23-06-2018 23:15
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 14.01.2018

Druga Niedziela Zwykła 14.01.2018

 1. Wczoraj zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym parafianom, którzy otworzyli drzwi kapłanom. Dziękujemy za Waszą obecność w domach, nieraz dłuższe oczekiwanie i za ofiary. Dziękujemy też za życzliwe przyjęcie ministrantów. Cenimy sobie zaproszenie na kolędę dodatkową. Zasmuciła nas duża ilość zamkniętych drzwi. Jeśli było to celowe i zaplanowane, to ci parafianie są na drodze zamknięcia serc dla Chrystusa. Ofiary kolędowe zostały już rozdysponowane według zaleceń Kurii Metropolitalnej.
 2. Tydzień w liturgii:

- w środę św. Antoniego, opata (żył na przełomie III i IV w. na pustyni nad brzegami Nilu, był kierownikiem duchowym wielu pustelników)

- w piątek św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa (żył na przełomie XIX i XX w., uzyskał dwa doktoraty, był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, założył Zgromadzenie Sióstr Sercanek, ofiarnie służył biednym)

 1. Koncert Kolęd Arki Noego na Jasnej Górze 19 stycznia o 19.00
 2. W środę, 17 stycznia, będziemy przezywać XX Dzień Judaizmu.
 3. W czwartek, 18 stycznia, rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będziemy przezywać pod hasłem „Prawica twoja wsławiła się mocą”. Módlmy się wspólnie i indywidualnie, by  wszyscy wierzący w Chrystusa zjednoczyli się w jedną rodzinę Bożą.
 4. W piątek, 19 stycznia, dzień imienin naszego wikariusza, ks. Mariusza Janika. Msze św. w int. Solenizanta o 7.00 i 18.00. Po Mszach św. złożymy życzenia. Zapraszam wszystkich do modlitwy.
 5. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy szczególnego Bożego błogosławieństwa.
Ogłoszenia duszpasterskie 10.12.2017

II Niedziela Adwentu 10.12.2017

1. Roraty w katedrze codziennie o 18:00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w poniedziałek, wtorek i czwartek.

2. Tydzień w liturgii:

 • w środę św. Łucji, dziewicy i męczennicy (zginęła w Syrakuzach podczas prześladowań chrześcijan za Dioklecjana)
 • w czwartek św. Jana od KrzyĹźa, prezbitera i doktora Kościoła (Ĺźył
  w XVI wieku, jako karmelita zasłynął z głębokiego życia duchowego, zreformował zakon karmelitański)

3. MłodzieĹź franciszkańska TAU przy naszej parafii zaprasza na katechezę adwentową i czuwanie modlitewne przed Najśw. Sakramentem  dziś
o 17.00.

4. Wychodząc z katedry moĹźemy złoĹźyć ofiarę na misje na Wschodzie, szczególnie na Polaków Ĺźyjących tam w bardzo trudnych warunkach.

5. Dzień spowiedzi adwentowej w sobotę 23 grudnia od 7.30 i od 17.00.

6. W Wigilię, czyli w niedzielę 24 grudnia nie będzie Mszy św. o 18.00. Archikatedra będzie zamknięta od 13.00 do 23.00.

7. Msza św. za zmarłych w 2017 r. zostanie odprawiona 30 grudnia o 18.00.

8. Uroczystość odpustowa ku czci Najświętszej Rodziny odbędzie się
31 grudnia. Suma odpustowa o 12.00.

9. We wtorek na roraty zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. O 18.00 Msza św. i katecheza dla dzieci i rodziców, a póĹşniej miara strojów pierwszokomunijnych.

10. Dziś o Mszy św. zostało poświęcone sianko na stół wigilijny. Ofiary przeznaczone będą na opał dla potrzebujących z naszej parafii. Nie sugerujmy się posiadaniem sianka z zeszłego roku, niech będzie to nasz dar serca, który sprawi, Ĺźe nikt w święta nie będzie odczuwał zimna w swoim mieszkaniu. MoĹźemy takĹźe zabrać opłatki (ofiara na ogrzewanie ławek
i kaplicy) oraz świece po 6 i 12 zł. (jest to pomoc dla biednych dzieci prowadzona przez Caritas.

11. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Fatima w Rosji”.

12. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 3.12.2017

I Niedziela Adwentu 3.12.2017

1. Dziś Adwentem rozpoczynamy Nowy Rok Kościelny. Adwent jest to radosne oczekiwanie na przyjście Chrystusa Pana, które będziemy przezywać podczas świąt Bożego Narodzenia. Ten okres ma również na celu przygotowanie naszych serc na spotkanie z Jezusem w chwili śmierci i w dniu Sądu Ostatecznego. Roraty w katedrze codziennie o 18:00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w poniedziałek, wtorek i czwartek.

2. Tydzień w liturgii:

 • jutro św. Barbary, męczennicy (poniosła śmierć męczeńska ok305 r., jest patronką górników, hutników i dobrej śmierci);
 • w środę św. Mikołaja, biskupa (żył w VI w., w Turcji, bardzo dużo pomagał ludziom biednym, stał się patronem bezinteresownego, chrześcijańskiego miłosierdzia, czczą go szczególnie dzieci);
 • w czwartek św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła (żył w IV w., i dzielnie zwalczał herezję ariańską).
 • w piątek – 8 grudnia - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o 8.00 i 18.00

3. Nasza parafia współorganizuje wyjazd dla dzieci i młodzieży do Zakopanego w I tygodniu ferii. Informacje u ks. Łukasza.

4. Uroczysty koncert naszego chóru Basilica Cantans z racji 100-lecia parafii w Filharmonii Częstochowskiej o 19.00.

5. Prosimy wolontariuszy o rozniesienie opłatków. Ofiary składane z tej okazji będą przeznaczone na ogrzewanie archikatedry.

6. Młodzież franciszkańska TAU przy naszej parafii zaprasza na katechezę adwentową i czuwanie modlitewne przed Najśw. Sakramentem  w trzy następne niedziele Adwentu – 3, 10 i 17 grudnia o 17.00. Po modlitwie wspólna rekreacja. W te niedziele nie będzie więc różańca i nieszporów.

7. Spotkanie Akcji Katolickiej we wtorek o 19.00.

8. Już dziś zapowiadamy, że ze względu na odbyte misje nie będzie rekolekcji adwentowych. Będzie natomiast dzień skupienia połączony ze spowiedzią w sobotę 23 grudnia.

9. W tym roku Wigilia przypada w niedzielę. Ze względu na wieczerzę wigilijną 24 grudnia nie będzie Mszy św. o 18.00, a dopiero pasterka o 24.00.

10. Miara krawiecka dzieci pierwszokomunijnych 12 grudnia o 19.00

11. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Adwentowe czuwanie nad sobą”. Polecamy także album jubileuszowy w cenie 15 zł. 

12. W ubiegłym tygodniu odszedł do wieczności śp. Mariusz Siewior.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 26.11.2017

Chrystusa Króla Wszechświata 26.11.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • Dziś za udział w publicznym odmówieniu aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wzbudźmy w sobie akt żalu za grzechy, pomódlmy się w intencjach wyznaczonych przez Ojca św. Powierzmy Chrystusowi nasze życie i prośmy, aby On  był Panem i Królem naszych serc.
 •  w czwartek św. Andrzeja Apostoła (pochodził z Betsaidy, był uczniem św. Jana Chrzciciela, następnie Zbawiciela, po Zesłaniu Ducha św. głosił Ewangelię w wielu krajach, poniósł śmierć męczeńską w Azji)
 • w przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent 

2. Katecheza do bierzmowania dla młodzieży z kl. 2 i 3 gimnazjum w poniedziałek o 18.15, dla klas 1 w czwartek o 18.30. 

3. Nasza parafia współorganizuje wyjazd dla dzieci i młodzieży do Zakopanego w I tygodniu ferii. Informacje u ks. Łukasza.

4. Dziś zostały poświęcone opłatki, które przez posłańców będą dostarczone do naszych rodzin. Wolontariusze okażą zaświadczenie z parafii. Nie dajmy się oszukać. Ofiary składane z tej okazji będą przeznaczone na ogrzewanie kaplicy Najśw. Sakrmanetu, która będzie otwarta od Bożego Narodzenia. 

5. Młodzież franciszkańska TAU przy naszej parafii zaprasza na katechezę adwentową i czuwanie modlitewne przed Najśw. Sakramentem  w trzy następne niedziele Adwentu – 3, 10 i 17 grudnia o 17.00. Po modlitwie wspólna rekreacja. W te niedziele nie będzie więc różańca i nieszporów.

6. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Czy koniec świata się spóźnia?” oraz wywiad z poprzednim proboszczem ks. Janem Niziołkiem. Polecamy także album jubileuszowy – w cenie 15 zł.

7. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności śp. Helena Budzyńska.

Ogłoszenia duszpasterskie 19.11.2017

Trzydziesta Trzecia Niedziela Zwykła 19.11.2017

1. Dziś I Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca św. Franciszka, który powiedział: „(…) jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki do biednych, do spotkania się z nimi, do popatrzenia im w oczy, przytulenia, aby poczuli ciepło miłości, która przełamuje krąg samotności.” Wychodząc z katedry zabierzmy ulotki na ten temat.

2. Tydzień w liturgii:

 • jutro św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera (żył na przełomie XIX i XX w., jako powstaniec był zesłany na Sybir, po powrocie wstąpił do zakonu karmelitów, był bardzo gorliwym zakonnikiem, odnowił karmel w Galicji, codziennie godzinami spowiadał, relikwie spoczywają w Czernej);
 • we wtorek wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny;
 • w środę św. Cecylii, dziewicy i męczennicy (żyła w II lub III w., nawróciła na chrześcijaństwo męża i brata, razem z nimi poniosła śmierć męczeńską, jest patronką muzyki i śpiewu kościelnego);
 • w piątek wspomnienie 117 męczenników koreańskich (oddali życie za wiarę w ich kraju)
 • w przyszłą niedzielę Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela kończącego się roku kościelnego. Święto patronalne KSM. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi. Ten akt będziemy odmawiać po Mszach św.

3. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na misje odbędzie się na parkingu przy plebani w środę 22 listopada do 13.00.

4. W „Niedzieli” polecamy artykuły o biednych i wykład kard. R. Saraha „Zagubiona Europa”. Polecamy także album jubileuszowy 15 zł. 

6. Wszystkim jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy szczególnego Bożego błogosławieństwa.

7. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności śp. Daniela Dudek l. 94 oraz śp. Tadeusz Pietrula l. 71.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 12.11.2017

Trzydziesta Druga Niedziela Zwykła 12.11.2017 

1. Tydzień w liturgii:

 • jutro Pierwszych Męczenników Polski: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna (byli pustelnikami i zostali zamordowani w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r.)
 • w piątek św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy (żyła w XIII w., z wielką miłością pielęgnowała chorych, zakładała przytułki dla ubogich, zmarła w 24. roku życia)
 • w sobotę bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy męczennicy (żyła na przełomie XIX i XX w., poniosła śmierć męczeńską z rąk żołnierza rosyjskiego w obronie czystości)

2. W naszej przychodni lekarskiej „Święta Rodzina” odbędą się w środę, 15 listopada badania lekarskie w cenie 55 zł. Bliższe informacje w przychodni i na plakacie. 

3. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na misje odbędzie się 22 listopada o 13.00.

4. Policja ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od starszych osób metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Prosimy nie wierzyć takim osobom.

5. W „Niedzieli” polecamy artykuł „W sercu archidiecezji”, zawierający relację o sympozjum i uroczystościach jubileuszowych naszej parafii. Polecamy także album jubileuszowy w cenie 15 zł.

6. Wszystkim jubilatom i solenizantom bieżącego tygodnia życzymy szczególnego Bożego błogosławieństwa.

7. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności śp. Jan Lisowski l. 27 oraz śp. Marek Jarczyński l. 63.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,390,005 unikalne wizyty