27-09-2020 20:08
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 30.05.2020

  1. Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego za odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania do grzechu i modlitwa wyznaczona przez Ojca Świętego.
  2. Wczoraj, Ks. Arcybiskup Metropolita w naszej archikatedrze udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom, a wśród nich naszemu parafianinowi ks. Mateuszowi Golisowi. Bardzo cieszymy się z tego wielkiego wyróżnienia naszej wspólnoty, jakim jest nowe powołanie. Ks. Mateusz dziś o godz. 12.00 sprawuje swoją Mszę św. prymicyjną.
  3. Od poniedziałku rozpoczynamy nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które będziemy odprawiać codziennie o 17.30.
  4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej: I czwartek, I piątek i I sobota czerwca. Spowiedź św. w piątek przed i podczas Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00.
  5. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. w archikatedrze o 8:00 i 18:00,

- w środę św. Karola Lwangi i towarzyszy, męczenników,

- w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Odpust w kościele seminaryjnym,

- w piątek św. Bonifacego, biskupa i męczennika.

  1. W czwartek na godz. 18.00 do Kaplicy Najświętszego Sakramentu zapraszamy  na spotkanie rodziców dzieci z kl. III przed I Komunią św.
  2. Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela” oraz zachęcamy do korzystania z  innych mediów katolickich.
  3. Wszystkim wiernym na czele z dziećmi, które w poniedziałek będą przeżywać swoje święto składamy życzenia Bożego błogosławieństwa.
Ogłoszenia parafialne

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO 24.05.2020

1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe w naszej archikatedrze codziennie o godz. 17.30. W czasie nabożeństw oprawiamy także nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

2. Przypominamy, że do uroczystości Trójcy Świętej trwa okres Komunii św. wielkanocnej. Zachęcamy do sakramentu spowiedzi, który sprawujemy podczas wszystkich Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00. Konfesjonały są wyposażone w folie ochronne i środki dezynfekcyjne.

3. W poniedziałek, 25 maja o godz. 12.00 będziemy sprawować Mszę św. z okazji 80 urodzin ks. prałata Stanisława Gębki, poprzedniego proboszcza archikatedry. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

4. W sobotę, 30 maja o godz. 10.00 Ks. Arcybiskup Metropolita udzieli święceń kapłańskich siedmiu diakonom naszej archidiecezji. Wśród nich będzie też nasz parafianin, dk. Mateusz Golis, który w niedzielę, 31 maja o godz. 12.00 w naszej bazylice archikatedralnej odprawi swoją Mszę św. prymicyjną. Nowe powołanie do dla wspólnoty parafialnej wielka łaska, a prymicje to wielkie święto.

5. Polecamy lekturę „Niedzieli”, a w niej m.in.: list Benedykta XVI z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz  artykuł „Mama, która przebaczyła” o matce błog. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, misjonarza- męczennika z Boliwii.

6. Naszą modlitwą chcemy otoczyć dziś nasze Mamy, które we wtorek, 26 maja będą obchodzić swoje święto. Pamiętamy o żyjących i tych, które poprzedziły nas w drodze do wieczności.

 

Ogłoszenia parafialne

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 17.05.2020

1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe w naszej archikatedrze codziennie o godz. 17.30.

2. W poniedziałek będziemy przeżywać setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Ojciec święty dwukrotnie nawiedził naszą bazylikę archikatedralną, a pamiątką po tym niezwykłym wydarzeniu jest pomnik Papieża-Polaka autorstwa Jerzego Kędziory umieszczony naprzeciw starej ambony.

3. W sobotę, 23 maja o godz. 10.00 w naszej bazylice archikatedralnej odbędą się święcenia diakonatu, których alumnom naszego Seminarium udzieli ks. bp Andrzej Przybylski.

4. Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela”, m.in. artykuł kard. Konrada Krajewskiego o św. Janie Pawle II pt. „Nie wystarczy przyklęknąć” czy też zbiór świadectw znanych postaci ze świata rozrywki i sportu, które opowiadają jak Ojciec św. Jan Paweł II przemienił ich życie.

5. Wszystkich modlących się w naszej częstochowskiej archikatedrze i łączących się z nami duchowo oddajemy pod opiekę Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 10.05.2020

1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe w naszej archikatedrze codziennie o godz. 17.30.

2. Tydzień  liturgii:

- w czwartek święto św. Macieja Apostoła,

- w sobotę wspomnienie św. Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski. Jego relikwie spoczywają w ołtarzu naszej bazyliki. Gdy na początku XVII wieku Wilno nawiedziła fala groźnych epidemii wiele osób opuściło miasto, pozostawiając w nim chorych i starszych. Wówczas św. Andrzej Bobola z oddaniem opiekował się porzuconymi oraz udzielał im sakramentów. Jest szczególnym orędownikiem w czasach epidemii.

3. Prace remontowe przy naszej archikatedrze przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Jak obserwujemy, kolejne elementy nabierają docelowego kształtu. Obecnie wewnątrz bazyliki m.in. instalowane jest nowe oświetlenie i systemy bezpieczeństwa oraz  szlifowana jest posadzka, która wkrótce uzyska docelowy wygląd. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość podczas remontu i ofiarność.

4. Wszystkich modlących się w naszej częstochowskiej archikatedrze oraz tych, którzy w obawie o swoje zdrowie łączą się z nami duchowo oddajemy pod opiekę Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 3.05.2020

1. Przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się bardzo gorąco, by nie zabrakło tych, którzy całym sercem poświęcają się na służbę Bogu i ludziom.

2. Nabożeństwa majowe codziennie o godz. 17.30.

3. Tydzień  liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Floriana, patrona m.in. strażaków. Modlić się będziemy za wszystkich, którzy często narażają swoje życie, spiesząc na pomoc innym. W sposób szczególny pamiętamy o strażakach z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej, która znajduje się na terenie naszej parafii,

– w środę święto św. Apostołów Filipa i Jakuba,

- w piątek uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z racji tej uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to też dzień imienin ks. prałata Stanisława Gębki. Msze św. w intencji solenizanta odprawimy o 7.00 i 18.00. Tego dnia modlimy się również za naszego pana organistę Stanisława. 

4. Bardzo dziękujemy za obecność, życzliwość i ofiarność wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze. Pamiętamy także o tych, którzy pozostali w domach, ale duchowo się z nami łączą. Wszystkim życzymy wielu łask Bożych.

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 26.04.2020

1. III Niedziela Wielkiej Nocy to Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Szczególnie w tym czasie niech więcej będzie lektury Pisma Świętego w naszych rodzinach.

2. Od piątku rozpoczynamy nabożeństwa majowe, które będą odprawiane w Kaplicy Najświętszego Sakramentu o 17.30.

3. Tydzień w liturgii:

- w środę święto św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy.

- w tym roku IV Niedziela Wielkanocna Dobrego Pasterza wypada 3 maja, dlatego też uroczystość Matki Bożej Królowej Polski została przeniesiona na sobotę, 2 maja. Tego dnia Msze św. będziemy sprawować w bazylice o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

4. Cieszymy się z możliwości przebywania w kościołach większej ilości osób, pamiętajmy jednak o zachowaniu między sobą co najmniej dwumetrowej odległości i stosowaniu maseczek ochronnych.

5. Polecamy lekturę „Niedzieli”, tam m.in. relację z trudnej pracy w Domach Opieki w czasach epidemii. Zapraszamy do słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja. Wciąż możemy nabywać świece wielkanocne w cenie 10 zł.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,340,521 unikalne wizyty