28-04-2017 19:58
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 29.01.2017

IV Niedziela Zwykła 29 stycznia 2017r.

 1. Dziś przypada 64 Światowy Dzień trędowatych. Na całym świecie są zbiórki na pomoc tym nieszczęśliwym ludziom. Każdego roku przybywa 200 tysięcy nowych zachorowań. Ofiarę na ten cel można złożyć aniołkowi przy małej Szopce Bożonarodzeniowej w kaplicy maryjnej. Bóg zapłać za każdą złotówkę.

 2. We czwartek - Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. To Święto jest zarazem Światowym Dniem Życia Konsekrowanego; Msze św. w naszej Bazylice o godz. 8 00 i o godz. 18 00 – z udziałem osób życia konsekrowanego. Mszy św. wieczornej przewodniczy Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. W tym dniu przypada piąta rocznica ingresu Ks. Arcybiskupa do częstochowskiej archikatedry. Ojcu naszej archidiecezji składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa w pasterskiej trosce o naszą archidiecezję oraz na rzecz Kościoła w naszej Ojczyźnie. Ofiary złożone tego dnia są przeznaczone na klasztory klauzurowe; na Mszach św. poświęcenie gromnic.

 3. W nadchodzącym tygodniu przypadają Dni Duchowej Odnowy: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca lutego; odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w pierwszy piątek miesiąca od godz. 8 30.

 4. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik „Niedziela”, oraz bezpłatny numer „Dobre Nowiny”, gdzie znajdziemy ciekawe artykuły – w 100 – lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie oraz o istocie sakramentu pokuty. Miesięcznik „Dobre Nowiny” możemy zabrać przy wychodzeniu ze świątyni.

 5. Życzymy wszystkim dobrej niedzieli, a na nadchodzący tydzień Bożego błogosławieństwa. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 22.01.2017

Trzecia Niedziela Zwykła 22.01.2017 r.

 

1.Przeżywamy Tydzień Ekumeniczny, czyli Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

2. Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: wtorek – św. Franciszka Salezego patrona pracowników mediów – pamiętajmy w modlitwie o dziennikarzach i redaktorach, środa – Święto nawrócenia św. Pawła apostoła; czwartek - św. biskupów Tymoteusza i Tytusa; piątek - bł. Jerzego Matulewicza, biskupa (żył na przełomie XIX i XX w. odnowił Zakon Marianów); w sobotę - św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła (żył w XIII w., należał do Zakonu Dominikanów)

3. Polecamy na lekturę duchowną tygodnik katolicki Niedziela.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną Św. Rodziny – matkę kościołów archidiecezji, życzymy dobrej niedzieli, a młodzieży i dzieciom dobrego odpoczynku podczas trwających ferii zimowych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 15.01.2017

Druga Niedziela Zwykła 15.01.2017 r.


- dziś przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy; w środę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
1. Wczoraj zakończyliśmy tegoroczną wizytę duszpasterską – kolędę. Jako proboszcz wraz z naszymi księżmi: Łukaszem i Mariuszem, pragnę bardzo serdecznie podziękować za każde otwarte drzwi podczas kolędy, życzliwość i hojny z Waszej strony dar dla parafii – oraz na utrzymanie instytucji diecezjalnych; dziękuję też ministrantom. Trzeba podkreślić, że z ofiar, które składacie utrzymujemy tę piękną świątynię, także i pracowników: Siostrę Zakrystiankę, Pana Organistę, panią, która sprząta kościół; prowadzimy własnymi siłami kuchnię dla ubogich – codziennie w godz. 16 00 – 17 00 są wydawane kanapki i ciepła herbata – z tego posiłku korzysta około 50 osób. Trzeba systematycznie zapłacić za artykuły spożywcze, a także Siostrze, która przygotowuje posiłek – tu podziękowanie za ofiary, które składacie na ten cel do puszek jako „chleb dla ubogich”. Tak bardzo to jest ważne w Roku św. Brata Alberta i w Roku Jubileuszu 100 – lecia naszej parafii, który obecnie przeżywamy. Szczególne Bóg zapłać za comiesięczne ofiary DAR SERCA, które wiele osób, rodzin składa systematycznie (te małe kopertki na Dar Serca można pobierać od pań przy wychodzeniu z kościoła w kruchcie naszej świątyni). Pamiętajmy o tym, że piękne świątynie – tak jak ta nasza Katedra - świadczą o pięknie wiary ludzi zakochanych w Panu Bogu. Jak długo będzie trwała wiara, tak długo będą wznoszone i ozdabiane świątynie, które świadczyć będą nie o bogactwie wierzących, ale o szczodrobliwości dla rzeczy wielkich i świętych. Niech tak będzie nadal w naszej katedralnej parafii.
2. We czwartek imieniny Ks. Mariusza – Msza św. w intencji Solenizanta będzie o godz. 18 00 - zapraszamy.

  3. Wszystkim parafianom i gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny, także i młodzieży i dzieciom rozpoczynającym ferie zimowe życzymy dobrego odpoczynku.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 8.01.2017

Niedziela 8 stycznia 2017r. - Święto Chrztu Pańskiego

 1. Przy dzisiejszym Święcie dziękujemy Bogu za włączenie nas do wspólnoty Chrystusowego Kościoła przez Sakrament Chrztu Świętego. W sensie liturgicznym kończy się dziś Okres Bożego Narodzenia, ale kolędy zgodnie z tradycją śpiewamy do Uroczystości Matki Bożej Gromnicznej.

 2. Dobiega końca wizyta duszpasterska – kolęda, którą zakończymy w sobotę. Gdyby u kogoś z Państwa nie było kolędy – trzeba zgłosić w zakrystii lub telefonicznie i umówić wizytę duszpasterską na nadchodzącą sobotę – będziemy kolędować od godz. 9 00 rano.

 3. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela, m.in. artykuł pt: „Być dobrym jak chleb” - o patronie tego roku – św. Bracie Albercie, a także o pracy misyjnej w Ameryce Południowej.

 4. Ponad tydzień temu w doroczną Uroczystość Odpustową św. Rodziny Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski zainaugurował Jubileusz 100 – lecia naszej Archikatedralnej Parafii. Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego Franciszka na Rok Jubileuszowy udziela wszystkim, którzy będą nawiedzać Bazylikę Archikatedralną specjalnych odpustów (odczytać dekret)

 5. Zmarł ojciec ks. Jacka Marcińca. Ks. Jacek był u nas wikariuszem przez kilka lat; pogrzeb jego taty będzie jutro o godz. 13 00 w kościele św. Stanisława Kostki w Częstochowie przy ul. Dąbkowskiego 42.

 6. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę archikatedralną życzymy Bożego błogosławieństwa oraz dobrej niedzieli i całego tygodnia. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 1.01.2017

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 1.01.2017 r.

 1. Po rannej Mszy św. spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Św. Rodziny.

 2. We piątek - Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Porządek Mszy św. niedzielny. Uroczysta Msza św., którą odprawi Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski o godz. 12:00. Po tej Mszy św. wyruszy z naszej Bazyliki Katedralnej Orszak „ Pokłon Trzech Króli” na Jasną Górę. Podczas każdej Mszy św. poświęcenie kadzidła i kredy. Taca przeznaczona na misje.

 3. Odwiedziny chorych będą w nadchodzącą sobotę od godz. 9 00 rano.

  4. Porządek wizyty duszpasterskiej – kolędy jest wywieszony w tablicach ogłoszeniowych w kruchcie Bazyliki oraz jest podany na stronie internetowej naszej parafii. Ponieważ we wtorek i środę są pogrzeby stąd trzeba okazać trochu cierpliwości w oczekiwaniu na kolędujcego kapłana.
  5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela, można też nabyć poprzedni nr tygodnika z kalendarzem na nadchodzący nowy rok.

  6. Życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku. Polećmy jeszcze w modlitwie naszą Ojczyznę.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 25.12.2016

Uroczystość Bożego Narodzenia 25.12.2016r.

 1. Jutro drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – wspomnienie Św. Szczepana męczennika – niedzielny porządek Mszy św. W nadchodzący piątek – Uroczystość Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa – odpust w naszej parafii. Sumę Odpustową o godz. 18 00 odprawi Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Czujmy się wszyscy zaproszeni do wzięcia udziału w centralnej uroczystości odpustowej naszej parafii.

 2. Serdeczne podziękowanie ks. Łukaszowi i ks. Mariuszowi, Siostrze Zakrystiance, i wielu innym osobom, szczególnie ministrantom i młodzieży, Akcji Katolickiej za wykonanie pięknej Betlejemki w prezbiterium i tej małej w kaplicy maryjnej, ozdobienie wnętrza świątyni na Święta Bożego Narodzenia; także podziękowanie parafialnemu Caritasowi za zorganizowanie żywności dla kilkudziesięciu rodzin z naszej parafii.

 3. We wtorek rozpoczynamy wizytę duszpasterską – kolędę – program kolędy jest wywieszony w gablocie ogłoszeniowej, jest na stronie internetowej naszej parafii, jest też w miesięczniku „U Świętej Rodziny”, który możemy nabyć przy wychodzeniu ze świątyni, także polecamy na lekturę świąteczną tygodnik Niedziela (podwójny nr stąd podwójna cena), szczególnie artykuł ks. prof. Kazimierza Szymonika o przepięknej historii naszych polskich kolęd.

5. Najmilsi – pragniemy Wam złożyć najlepsze życzenia zarówno w świętowaniu radości z Bożego Narodzenia, a także w zaczynającym się wkrótce Nowym Roku. Jak zapewne już wszyscy wiemy w dniach od 22 do 29 października 2017 roku nasza Parafia Archikatedralna pw. Św. Rodzinybędzie przeżywać Misje Święte w roku Jubileuszu 100 – lecia powstania. Będzie to czas szczególnej obecności wśród nas Chrystusa, którego spotkaliśmy już w sakramencie Chrztu św. i spotykamy Go nieustannie we wspólnocie Kościoła.

Kochani – świat wokół nas może się walić. My wiemy jedno: Bóg jest z nami, dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, małym Dzieciątkiem. Nigdy nas nie opuści. Niech nowo narodzony Syn Boży da nam wszystkim siłę do kroczenia drogą prawdy i miłości, niech obdarza nadzieją i darem głębokiego pokoju, niech napełnia nasze serca swoją łaską. Niech każdy dzień Nowego 2017 roku umacnia nas w przekonaniu, że mamy „Iść i głosić” Dobrą Nowinę wszelkiemu stworzeniu. Naszą codzienną misją niech się stanie głoszenie Słowa, które stało się Ciałem. Niech w tym wszystkim Boże Dziecię Wam błogosławi. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
945,619 unikalne wizyty