24-06-2019 16:53
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

Ósma Niedziela Zwykła 3.03.2019

 1. Słowo Księdza Arcybiskupa Metropolity na temat modlitwy o powołania.
 2. W tym tygodniu przeżywać będziemy 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 3. W poniedziałek odbędzie się zebranie Kapituły Bazyliki Archikatedralnej. Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity w Koncelebrze Kanoników Kapituły w Kaplicy Najświętszego Sakramentu o 11.00. Tego dnia przypada także Święto św. Kazimierza, królewicza.
 4. W tym tygodniu rozpoczynamy Wielki Post. W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o 8.00 i 18.00. O 18.00 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego. Tego dnia nasza Bazylika stanie się też kościołem stacyjnym modlitw o powołania w naszej archidiecezji.
 5. Zachęcamy do dobrego przygotowania się na Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzez udział w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa po Bazylice w piątki o 17.15, a Gorzkie Żale z ucałowaniem relikwii Drzewa Krzyża św. w niedziele także o 17.15.
 6. Fundacja św. Barnaby zaprasza dzieci i młodzież do swojej świetlicy przy ul. Ogrodowej 24/44. Dzieci otrzymują tam pomoc w odrabianiu prac domowych, mogą wziąć udział w warsztatach z języka angielskiego, krótkometrażowego filmu animowanego, fotografii, muzyki, rękodzieła oraz poznać i rozwijać swoje talenty. Więcej informacji na plakacie.
 7. Polecamy wielkopostne wydanie naszej gazetki parafialnej „U Świętej Rodziny”, w numerze m.in. informacje o remoncie Archikatedry. Zachęcamy do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat, którego słuchaczy serdecznie pozdrawiamy.
 8. Życzymy opieki Najświętszej Rodziny na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę.
Ogłoszenia duszpasterskie

Siódma Niedziela Zwykła 24.02.2019

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy do spowiedzi pierwszopiątkowej o 7.00, od 12.00 do 13.00 i od 17.30. Do chorych udamy się od 9.00.
 2. W przyszłą niedzielę 3 marca o godz. 8.00 Ks. Arcybiskup Metropolita będzie sprawował Mszę św. w intencji pomyślnego przebiegu prac remontowo-budowlanych w naszej Archikatedrze. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Mszy św. wszystkich, którym leży na sercu sprawa piękna Matki Kościołów Archidiecezji.
 3. Dyrekcja oraz nauczyciele Katolickiej Szkoły Podstawowej w Częstochowie przy ul. Górnej 12 prosi o przekazanie zaproszenia na Dni Otwarte szkoły, które odbędą się  6 i 7 marca br. Więcej informacji na plakacie.
 4. Polecamy naszą prasę katolicką, szczególnie tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat, którego słuchaczy serdecznie pozdrawiamy.
 5. Pragniemy życzyć błogosławieństwa Bożego na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę – Sanktuarium Świętej Rodziny.

 

Informacja o remoncie Archikatedry

INFORMACJA

o robotach budowlanych dotyczących Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

 

W dniu 28 lutego 2019 r. rozpoczną się roboty budowlane, dotyczące budynku archikatedry, poprzedzone pracami przygotowawczymi, obejmujące w szczególności:

1)     remont elewacji polegający na jej oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków,

2)     remont kamiennej posadzki w archikatedrze,

3)     wykonanie instalacji grzewczej,

4)     zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej, deskowania dachu i drewnianych elementów wyposażenia wnętrz,

5)     remont instalacji elektrycznych, obejmujący dostosowanie do obowiązujących przepisów,
w tym przeciwpożarowych oraz wykonanie nowego oświetlenia w archikatedrze i iluminacji zewnętrznej,

6)     wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i sygnalizacji włamania,

7)     zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian budynku.

8)     Remont głównych schodów zewnętrznych, poszerzony o budowę pod schodami pomieszczeń sanitarnych oraz montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym,

9)     wykonanie zewnętrznej pochylni, dla niepełnosprawnych, przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu,

10)  budowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej,

11)  podłączenie rur spustowych budynku do miejskiej kanalizacji deszczowej,

12)  remont windy w wieży

13)  remont kaplic bocznych

 

Inwestorem jest Rzymsko-Katolicka Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny
w Częstochowie.

Wartość robót wynosi, łącznie z podatkiem VAT, 11.191.793,07 zł. Inwestycja jest dofinansowana, w kwocie 7.080.724,15 zł, przez Urząd Marszałkowski, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Roboty będą wykonywane przez, wybranego w wyniku przetargu, generalnego wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe TERMOBUD z Częstochowy. Planowane zakończenie robót do dnia 14 sierpnia 2020 r.

Dla sprawnego przebiegu budowy oraz bezpieczeństwa, zarówno wykonawców robót jak
i wiernych, teren budowy zostanie ogrodzony, a dostęp do budynku archikatedry możliwy tylko poprzez wyznaczone dojścia. Postój samochodów osobowych na placu będzie możliwy tylko
w niedziele i święta i to w bardzo ograniczonym zakresie. Nastąpią również wyłączenia
z użytkowania, części i całości, wnętrza budynku. Informacje o terminach tych wyłączeń zostaną podane w czasie późniejszym, ze stosownym wyprzedzeniem.

Prosimy o usunięcie samochodów parkujących na placu, nie wchodzenie na teren budowy oraz, podczas pobytu w archikatedrze, zachowanie ostrożności i dostosowanie się do rygorów wynikających z zaistniałej sytuacji.

Przepraszamy za wszystkie utrudnienia, ale podjęcie robót budowlanych jest koniecznością, wynikającą z obowiązku dbałości o stan budynku, służącego nie tylko parafianom ale i całej archidiecezji.

Prosimy o modlitwę w intencji bezpieczeństwa wykonawców robót i osób postronnych oraz powodzenia całego przedsięwzięcia.

 

Ogłoszenia duszpasterskie

Piąta Niedziela Zwykła 10.02.2019

 1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek, 11 lutego, wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Ksiądz Abp Metropolita Wacław Depo odprawi uroczystą Mszę św. o 11.00 w intencji chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem w kościele Świętego Wojciecha na Tysiącleciu. W archikatedrze Msze św. o 7.00 i 18.00.

- w czwartek święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy.

2. We wtorek, 12 lutego o godz. 18.00 pontyfikalnej Mszy św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Stefana Barełę i teodora Kubinę będzie przewodniczył Ks. Abp Metropolita. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

3. Wyjazd na Ferie z Bogiem naszej młodzieży i dzieci w poniedziałek. Zbiórka o 7.00 przed katedrą.

4. Dziś na godz. 16.00 Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza do Auli Nazaret przy plebanii na film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, opowiadający wzruszającą historię tego odważnego, polskiego błogosławionego.

Ogłoszenia duszpasterskie

Czwarta Niedziela Zwykła 3.02.2019

 1. Spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca po Mszy św. o 8.00.
 2. Tydzień w liturgii:

- we wtorek św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. o 7.00 i 18.00 poświęcenie chleba i soli.

- w  środę - św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich.

3. W przyszłą niedzielę, 10 lutego na godz. 16.00 Akcja Katolicka naszej parafii zaprasza do Auli Nazaret przy plebanii na film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, opowiadający wzruszającą historię tego odważnego, polskiego błogosławionego.

4. Zapraszamy do lektury „Niedzieli”, szczególnie artykułu „Bóg zagarnął mnie do siebie”, o Marcie Robin, francuskiej mistyczce, która przez 50 lat karmiła się wyłącznie Komunią św.

 

Ogłoszenia duszpasterskie

Trzecia Niedziela Zwykła 27.01.2019

Podziękowanie 

Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Wraz z Księżmi Wikariuszami pragnę bardzo podziękować za życzliwe i serdeczne przyjęcie nas po kolędzie. Dziękujemy za wspólną modlitwę o błogosławieństwo i opiekę Bożą na cały rok oraz ochronę przed wszelkim złem. Dziękujemy za zatroskanie o życie religijne naszej parafii i jej kształt materialny. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na potrzeby Parafii. Przy tej okazji serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na potrzeby Kościoła, te na tace, jako Dar Serca w kopertach i przy innych okazjach. Przeznaczamy je na utrzymanie archikatedry, potrzeby Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego, wspierając systematycznie ludzi głodnych w naszej parafialnej stołówce i i innych bardzo ubogich.

Widząc wielu ludzi chorych, którzy nie są w stanie przyjść do kościoła, bardzo chętnie odwiedzimy z posługą spowiedzi i Komunii św. na święta i I- e piątki.

Prosimy rodzinę, sąsiadów o poinformowanie nas o takiej prośbie zainteresowanych. Szczególnie prosimy o poinformowanie nas o potrzebie sakramentu namaszczenia chorych, aby przez posługę kapłana przynieś ulgę w cierpieniu i umocnienie duchowe. Za dar spotkania kolędowego Bóg zapłać.

 

 Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła

- w czwartek św. Jana Bosko

- w sobotę Święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św.
w Archikatedrze o 8.00, 16.30 i 18.00. O 16.30 Msza św. z poświęceniem świec dla dzieci i ich rodzin. Mszy św. pontyfikalnej o 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 7 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.

 1. W czwartek o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej.
 2. Spotkanie Akcji Katolickiej w czwartek po Mszy św. o 18.00.
 3. W sobotę o 11.00 w Sali duszpasterskiej odbędzie się spotkanie kandydatów, ministrantów i lektorów. Zapraszamy chętnych w szeregi naszej Katedralnej Służby Liturgicznej. Przypominamy, że przy ołtarzu mogą służyć zarówno dzieci, jak i młodzież, ale też dorośli mężczyźni, czego najlepszym przykładem jest nasza wspólnota.
 4. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” oraz zachęcamy do słuchania katolickich mediów: radia „Fiat”, radia „Jasna Góra” i radia „Maryja”.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,749,226 unikalne wizyty