrowolną ofiarą palmy wielkanocne. Uzyskane środki będą przeznaczone dla ubogich naszej parafii.

Z wiarą i nadzieją przeżyjmy ten Wielki Tydzień. W łączności z Chrystusem osamotnionym w Ogrodzie Oliwnym przygotujmy nasze serca na duchowe przeżycie Misterium Paschalnego.

Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 21.03.2021

1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek o 17.15 oraz Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 17.15.

2. Przeżywamy święty czas rekolekcji wielkopostnych. Program jest dostępny w gablotach, na stronie internetowej oraz w formie ulotek do zabrania przy wyjściu.

3. W czwartek uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzień świętości życia. Msze św. w archikatedrze o godz. 8.00 i 18.00. Pontyfikalnej Mszy św. o 18.00 będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Metropolita.

4. Za tydzień przypada Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Podczas Mszy świętych poświęcenie palm na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

5. Akcja Katolicka naszej parafii zachęca do nabycia palm wielkanocnych, które będą rozprowadzane w piątek po Drodze Krzyżowej oraz bezpośrednio przed Mszami świętymi w Niedzielę Palmową. Ofiara dobrowolna. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc ubogim naszej parafii.

6. W nowym numerze „Niedzieli” zachęcamy do lektury m.in. artykułu „Dziękuję ci, Teresito” o niezwykłej postawie dziesięcioletniej dziewczynki oraz zbioru świadectw o ks. Franciszku Blachnickim w setną rocznicę jego urodzin pt. „Prezent na urodziny”.

7. W naszej modlitwie do Świętej Rodziny prośmy o dobre przeżycie czasu rekolekcji dla nas i naszych rodzin.

Rekolekcje wielkopostne

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE  

w Parafii Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 21 – 24 marca 2021

 

NIEDZIELA 21 marca

7.30 - Godzinki

8.00 - Msza św. z nauką ogólną

10.00 - Msza św. z nauką ogólną /z transmisją radiową - radio FIAT/

11.00 - Msza św. z nauką dla dzieci

12.00 - Msza św. z nauką ogólną

17.15 - Gorzkie Żale z nauką pasyjną

18.00 - Msza św. z nauką ogólną

 

PONIEDZIEŁEK 22 marca

8.00 - Msza św. z nauką ogólną

18.00 - Msza św. z nauką ogólną

 

WTOREK 23 marca

7.30 - Spowiedź św. dla wszystkich

8.00 - Msza św. z nauką ogólną

12.00 – 13.00 - Spowiedź św. (w kaplicy adoracji)

17.00 - Spowiedź św. dla wszystkich

18.00 - Msza św. z nauką ogólną

 

ŚRODA 24 marca

8.00 - Msza św. z nauką ogólną

18.00 - Msza św. z nauką ogólną i zakończenie rekolekcji

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło