16-08-2017 21:36
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 09.04.2017

Niedziela Palmowa – 09.04.2017 r.


1. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas przeznaczony na szczególne rozważanie Męki Pańskiej. O godz. 12 00 – procesja z palmami wokół świątyni na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy; na zakończenie Eucharystii rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze palmy. Dzisiejsza Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. O godz. 14 00 przed naszą Bazyliką na placu Jana Pawła II rozpocznie się spotkanie młodzieży z całej archidiecezji; o godz. 15 00– liturgia Niedzieli Palmowej – przewodniczy Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski.
2. Gorzkie Żale z nauką pasyjną o dziś o 17:30.

3. Liturgia Świętego Triduum Paschalnego w naszej Bazylice Archikatedralnej:
WIELKA ŚRODA - Liturgia Godzin o 17:00;
WIELKI CZWARTEK
- 10:00 Msza św. Krzyżma połączona z Jutrznią.
- 18:00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia – ciemnicy. Adoracja do 22:00.
WIELKI PIĄTEK
- 9:00 Liturgia Godzin.
- 14:30 Droga Krzyżowa w archikatedrze.
- 18:00 Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary składane przy adoracji Krzyża Świętego będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. Po liturgii wielkopiątkowej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego i adoracja przez całą noc. Program liturgii wielkotygodniowej i porządek adoracji jest wywieszony w gablocie.
WIELKA SOBOTA
- 9:00 Liturgia Godzin.
- 10:00 Świecenia pokarmów co pół godziny do 14:00 (będzie wystawiony kosz dla biednych; dzielmy się tym co mamy z tymi, którzy mają mniej)
- 21:00 Liturgia Wigilii Paschalnej zakończona procesją i Mszą św. Rezurekcyjną.
4. Dziś wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Bożego Grobu. Jest to ostatnia zbiórka.
5. Zgodnie z wcześniejszym ogłoszeniem, dziś przynosimy do zakrystii skarbonki jałmużny wielkopostnej. Bóg zapałać za ofiary dla biednych, polecamy na lekturę duchowną tygodnik Niedziela; katecheza chrzcielna dla rodziców i dla chrzestnych w nadchodzącą środę po wieczornej Mszy św. o godz. 18 45.

6. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny na piękne przeżycia Wielkiego Tygodnia, szczególnie Świętego Triduum Paschalnego życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Triduum Paschalne w Bazylice Archikatedralnej

TRIDUUM PASCHALNE

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ROKU LITURGICZNEGO 

W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Wielki Czwartek

10 00 Msza Krzyżma - Pielgrzymka kapłanów

18 00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej


Wielki Piątek

9 00 Godzina Czytań i Jutrznia

18 00 Liturgia Męki Pańskiej

 

Wielka Sobota

9 00 Godzina Czytań i Jutrznia

21 00 Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną

 

Wielka Niedziela
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Msze św.: 8 00; 10 00; 12 00; 18 00

Nieszpory 17 30

 

Poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny

Wielka Sobota 10 00 – 14 00 co pół godziny


 

Adoracja Najświętszego Sakramentu - Triduum Paschalne

Dyżury wiernych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu

Wielki Czwartek

20 00 Kandydaci do Bierzmowania; Akcja Katolicka

21 00 Żywy Różaniec; Kapłani i Siostry zakonne

.

Wielki Piątek

8 00 Caritas; Arcybractwo Św. Rodziny

9 00 Dzieci szkolne

10 00 I Róża Żywego Różańca

11 00 II Róża Żywego Różańca

12 00 III Róża Żywego Różańca

13 00 IV Róża Żywego Różańca

14 00 V Róża Żywego Różańca

15 00 Wspólnota Miłosierdzia Bożego

16 00 Liturgiczna Służba Ołtarza; dzieci należące do chórku dziecięcego

17 00 Dzieci I – komunijne z rodzicami

20 00 Ruch Światło-Życie
.

Wielka Sobota

24 00 ul. Krakowska numery nieparzyste

1 00 ul. Krakowska numery parzyste

2 00 ul. Piotrkowska

3 00 ul. Piłsudskiego

4 00 ul. Katedralna, Strażacka, Zawodzie

5 00 ul. Stawowa, Mała, Mokra i Przemysłowa

6 00 ul. Ogrodowa

7 00 ul. Mielczarskiego

8 00 Arcybractwo Świętej Rodziny

16 00 I Róża Żywego Różańca

17 00 II Róża Żywego Różańca

18 00 III Róża Żywego Różańca

19 00 IV Róża Żywego Różańca

20 00 V Róża Żywego Różańca

Ogłoszenia duszpasterskie 02.04.2017

Piąta Niedziela Wielkiego Postu – 2 kwietnia 2017 r.

Po rannej Mszy św. spotkanie duszpasterskie ze wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Świętej Rodziny. Dzisiaj 2 kwietnia przypada 12 rocznica śmierci św. Jana Pawła II – o godz. 13 05 w TWP odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu. Chciejmy kochani spojrzeć na nowo na wielkie dzieła, które uczynił św. Jan Paweł II dla naszej Ojczyzny i całej Europy.

 1. Dziś Kościół rozpoczyna w liturgii okres pasyjny, czyli szczególne rozważanie Męki i Śmierci Chrystusa Pana. Na znak wyjątkowej żałoby krzyże przykrywa się fioletową zasłoną. Udekorujmy krzyże domowe, także i te duże krzyże, które są w obrębie naszej parafii; ucałujmy też znak wiary i zapalmy świecę;

 2. Nabożeństwa wielkopostne:
  - Gorzkie Żale z nauką pasyjną dziś o 17:30;
  - Droga Krzyżowaw piątek o godz. 17:15;

 3. Jutro – w poniedziałek po wieczornej Mszy św. o godz. 18 30 - spotkanie organizacyjne Gwardii Katedralnej, która będzie pełnić straż honorową przy Grobie Pana Jezusa w Wielki Piątek. Zapraszamy serdecznie tych, którzy już należą do Gwardii Katedralnej jak również chętnych mężczyzn oraz młodzieńców.

 4. W środę po wieczornej Mszy św o godz. 18 45 – spotkanie duszpasterskie z rodzicami dzieci klas II, które w niedzielę 28 maja przystąpią do I Komunii św., natomiast we czwartek o godz. 18 30 spotkanie duszpasterskie dla młodzieży klas III gimnazjum i I średnia w ramach przygotowań do Sakramentu Bierzmowania.

 5. Za tydzień w Niedzielę Palmową – uroczysta procesja z palmami wokół świątyni na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy - będzie o godz. 12 00. Dla dzieci i dla młodzieży organizujemy konkurs na najpiękniejsze i na najwyższe palmy - po Mszy św rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród. W następną niedzielę czyli Niedzielę Palmową przynieśmy do kościoła skarbonki jałmużny wielkopostnej.

 6. Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Na celebrację Niedzieli Palmowej do naszej Bazyliki Archikatedralnej są zaproszeni młodzi z całej archidiecezji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14 00 na placu Jana Pawła II przed Bazyliką Archikatedralną. Rozpoczęcie liturgii Niedzieli Palmowej o godz. 15 00. Na zakończenie Eucharystii delegacje kandydatów do bierzmowania złożą prośby o udzielenie sakramentu bierzmowania.

 7. Dziś wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Bożego Grobu, także możemy nabyć: tygodnik Niedziela, paschaliki i palmy wielkanocne, także do kosza przy krzyżu katedralnym możemy składać dary dla ubogich w formie suchego prowiantu.

 8. Solenizantom miesiąca kwietnia składamy serdeczne życzenia; wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną św. Rodziny na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia duszpasterskie 20.03.20166

Czwarta Niedziela Wielkiego Postu 26.03.2017 r.

 1. Dzisiaj po południu na godz. 16 00 Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza do auli katedralnej na film p.t. „Bezcenny dar”.

 2. Nabożeństwa Wielkopostne:
  - Gorzkie Żale z nauką pasyjną dziś o 17:30;
  - Droga Krzyżowa w piątek o 17:15;

 3. Dziś, a także za tydzień wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Bożego Grobu; możemy nabyć także paschaliki wielkanocne i tygodnik Niedziela; możemy także zabrać sobie darmowy numer miesięcznika DOBRE NOWINY (zanieśmy go też chorym) – gdzie znajdziemy m.in. świadectwo aktorki Dominiki Figurskiej o wierze i roli rodziny w swoim życiu, oraz art. ks. prof. Jana Machniaka, który wyjaśnia dlaczego powinniśmy pościć i czym post różni się od… odchudzania; przy krzyżu wielkopostnym jest wystawiony kosz, gdzie możemy składać artykuły żywnościowe z przeznaczeniem dla ubogich.

 4. W nadchodzącą sobotę 1 kwietnia o godz. 17 00 w naszej Bazylice odbędzie się Koncert Pasyjny – SIEDEM OSTATNICH SŁÓW JEZUSA 14 katedr – to wydarzenie słowno – muzyczne, wprowadzające w czas Wielkiego Tygodnia, na które składa się Koncert Pasyjny Siedem Ostatnich Słów Jezusa oraz oratorium Josepha Haydna – Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą Jerzy Zelnik oraz Baltic Neapolis Ensemble. Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona. Wydarzenie jest prezentowane w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji Drogi Krzyżowej. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy.

 5. Przyjmujemy zgłoszenia na nasz powakacyjny wyjazd pielgrzymkowy – śladami wczesnego chrześcijaństwa na Cypr. Pielgrzymka samolotowa na przełomie września i października organizowana w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem pielgrzymkowym z Warszawy – zgłoszenia w nadchodzących tygodniach.

 6. Wszystkim parafianom i gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa. 

   

 

Koncert pasyjny

KONCERT PASYJNY

Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu

na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka

 

wykonanie

JERZY ZELNIK

muzyka

BALTIC NEOPOLIS ENSEMBLE

 

 

1 kwietnia 2017 (sobota) - godz. 17:00

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

 

14 KATEDR to wydarzenie słowno – muzyczne wprowadzające w czas Wielkiego Tygodnia na które składa się KONCERT PASYJNY Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu oparty na medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble.

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.

Wydarzenie będzie prezentowane w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

Wstęp wolny.


Koncert pasyjny

KONCERT PASYJNY

Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu

na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka

wykonanie

JERZY ZELNIK

muzyka

BALTIC NEOPOLIS ENSEMBLE

 

14 KATEDR to wydarzenie słowno – muzyczne wprowadzające w czas Wielkiego Tygodnia na które składa się KONCERT PASYJNY Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu oparty na medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble.

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.

Wydarzenie będzie prezentowane w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

Wstęp wolny.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,066,473 unikalne wizyty