23-10-2017 02:38
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 11.06.2017

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 11 czerwca 2017r.
- dziś kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

  1. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa - codziennie o godz. 17 30.

  2. kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: poniedziałek błogosławionych męczenników kościoła częstochowskiego: Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza kapłanów. W naszej archikatedrze mamy piękną kaplicę ku ich czci; wtorek – św. Antoniego z Padwy – kapłana i doktora kościoła, środa – błog. Michała Kozala biskupa i męczennika, w sobotę – św. Brata Alberta Chmielowskiego zakonnika.

  3. We czwartek Uroczystość Bożego Ciała. W naszej świątyni Msze św. o godz. 8 00; 10 00 i 18 00. W tym roku procesja eucharystyczna po Mszy św. o godz. 10 00 pójdzie z archikatedry na Jasną Górę. Zachęcam całą parafię do wzięcia udziału w procesji, a szczególnie ministrantów, Żywy Różaniec z różańcem, Arcybractwo św. Rodziny w strojach, dzieci i młodzież. Dzieci z klas III i młodsze będą sypać kwiaty od katedry do kościoła św. Zygmunta. Próba sypania kwiatów we wtorek i środę o godz. 15 30. Pamiętajmy, że udział w procesji Bożego Ciała to nasze publiczne wyznanie wiary. W to Święto mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Do czwartku 22 czerwca będziemy przeżywać oktawę Bożego Ciała. Na nabożeństwie czerwcowym codziennie podczas oktawy będzie procesja eucharystyczna po archikatedrze i Msza św. W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała Akcja Katolicka naszej parafii będzie sprzedawała wianki, które zostaną poświęcone. Ofiary będą przeznaczone na pokrycie kosztów organizacji wystawy z okazji 100 – lecia naszej parafii.

  4. Dzisiaj po mszy św. można w Kapitularzu nad zakrystią zwiedzać wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu 100 lecia naszej parafii. Znajdziemy tam stare kapy, ornaty, księgi liturgiczne, chorągwie, mszały, obrazy i inne. Gdyby u kogoś z państwa zachowały się w domu jakieś pamiątkowe przedmioty mówiące o zaangażowaniu waszych ojców, dziadków w życie religijne tutejszej parafii, w budowę tej świątyni – można by je przekazać na tę wystawę.

  5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela.

  6. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną życzymy Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia duszpasterskie 4.06.2017

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 4.06.2017 r.

 1. Dziś za udział w śpiewie lub za odmówienie hymnu
  „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do grzechu i modlitwa wyznaczona przez Ojca Świętego np. „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryja” „Chwała Ojcu”.

   

 2. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. w archikatedrze o 8:00 i o godz. 18 00.

 3. W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego
  i Wiecznego Kapłana.
  Jest to dzień uświęcenia kapłańskiego. Bardzo prosimy o modlitwę za nas kapłanów i o powołania kapłańskie.

   

 4. W dniu wczorajszym została zainaugurowana przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego z okazji 100 – lecia naszej parafii wyjątkowa wystawa złożona m.in. z historycznych ksiąg liturgicznych, ornatów chorągwi, mszałów i wielu innych eksponatów. Chcemy pokazać na tej wystawie historyczne dziedzictwo naszej parafii i jej bogactwo. Wystawę można oglądać od przyszłej niedzieli po Mszach św. w kapitularzu – dużej sali nad zakrystią nad bocznym chórem po prawej stronie prezbiterium. Przygotowaniem wystawy zajęła się Akcja katolicka naszej parafii pod kierunkiem ks. Łukasza – bardzo serdecznie wam za to dziękujemy. Przy okazji dziękuję naszym księżom Łukaszowi i Mariuszowi, Braciom Kapucynom, Siostrom Karolankom i wszystkim którzy pomogli w pięknym przebiegu wizytacji kanonicznej, która miała miejsce w minioną niedzielę przez ks. Biskupa Antoniego Długosza.

 5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela.

 6. Organizujemy w sierpniu ośmiodniowy wyjazd do Zakopanego na „wakacje z Bogiem”. Szczegóły wyjazdu i zgłoszenia u ks. Łukasza.

 7. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną św. Rodziny życzymy
  Bożego błogosławieństwa. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 28.05.2017

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 28.05.2017 r.

1. Przeżywamy dzisiaj dzień wizytacji kanonicznej ks. biskupa Antoniego Długosza. Po rannej Mszy św. będzie spotkanie z grupami apostolskimi działającymi w naszej parafii; na mszy św. o godz. 10 00 ks. biskup udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, o godz. 12 00 – Uroczystość Pierwszej Komunii św. Dzieciom gratulujemy tej chwili, i życzymy, aby przez całe życie kochały Chrystusa Eucharystycznego, szczególnie przez częstą Komunię św. Dzieci będą przeżywać „biały tydzień” - codziennie gromadzą się na Mszy św. o godz. 18 00. Pielgrzymka dzieci I Komunijnych ich rodziców i bliskich do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin do Leśniowa w nadchodzącą środę - wyjazd autokarem o godz. 7 45. Zakończenie „białego tygodnia” w piątek.

2. Dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus wstąpił do nieba, aby w domu Ojca przygotować nam mieszkanie. Tak żyjmy aby radość nieba byłą naszym udziałem; nabożeństwa majowe codziennie o 17:30; trwa nowenna do Ducha Świętego, która zakończy się w sobotę.

 

3. Odwiedziny chorych w pierwszy piątek miesiąca od godz. 8 30 rano.

4. W sobotę – wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia kapłańskie w archikatedrze o 10:00. Msza św. dla Wspólnoty Przymierze Rodzin Mamre zostanie odprawiona w sobotę o godz. 18:00.

 

5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela i darmowy numer miesięcznika Dobre Nowiny.

6. W tych dniach trwają intensywne prace remontowe w Kaplicy Najświętszego Sakramentu; są m.in. zakładane instalacje centralnego ogrzewania, elektryczne i inne. Serdeczne podziękowanie wielu rodzinom, osobom, które te prace na miarę możliwości, życzliwości i uczciwości wspieracie. Niech tak Kaplica – generalnie odnowiona będzie Darem Serca nas wszystkich dla tej wspaniałej Bazyliki w roku Jubileuszu 100 – lecia naszej Archikatedralnej parafii.

7. Organizujemy wyjazd dzieci i młodzieży do Zakopanego na Wakacje z Bogiem” od 9 do 17 sierpnia. Szczegóły wyjazdu i zgłoszenia u ks. Łukasza.

8. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną św. Rodziny życzymy Bożego błogosławieństwa.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 21.05.2017

Szósta Niedziela Wielkanocna 21.05.2017r.

  1.Trwa miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. W naszej Bazylice nabożeństwo majowe jest odprawiane codziennie o godz. 17 30; zachęcamy do udziału w tym nabożeństwie. Jeśli jesteśmy przeszkodzeni, starajmy się przynajmniej odmówić Litanię Loretańską do Matki Najświętszej.

  2. Decyzją papieża Franciszka w dniu wczorajszym został ogłoszony nowy biskup pomocniczy naszej archidiecezji – ks. prałat dr Andrzej Przybylski były rektor WSD, obecnie proboszcz parafii św. ap. Piotra i Pawła w Zawierciu. Święcenia nowego biskupa będą w naszej bazylice w sobotę 24 czerwca o godz. 11 00.

  3. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będzie wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Antoniego Długosza. Po rannej Mszy św. będzie spotkanie ze wspólnotami apostolskimi, które działają w naszej parafii. Zapraszamy Żywy Różaniec, ministrantów, Akcje Katolicką, Arcybractwo Świętej Rodziny, Gwardie Katedralną, Grupę Młodzieżową, Chórek dziecięcy. Na Mszy o godz. 10 00 ks. Biskup udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, natomiast o godz. 12 00 będzie Uroczystość Pierwszej Komunii św. dla 70 dzieci. Wspominając nasze pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii, módlmy się za te dzieci, aby to był Wielki Dzień Jezusa w ich i życiu ich najbliższych. Po południu Biskup Wizytator odwiedzi kapłanów, ojców kapucynów i siostry zakonne, które pracują w naszej parafii. Próby dla dzieci przed pierwszą Komunią św. w środę i piątek o godz. 16 30 próby dla młodzieży przed Bierzmowaniem we wtorek o godz. 18 30. Spowiedź dla dzieci ich krewnych w sobotę o godz. 18 45; spowiedź młodzieży do Bierzmowania i świadków w sobotę o godz. 19 30.
  4. Przeżywamy Dni Modlitw o urodzaje (dawne dni Krzyżowe). Do środy włącznie na Nabożeństwie Majowym o godz. 17 30 - procesja błagalna do krzyża misyjnego o urodzaje. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o urodzaje i o błogosławieństwo w pracy ludzkiej. W piątek rozpoczynamy Nowennę do Ducha św., w sobotę o godz. 10 00 w naszej Bazylice Archikatedralnej będą Święcenia Diakonatu.
  5. Ks. diakon mgr Piotr Szeląg z dniem dzisiejszym kończy praktykę duszpasterską w naszej parafii. Księdzu Diakonowi dziękujemy za wszelkie dobro, za gotowość do pomocy i gorliwą postawę, a szczególnie za wygłoszone Słowo Boże, odprawione nabożeństwa, za pracę pośród młodzieży i w kancelarii parafialnej. Diakon Piotr przyjmie święcenia kapłańskie 3 czerwca o 10:00 w Archikatedrze Częstochowskiej. Mszę św. prymicyjną w naszej Bazylice ks. Piotr odprawi na zakończenie oktawy Bożego Ciała 22 czerwca o godz. 18 00.

  6. Zachęcamy do lektury tygodnika katolickiego Niedziela m.in. artykuł „Uczyłem się od nich” - wywiad z sekretarzem dwóch papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI – obecnym metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

  7. Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Świętej Rodziny, szczególnie wszystkim mamom (w nadchodzący piątek przypada Dzień Matki) życzymy Bożego błogosławieństwa na nowy tydzień.

Cypr

CYPR - ŚLADAMI WCZESNEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA (9 dni, samolot) 25.09 – 03.10.2017 – pielgrzymka samolotowa z Parafii Archikatedralnej Św. Rodziny w Częstochowie organizowana w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem Turystyczno – Pielgrzymkowym z Warszawy

1 dzień: WARSZAWA - LARNAKA

Spotkanie w Warszawie na lotnisku Okęcie przy stanowisku PATRON TRAVEL o godz. 20:15. Wylot do Larnaki o godz. 22:30.

2 dzień: LIMASSOL - CURIUM - OMODOS

Lądowanie w Larnace o godz. 02:55. Transfer do hotelu w Larnace/Limassol. Zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie. Wyjazd do centrum Limassol i zwiedzanie starej części miasta. Przejazd do Curium - starożytnego miasta założonego przez Greków. Zwiedzanie teatru i łaźni rzymskich, Mozaiki z V w., Bazylika z Baptysterium z V w., Dom Eustoliosa. Przejazd do Omodos. Zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża z XVIII w. Wizyta w winnicy połączony z degustacją win. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień: STAVROVOUNI - NIKOZJA

Śniadanie. Zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża w Stavrovouni (kobiety nie mogą wejść do środka), klasztor św. Tekli. Przejazd do Nikozji. Zwiedzanie Katedry Św. Jana, Muzeum Bizantyjskiego z ikonami z VIII-XVIII w. Muzeum Archeologiczne. Spacer do linii demarkacyjnej. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: LEFKARA – LARNAKA

Śniadanie. Przejazd do Lefakry znanej z rzemiosła, rzeźb wykonanych ręcznie i architektury. Przejazd do Larnaki: zwiedzanie kościoła z X wieku i grobu Św. Łazarza. Czas wolny. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: GÓRY TROODOS – KYKKOS

Śniadanie. Przejazd w Góry Troodos. Zwiedzanie Bizantyjskich kościołów wpisanych na listę UNESCO: Panagia tou Araka, Lagoudera z XII wieku, Agios Nikolaos tis Stegis z XI – XVII w. Zwiedzanie Klasztoru w Kykko z XII w., gdzie znajduje się ikona Najświętszej Marii Panny pędzla Św. Łukasza. W godzinach wieczornych powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień: PETRA TOU ROMIOU - PAPHOS

Śniadanie. Zwiedzanie miejsca narodzin Afrodyty - Petra tou Romiou. Agia Paraskevi - bizantyjski kościół z XI w. Przejazd do Pafos. Zwiedzanie ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki, Odeon i Zamek Bizantyjski, Mozaiki w Domu Dionizosa. Po południu wizyta w Klasztorze Św. Neofity z freskami z XII – XV w. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień: SALAMINA – FAMAGUSTA

Śniadanie. Przejazd do biblijnego miasta Salaminy: kościół św. Barnaby, ruiny Salaminy starożytnej stolicy Cypru. Przejazd do Famagusty: mury weneckie, kościół św. Mikołaja, ruiny kościoła św. Jerzego, kościół świętych Piotra i Pawła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

8 dzień: LARNAKA/LIMASSOL

Śniadanie. Dzień wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

9 dzień: LARNAKA – WARSZAWA

Transfer na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 03:40. Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 06:15.

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANOM.

Cena: 3650 PLN (przy grupie min. 26 osób)

Cena zawiera: przelot samolotem; opłaty lotniskowe; transfery autokarem; 8 noclegów w hotelach 2* (pokoje 2 osobowe); 7 śniadań i 7 obiadokolacji; opiekę pilota / rezydenta; ubezpieczenie KL, NW i choroby przewlekłe; podatek Vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu i innych opłat związanych z realizacją programu - 60 EUR/os. (płatne na miejscu); napojów do obiadokolacji; dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji (2,5% lub 7,5% ceny); dopłaty do pokoju jednoosobowego; wydatków osobistych; napojów i posiłków na pokładzie samolotu

Informacje i zgłoszenia w kancelarii Parafii Archikatedralnej w Częstochowie, lub pod numerem tel: 603 – 679 - 310

 

Dla pielgrzmów

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW DO GRUZJI I ARMENI


Wyjazd z Zawiercia spod MOK w poniedziałek 26.06.2017, ul. Piastowska 1 o 14.30.

Z Częstochowy spod Archikatedry Częstochowskiej o 16.30.

Zbiórka na lotnisku będzie miała miejsce  o godz. 20:00.

na lotnisku Okęcie w Warszawie w hali odlotów terminalu A – pomiędzy STREFĄ ODPRAW „E” i „D” – przy stanowisku PATRON TRAVEL

Pilot grupy spotka się z pielgrzymami na zbiórce w Warszawie.

Na miejscu w Gruzji na grupę będzie również czekał przewodnik, który dalej będzie oprowadzał grupę.

Wylot 26.06.2017 (LO 723): 

WARSZAWA 22:30 – TIBILISI 04:05 (następnego dnia)

Powrót 07.07.2017 (LO 728):

ERYWAŃ 04:40 – WARSZAWA 06:30

 

Powyższe czasu podane są w czasach lokalnych lotnisk (!).

Przeloty realizowane są liniami rejsowymi LOT.

Dopuszczalne limity bagażu/os na powyższych lotach to:  szt. x  23 kg (bagaż główny) + 1 szt. x 8 kg (bagaż podręczny)

W pierwszym dniu miejscem pierwszej pielgrzymkowej Mszy św. będzie Kaplica lotniska Okęcie.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,148,749 unikalne wizyty