20-01-2018 01:46
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 20.08.2017

Dwudziesta Niedziela Zwykła 20.08.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie św. Piusa X, papieża.
 • we wtorek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej.
 • w czwartek święto św. Bartłomieja, apostoła.
 • w piątek - w Wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbędzie się diecezjalna procesja maryjna
  z naszej Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę. Rozpoczęcie nieszporami w Archikatedrze o godz. 17.00. Wszystkich czcicieli Matki Bożej zachęcamy do licznego udziału.
 • w sobotę – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – święto metropolii częstochowskiej i naszego miasta. Suma Odpustowa na Jasnej Górze o godz. 11.00. W Archikatedrze Msze św. o godz. 7.00 i centralna Msza św. o godz. 18.00.

2. Trwa nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej odprawiana codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. Dziś, w niedzielę 20 sierpnia o 17.15 odbędzie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Zapraszamy wszystkich parafian na 17.15.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

Ogłoszenia duszpasterskie 13.08.2017

Dziewiętnasta Niedziela Zwykła 13.08.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana męczennika II wojny światowej, który oddał życie za drugiego człowieka.
 • we wtorek Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw tym dniu jest niedzielny porządek Mszy św. – po każdej Mszy poświęcenie ziół i kwiatów. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Liczba siedem już w Starym Testamencie była symbolem doskonałości. Tych siedem ziół to rumianek, melisa, mięta, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.
 • w środę św. Stefana Węgierskiego
 • w czwartek św. Jacka, prezbitera

2. W czwartek 17 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W Archikatedrze nowennę będziemy odprawiali od czwartku codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. W przyszłą niedzielę 20 sierpnia o 17.15 odbędzie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi, która przez swój częstochowski wizerunek wyprasza nam u Boga tyle łask. Każdy z nas ma przecież za co dziękować i ma też o co prosić Panią Jasnogórską. Zapraszamy wszystkich parafian w najbliższą niedzielę na 17.15.

4. Przypominamy, że w każdą środę o 18.00 odprawiana jest w Archikatedrze Nowenna do Świętej Rodziny. Zachęcamy do składania intencji do Świętej Rodziny. W sposób szczególny chciejmy oddawać Świętej Rodzinie sprawy trudności w małżeństwie, problemy wychowawcze z dziećmi, niechęci do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez młodych, ale prośmy też o opiekę Świętej Rodziny dla naszych rodzin.

5. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

Ogłoszenia duszpasterskie 6.08.2017

Osiemnasta Niedziela Zwykła 6.08.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • dziś święto Przemienienia Pańskiego, poprzez naszą obecność na Mszy św. w niedziele i w ciągu tygodnia razem ze św. Piotrem wypowiadamy słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”
 • we wtorek wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego czyli Dominikanów, Apostoła Różańca św.
 • w środę święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy
 • w czwartek święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
 • w piątek wspomnienie św. Klary, dziewicy

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich św. Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży na „Wakacje z Bogiem” do Zakopanego w środę 9 sierpnia. Zbiórka na placu przed Archikatedrą o 7.50.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”.

5. Dziś o godzinie 18.00 będzie sprawowana w naszej Archikatedrze Msza św. w intencji śp. Wojciecha Omyłę ps. Wojtek, powstańca warszawskiego, który mieszkał na terenie naszej parafii w kamienicy przy ul. Krakowskiej.

6. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych upalnych dniach zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, nie zapominajmy też o pięknym częstochowskim zwyczaju witania grup pielgrzymkowych w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 23.07.2017

Szesnasta Niedziela Zwykła 23.07.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek św. Kingi, dziewicy (żona króla Bolesława Wstydliwego,
  z którym wspólnie złożyła ślub czystości i po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru Klarysek w Starym Sączu);
 • we wtorek św. Jakuba Apostoła (zwany Starszym, należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy
  w Ogrójcu; jest patronem Hiszpanii, Portugalii, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów i sierot);
 • również we wtorek – 25 lipca - św. Krzysztofa (miał pochodzić z Małej Azji z prowincji rzymskiej Licji i tam poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 r.; jest patronem Ameryki, Wilna, chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, introligatorów, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, turystów i orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach);

W związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa dziś modlimy się za kierowców i po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów. Kto z kierowców chce, może otrzymać obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa, breloczek lub dziesiątek różańca. Jest taki zwyczaj, że przy poświęceniu pojazdów kierowcy składają ofiarę  na transport dla misjonarzy. Bóg zapłać za każdą ofiarę.

 • w środę św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
  i dziadków Pana Jezusa (w tym dniu pamiętajmy o naszych dziadkach
  i babciach, żyjących i zmarłych)

2. Wychodząc z katedry możemy złożyć ofiarę na remont spalonej wieży katedry gorzowskiej.

3. Jutro przypada VI rocznica śmierci śp. Ks. Antoniego Madejskiego.
Msza św. zostanie odprawiona o godz. 7.00

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 16.07.2017

Piętnasta Niedziela Zwykła

16.07.2017

1. Dziś wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (na tej górze prorok Eliasz bronił czystości wiary Izraela w Boga żywego; w końcu XII wieku na Górze Karmel osiedli pustelnicy, którzy założyli zakon kontemplacyjny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, zwany – Karmelitami. Jednemu z zakonników – św. Szymonowi objawiła się Matka Boża w brązowej szacie – szkaplerzu. Obiecała, że umierający w tym stroju nie zazna ognia piekielnego. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz jako dwa kawałki płótna zawieszone na plecach i piersi. Od XIX wieku można również nosić szkaplerz w formie medalika metalowego).

2. Tydzień w liturgii:

 • w czwartek – bł. Czesława, prezbitera (był dominikaninem, w XIII w. założył klasztory w Pradze i we Wrocławiu)
 • w sobotę święto św. Marii Magdaleny (Pan Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów, odtąd stała się  gorliwą uczennicą Chrystusa
  i wraz z innymi niewiastami troszczyła się o Mistrza i o wędrujących
  z Nim Apostołów)

3. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w Archikatedrze w przyszłą niedzielę po Mszach św. o 10.00 i 12.00.

4. W minionym tygodniu Straż Pożarna przeprowadzała przy naszej Archikatedrze ćwiczenia w celu podwyższenia standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Módlmy się przez wstawiennictwo św. Floriana o błogosławieństwo w trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków.

5. Wszystkim tu obecnym życzymy szczęśliwego tygodnia, a solenizantom
i jubilatom szczególnego Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia duszpasterskie 9.07.2017

Czternasta Niedziela Zwykła 9.07.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek św.  Benedykta z Nursji, opata, patrona Europy, założyciela klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, twórcy reguły życia zakonnego, monastycznego)
 • w środę św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika (papież Sylwester II wysłał go na misje do Prus, po roku, mając 35 lat poniósł śmierć męczeńską z 18 towarzyszami z ziemi Jadźwingów)
 • w czwartek św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta (żyli w XI wieku); odpust w parafii przy ul. Mickiewicza 
 • w sobotę św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła (był filozofem i teologiem średniowiecznym)
 • w przyszłą niedzielę wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej

2. Parafia św. Wojciecha organizuje pielgrzymkę do Lourdes i innych sanktuariów we Francji i Niemczech. Informacje w gablocie.

3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Jezus i Maryja na stadionie” – były to narodowe rekolekcje.

4. W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy 54. Rocznicę śmierci ś.p. Biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,218,830 unikalne wizyty