27-09-2020 18:35
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 19.04.2020

1. Dziś przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Nie zapomnijmy o 15.00 odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia w łączności ze wspólnotą parafialną.

2. W związku z nowymi wytycznymi Rządu Rzeczypospolitej od poniedziałku liczba osób zgromadzonych jednorazowo w kościele zależy od powierzchni danej świątyni. Limit zakłada 1 osobę na 15 m2. Przestaje więc obowiązywać zasada obecności maksymalnie 5 wiernych. Pamiętajmy jednak o zachowaniu co najmniej dwumetrowej odległości od siebie w ławkach i w czasie procesji komunijnej oraz o stosowaniu maseczki ochronnej także wewnątrz świątyni. Zgodnie z przepisami takiej maseczki nie używają jedynie duchowni podczas sprawowania kultu.

3. Przypominamy, że dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej liturgii Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego jest ważna do odwołania.

4. W czwartek przypada uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w piątek wspomnienie dowolne św. Jerzego a w sobotę święto św. Marka, Ewangelisty.

5. Zachęcamy do nabycia „Niedzieli”, która mimo trudności, wciąż ukazuje się w wersji papierowej.  Znajdziemy tam m.in. artykuł o pomocy charytatywnej jaką świadczy Kościół w dobie epidemii oraz wywiad z prezydentem Polski Andrzejem Dudą pt. „Wspólnie przetrwamy ten trudny czas”. Przypominamy też, że w niedzielę Mszę św. o godz. 10.00 z archikatedry transmituje katolickie radio Fiat.

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

12.04.2020

1.  Składamy serdeczne życzenia z okazji Uroczystości Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełnia nasze serca i umysły odwagą i nadzieją, niech wyzwala nas z lęku i niepewności. W tym niełatwym dla nas wszystkich czasie przyjmijmy i głośmy zbawcze orędzie o tym, że Jezus zwyciężył śmierć.

2.  Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie modlimy się tego dnia za społeczność wyższych uczelni katolickich.

3. Dni w oktawie Wielkanocy mają w kalendarzu liturgicznym rangę uroczystości, dlatego też najbliższy piątek nie przyjmuje postu.

4. Przyszła niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego. Pamiętajmy o zawierzeniu się w ten dzień Bożemu Miłosierdziu i odmówieniu we wspólnocie rodzinnej Koronki do Bożego Miłosierdzia.

5. Przypominamy, że archikatedra jest otwarta cały dzień, w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, dyżury w konfesjonale pełnimy w czasie liturgii oraz od 12.00 do 13.00.

 

Transmisje z Archikatedry

TRANSMISJA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO Z ARCHIKATEDRY CZĘSTOCHOWSKIEJ PRZEZ KATOLICKIE RADIO FIAT

Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ - 18.00 (przewodniczy ks. bp Antoni Długosz)

Wielki Piątek - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ - 18.00 (przewodniczy ks. bp Andrzej Przybylski)

Wielka Sobota - WIGILIA PASCHALNA - 21.00 (przewodniczy ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski)

Triduum Paschalne w mediach

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Ogłoszenia parafialne

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej 5.04.2020

Ze względu na trwający w Polsce stan epidemiczny w nadchodzące Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego zostały wprowadzone pewne ograniczenia, które choć napełniają nas wszystkich bólem, są niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Msza Krzyżma będzie sprawowana prze Ks. Arcybiskupa Metropolitę w Wielki Czwartek w ograniczonym prawem gronie.

W naszej archikatedrze Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana w Wielki Czwartek o 18.00, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o 18.00 a Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę o 21.00. Wszystkie te liturgie będzie transmitowało nasze radio FIAT. W duchu wzajemnej odpowiedzialności prosimy o tę właśnie formę duchowej łączności.

W myśl archidiecezjalnych zarządzeń w Wielki Czwartek opuszczony zostanie obrzęd umywania nóg, w Wielki Piątek cześć krzyżowi oddamy przez ukłon lub przyklęknięcie. Nie urządza się także tradycyjnych ołtarzy adoracji - Ciemnicy ani Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny w kościele. Jednak w Niedzielę Zmartwychwstania uroczyste śniadanie wielkanocne należy rozpocząć od wspólnej modlitwy z prośbą do Boga o błogosławieństwo pokarmów. Wzór tej domowej liturgii jest dostępny tutaj >>> https://archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1585141819/1585150793.pdf

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice, nie będzie też procesji rezurekcyjnej.

Dyżury w konfesjonale w tym tygodniu będziemy pełnić w czasie Mszy św. oraz od 11.00 do 13.00. Mamy nadzieję, że poszerzone godziny spowiadania przyczynią się do bezpiecznego skorzystania z tego sakramentu wszystkim, którzy mają takie pragnienie. Ponadto, można o spowiedź św. poprosić duszpasterzy także w innym czasie. Telefony kontaktowe są dostępne w na stronie internetowej, przy kancelarii oraz na informacjach rozwieszonych na terenie parafii.

Są jeszcze do nabycia świece na stół wielkanocny oraz nasz tygodnik katolicki Niedziela.

Z wiarą i nadzieją przeżyjmy ten wyjątkowy Wielki Tydzień. Niech tęsknota za żywą wspólnotą Kościoła stanie się wyrazem łączności z Chrystusem osamotnionym w Ogrodzie Oliwnym i przygotuje nasze serca na duchowe przeżycie Misterium Paschalnego.

Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29.03.2020

1. W związku z nowymi przepisami państwowymi w sprawie przeciwdziałania epidemii Ks. Arcybiskup Metropolita wydał nowe zarządzenia. W całości dostępne są na stronie archidiecezji oraz na naszej stronie internetowej archikatedra.pl. Najistotniejsze informacje to:

 • aż do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszach Świętych niedzielnych i uroczystościach, dlatego zachęcamy do korzystania z transmisji przez media,
 • w liturgii Mszy św. w kościele uczestniczyć może maksymalnie 5 osób,
 • istnieje możliwość przyjmowania Komunii Świętej tak do ust jak i na rękę,
 • zawieszone zostają pierwszopiątkowe i przedświąteczne wizyty u chorych, zapraszamy jednak, aby chorych zgłaszać na indywidualną wizytę kapłana;
 • uroczystości Pierwszych Komunii Świętych oraz sakramentu 
  Bierzmowania  będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii.
 • celebracja sakramentu Chrztu Świętego powinna odbywać się poza Mszą Świętą,
 • celebracja sakramentu Małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych, świadków i ewentualnie jednej dodatkowej osoby;
 • w przypadku pogrzebów celebrowana jest tylko trzecia stacja na cmentarzu z zachowaniem maksymalnej liczby 5 osób. Mszę św. pogrzebową można sprawować na życzenie rodziny w dzień pogrzebu lub inny tylko w kościele parafialnym, jednak bez umieszczania tam trumny lub urny.
 • Zachęcamy do korzystania z sakramentu spowiedzi św., który jest sprawowany codziennie w czasie Mszy św. i od 12.00 do 13.00.

2. Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W myśl najnowszych zarządzeń tego dnia nie organizujemy procesji z palmami.

3. Ponadto ponawiamy nasze zaproszenie do troski o osoby starsze i schorowane, które w tych dniach potrzebują pomocy. W razie potrzeby prosimy o kontakt z duszpasterzami, do których numery kontaktowe są umieszczone na kartkach rozwieszonych na terenie parafii.

4. Paczki żywnościowe dla biednych wydajemy od poniedziałku do piątku o 16.00, a nasza przychodnia lekarska funkcjonuje jak zwykle. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt telefoniczny - 34 368 02 72.

5. Zachęcamy do nabywania naszego tygodnika „Niedziela” oraz świec na stół wielkanocny.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,340,372 unikalne wizyty