21-04-2021 17:28
Nawigacja
Kolęda 2020-2021

KOLĘDA 2020/2021

MSZE ŚW. W INTENCJI WIERNYCH MODLĄCYCH SIĘ
W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY

SPRAWOWANE W BAZYLICE o godz. 18.00

W tym roku z uwagi na trudną sytuację epidemiczną nie będziemy odbywać tradycyjnej wizyty kolędowej. Pragniemy jednak zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy w czasie Mszy św. sprawowanych w naszej przestronnej Archikatedrze według następującego porządku:

Poniedziałek,
4 stycznia 2021, 18.00

ul. Piłsudskiego, ul. Przemysłowa,
ul. Mielczarskiego

Wtorek,
5 stycznia 2021, 18.00  

ul. Piotrkowska, ul. Katedralna,
ul. Strażacka

Środa,
6 stycznia 2021

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Czwartek,
7 stycznia 2021, 18.00  

ul. Ogrodowa, ul. Stawowa, ul. Mała, ul. Mokra, ul. Przechodnia

Piątek,
8 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry parzyste
(od 30 do 80)

Sobota,
9 stycznia 2021, 18.00  

ul. Krakowska – nry nieparzyste
(od 19/21 do 73)
oraz ZAWODZIE - ul. Papierowa, Piaskowa, Jutowa, Wełniana, Żelazna

  

Zapraszamy serdecznie do udziału w tych Mszach św., sprawowanych w bazylice przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Oczywiście, każdy może na te Msze św. przyjść w dowolny, wybrany przez siebie dzień – porządek według ulic jest orientacyjny. Szczególnie serdecznie zapraszamy też na te Msze św. wszystkich sympatyków naszej Bazyliki – modlących się tutaj w niedziele i w tygodniu.

Na Mszę św. możemy zabrać naczynia z wodą, która zostanie poświęcona w czasie liturgii. Ponadto woda święcona będzie wystawiona w kościele w specjalnym pojemniku. W czasie Mszy św. będzie można złożyć ofiary, które przeznaczone są na remont archikatedry i na kolędę.

Po Mszy św. każda rodzina otrzyma tekst modlitwy błogosławieństwa mieszkania.

Ogłoszenia parafialne

Niedziela Świętej Rodziny 27.12.2020

Dziś odpust w naszej wspólnocie parafialnej – uroczystość Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. Radujemy się naszą wspólnotą - wszystkimi, którzy tutaj - u Matki Kościołów archidiecezji częstochowskiej zechcieli się modlić i przeżywać Eucharystię. Składamy serdeczne podziękowanie za  obecność, życzliwość i ofiarność.

Uroczystą sumę o godz. 12.00 będzie sprawował Ks. Biskup prof. Antoni Długosz. Podczas tej Mszy św. małżeństwa, które w tym roku przeżywały jubileusze sakramentu małżeństwa, odnowią swoje przyrzeczenia.

 

Tydzień w służbie Bożej:

-  w poniedziałek święto Świętych Młodzianków. Herod, król żydowski, kiedy dowiedział się od mędrców, że narodził się Mesjasz, w obawie o utratę władzy kazał zamordować wszystkie dzieci do drugiego roku życia.

- w czwartek ze względu na wprowadzoną tego dnia godzinę policyjną wyjątkowo o 17.00 uroczysta Msza św. z nabożeństwem przebłagalnym na zakończenie starego roku.

- w piątek Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św.
w porządku niedzielnym. W ten dzień nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Po Mszach św. będziemy mogli nabywać pakiety kredy i kadzidła na uroczystość Objawienia Pańskiego.

- w sobotę wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza
z Nazjanzu.

- w tym tygodniu przypada I piątek i I sobota stycznia.  

Świętą Rodzinę, która jest dla nas wzorem życia małżeńskiego i rodzinnego prośmy, aby nasze rodziny trwały w miłości do Boga i siebie wzajemnie.

Ogłoszenia parafialne

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO 25.12.2020

Wraz ze współpracownikami w duszpasterstwie pragnę życzyć wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze – Domu Świętej Rodziny – abyśmy otwierając się na Bożą Miłość zniżającą się do nas w tajemnicy betlejemskiego żłóbka, odkryli godność wyniesienia do miana Dzieci Bożych. Przyjmijmy tę prawdę i dzielmy się nią ze wszystkimi, których spotkamy na drodze naszego życia.

Błogosławionych, przeżytych w zdrowiu i pogodzie ducha Świąt Narodzenia Pańskiego.

1. Jutro II Dzień Oktawy uroczystości Bożego Narodzenia – święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. w porządku niedzielnym. Taca przeznaczona na uczelnie katolickie.

2. W niedzielę święto Świętej Rodziny – uroczystość odpustowa w naszej archikatedrze i parafii. Uroczystej Mszy św. pontyfikalnej o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ks. Biskup Antoni Długosz. Podczas tej Mszy św. wszystkie małżeństwa, które w tym roku przeżywają swój jubileusz odnowią swoje przyrzeczenia.

3. Tegoroczna wizyta duszpasterska ze względu na stan epidemiczny będzie miała inny kształt i przebieg. Szczegółowe informacje zostaną podane w Nowy Rok.

4. Zachęcamy do zakupu podwójnego świątecznego numeru tygodnika „Niedziela” w cenie 10 zł. Do wydania dołączony kalendarz na 2021 rok oraz zbiór kolęd.

5. Zapraszamy też do nabycia naszej parafialnej gazetki „U Świętej Rodziny”.

6. W trosce o zdrowie swoje i innych pamiętajmy o zachowywaniu zasad reżimu sanitarnego w kościele oraz w innych miejscach.

7. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wykonali wystrój bożonarodzeniowy w bazylice i kaplicy – tworzyli dekoracje, budowali szopki i stroili choinki – dzieciom, młodzieży, Akcji Katolickiej, Siostrom i Księżom.

 

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA ADWENTU 20.12.2020

1. Przeżywamy święty czas rekolekcji adwentowych. Przy wyjściu można zabrać program rekolekcji. Jest też dostępny na stronie internetowej. W poniedziałek i wtorek Msze św. o 8.00 i 18.00. We wtorek dzień spowiedzi św. Spowiadamy od 7.30, od 12.00 do 13.00, od 16.00 (dla dzieci) i od 17.30. Także we wtorek Msza św. roratnia dla dzieci o 16.30. W ten dzień z posługą sakramentalną udamy się do chorych, którzy wyrażą takie życzenie. Chorych możemy zgłaszać w zakrystii, kancelarii, pod nrem telefonu parafialnego (34 365 36 38) oraz mailem (archikatedra@archikatedra.pl).

2. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Msza św. o 7.00. Spowiedź św. w Bazylice od 9.00 do 13.00. Od 13.00 do 23.00 otwarta będzie tylko Kaplica.
O północy Msza Pasterska, którą będzie sprawował Ks. Arcybiskup Metropolita. Taca z Pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.  

3. W piątek uroczystość Bożego Narodzenia. Msze św. w porządku niedzielnym o 8.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 18.00.

W sobotę Drugi Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego, wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy św. niedzielny, a taca przeznaczona będzie na uczelnie katolickie.  

W niedzielę uroczystość odpustowa ku czci Najświętszej Rodziny. Suma odpustowa o godz. 12.00. Podczas tej uroczystości nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Do jubilatów zostały rozesłane zaproszenia. Zachęcamy, aby w tym dniu wszystkie małżeństwa sakramentalne odnowiły swoją przysięgę.

W poniedziałek św. Młodzianków Męczenników – na Mszę św. o 18.00 zapraszamy szczególnie dzieci z bliskimi. Dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo związane z tym świętem.

4. Po Mszy św. można nabyć jeszcze małe świece Caritas na stół wigilijny oraz opłatki.

5. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy tworzyli dekoracje Bazyliki
i Kaplicy na Święta Bożego Narodzenia.

6. Polecamy kolejny numer tygodnika „Niedziela”.

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA ADWENTU 13.12.2020

1. Za tydzień będziemy przeżywać rekolekcje adwentowe. Nauki będzie głosił ks. dr Grzegorz Szumera, rektor naszego Wyższego Seminarium Duchownego. Do spowiedzi zapraszamy przez cały adwent, podczas Mszy św. w niedziele i w tygodniu oraz codziennie od 12.00 do 13.00.

2.  Roraty od poniedziałku do piątku o 18.00, a w soboty o 7.00. Roraty dla dzieci w środę o 16.30. Przypominamy też, że Msza św. dla dzieci i ich bliskich w każdą niedzielę o 11.00 sprawowana jest w bazylice dla zachowania zasad sanitarnych.

3. Spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. we wtorek o 18.30 w Sali „Nazaret”.

4. Po Mszy św. można nabyć świece Caritas na stół wigilijny po 7 i 15 zł, oraz opłatki, z których ofiary przeznaczone będą na ogrzewanie archikatedry.

5. W ubiegłym tygodniu osoby potrzebujące z naszej parafii otrzymały pakiety brykietu drzewnego. Serdecznie dziękujemy panom, którzy pomogli w rozwiezieniu tego opału.

6. Drogim parafianom i szanownym gościom życzymy błogosławieństwa Bożego.

 

Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA ADWENTU 6.12.2020                      

 

1. Dzisiejsza niedziela to dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie. Możemy wesprzeć naszych braci i siostry ze Wschodu przy wychodzeniu z archikatedry.

2. Roraty codziennie o 18.00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. roratnią w środę na 16.30.

3. Za dwa tygodnie rozpoczniemy Rekolekcje Adwentowe. Do przedświątecznej spowiedzi św. zapraszamy jednak przez cały okres adwentu podczas każdej Mszy św. w tygodniu i w niedziele oraz codziennie od 12.00 do 13.00.

4. Tydzień w liturgii:

  • w poniedziałek wspomnienie św. Ambrożego
  • we wtorek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o 8.00 i 18.00. Tego dnia Ks. Arcybiskup Metropolita zaprasza na 21.00 do łączności duchowej z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Korzystając ze środków przekazu połączmy się w modlitwie dziesiątkiem Różańca świętego w intencji pokoju, pojednania i ładu społecznego oraz moralnego w naszej Ojczyźnie. Znakiem naszej łączności niech staną się świece lub roratnie lampiony zapalone w oknach domów.

5. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Taki ośrodek w Częstochowie znajduje się przy ul. Kopernika 38. (tel. 34 360 57 92).

6. Zachęcamy do nabywania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas w cenie 7 i 15 zł. oraz opłatków poświęconych ubiegłej niedzieli, z których dochód będzie przeznaczony na ogrzewanie archikatedry.

7. Z racji dzisiejszego wspomnienia św. Mikołaja, biskupa wszystkim życzymy naśladowania postawy tego świętego, który zawsze spieszył z pomocą potrzebującym. A wszystkie dzieci obecne na tej Mszy św. prosimy teraz o podejście przed ołtarz, gdzie otrzymają specjalne błogosławieństwo i drobny upominek.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,652,341 unikalne wizyty