21-01-2021 07:04
Nawigacja
Informacja o remoncie Archikatedry

INFORMACJA

o robotach budowlanych, dotyczących budynku archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

W dniu 14 sierpnia bieżącego roku zakończył się pierwszy etap robót budowlanych, rozpoczętych 28 lutego 2019 r., dotyczących budynku archikatedry, obejmujący w szczególności:

1)     remont elewacji polegający na jej oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków;

2)     remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie;

3)     wykonanie (odtworzenie z wprowadzeniem obowiązujących standardów)  powietrznej instalacji grzewczej oraz remont niezbędnych pomieszczeń technicznych;

4)     zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu, wykonanie stalowych pomostów na poddaszu archikatedry, remont
i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek oraz konfesjonałów;

5)        remont instalacji elektrycznych, obejmujący dostosowanie do obowiązujących przepisów (również przeciwpożarowych), w tym wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry;

6)        wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru, instalacji sygnalizacji włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej oraz  zaopatrzenie budynku
w  podręczny sprzęt gaśniczy;

7)        zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian budynku;

wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii;

8)        remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowę, polegającą
na wykonaniu pod schodami toalet oraz montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym;

9)     wykonanie zewnętrznej pochylni, dla niepełnosprawnych, przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu;

10)   wykonanie windy osobowej w wieży;

11)  budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej;

12)  podłączenie rur spustowych budynku do miejskiej kanalizacji deszczowej.

 

Inwestorem jest Rzymsko-Katolicka Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny
w Częstochowie.

Wartość robót wynosiła, łącznie z podatkiem VAT, 11.191.793,07 zł. Inwestycja była dofinansowana, w kwocie 8.080.724,15 zł, przez Urząd Marszałkowski,
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Udział własny sfinansowała archidiecezja częstochowska. Roboty były wykonywane przez, wybranego w wyniku przetargu, generalnego wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe TERMOBUD z Częstochowy.

Trwa drugi etap robót realizowanych przez ww. wykonawcę, dotyczący wież, obejmuje w szczególności: remont okien i żaluzji, zabezpieczenie przeciwkorozyjne stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów,  remont wszystkich drzwi zewnętrznych. Wykonano już remont podpiwniczenia prezbiterium, remont kaplic, nowe przejście do zakrystii z transeptu oraz remont toalet przy zakrystii. W trakcie wykonywania jest nowe nagłośnienie. W związku
z tym, na placu przed archikatedrą, nadal będzie funkcjonować zaplecze budowy. Roboty są finansowane ze środków własnych Parafii i archidiecezji.

Obecnie wnętrze archikatedry jest dostępne jak przed rozpoczęciem inwestycji, jednak niektóre wejścia mogą być czasowo zamykane.

Nadal prosimy o nie wchodzenie na teren zaplecza budowy oraz, podczas pobytu w archikatedrze, zachowanie ostrożności i dostosowanie się do rygorów wynikających z zaistniałej sytuacji.

Przepraszamy za wszystkie utrudnienia, które potrwają jeszcze około dwóch miesięcy, do zakończenia drugiego etapu inwestycji.

Aby wspomóc dzieło remontu naszej archikatedry i mieć osobisty udział
i satysfakcję w wielkim dziele odnowienia i upiększenia naszej czcigodnej świątyni będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na ten cel. Można to uczynić w ciągu najbliższych tygodni składając swój dar na tacę, lub w kopercie jako „Dar serca” lub w kancelarii, czy przesyłając na konto parafii. Za złożone już ofiary serdeczne Bóg zapłać.

Dziękujmy Panu Bogu za dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia i prośmy
o jego szczęśliwe zakończenie, w tym o bezpieczeństwo wykonawców robót i osób postronnych.

OFIARY MOŻEMY WPŁACAĆ NA KONTO PARAFII ARCHIKATEDRALNEJ: 06 1540 1014 2001 7300 0983 0001 

Ogłoszenia parafialne

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 20.09.2020

 

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 • w środę kalendarz liturgiczny wspomina św. Ojca Pio. W naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.

2. Spotkanie dla rodziców dzieci, które w najbliższym roku katechetycznym przyjmą I Komunię św. w czwartek o godz. 18.00.

3. Polecamy lekturę „Niedzieli”, a w niej cyklu artykułów o działaniach Kościoła na rzecz ubogich. Zachęcamy też do słuchania naszego radia FIAT, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną życzymy wielu łask płynących z Domu Świętej Rodziny.

Ogłoszenia parafialne

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 13.09.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o 7.00 i 18.00. Pamiętajmy o uczczeniu w tym dniu krzyża domowego,
 • we wtorek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,
 • w środę wspomnienie św. Męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa,
 • w piątek święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, szczególnie dzieci i młodzieży. Wszystkie dzieci zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o 18.00. W tym dniu módlmy się za Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka z racji Jego imienin.

2. Ze względu na stan epidemiczny w tym roku nie odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem. Natomiast w ich intencji 14 września o godz. 13.30 będzie sprawowana Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze (transmitowana przez TV Trwam). Zachęcamy do duchowej łączności w tym czasie.

3. W naszej parafii trwa Biały Tydzień. Dzieci pierwszokomunijne i ich bliskich zapraszamy codziennie o godz. 18.00.

4. Polecamy lekturę „Niedzieli” i zapraszamy do korzystania z mediów katolickich.

5. Życzymy opieki Świętej Rodziny wszystkim modlącym się w naszej bazylice archikatedralnej.

Ogłoszenia parafialne

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 5.09.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
 • w sobotę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, odpust w kościele rektorackim.

2. W środę, 9 września przypada 14 rocznica święceń biskupich naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity. Polecamy jego pasterską posługę przez przyczynę Pani Jasnogórskiej.

3. W przyszłą niedzielę, 13 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość Pierwszej Komunii św. przeniesiona z maja z powodu epidemii. Spowiedź św. dla dzieci komunijnych, ich rodziców i bliskich w sobotę o godz. 10.00.

4. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii Loretańskiej wprowadzonych przez Stolicę Apostolską: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. Odtąd będziemy ich używać w naszej modlitwie tą litanią.

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia, wszystkim modlącym się w archikatedrze życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności.

Ogłoszenia parafialne

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 30.08.2020

 1. Spotkanie Żywego Różańca za tydzień po Mszy św. o godz. 8.00.
 2. We wtorek rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii Msza św. na rozpoczęcie roku będzie sprawowana o godz. 9.00. Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 11.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 3. Wtorek to także dzień 81 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Pamiętajmy o poległych w obronie Ojczyzny.
 4. Od następnej niedzieli, 6 września powracamy do następującego porządku Mszy św.:  8.00, 10.00, 11.00 /z udziałem dzieci i ich rodzin/, 12.00 i 18.00.
 5. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek i I sobota miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o godz. 7.00, o godz. 12.00 i od godz. 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00. W czwartek o 17.30 Godzina święta przed pierwszym piątkiem miesiąca.
 6. W tym tygodniu przypada 81 rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, a m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana w piątek 4 września o godz. 18.00 w Bazylice pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 7. Tydzień w liturgii:

- w czwartek św. Grzegorza Wielkiego

- w piątek wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi.

Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

Ogłoszenia parafialne

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 23.08.2020

1. We wtorek, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 17.00 nieszporami maryjnymi w archikatedrze rozpocznie się archidiecezjalna procesja z obrazem Matki Bożej z naszej bazyliki. Procesja pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity uda się na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału, prosimy Gwardię Katedralną, Żywy Różaniec w strojach, panów niosących sztandary o szczególny udział w tym wielkim wyznaniu naszej miłości do Maryi. Potraktujmy udział w tej procesji jako wyjątkowy przywilej naszej wspólnoty.

2. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Bartłomieja Apostoła.
 • w środę uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, patronki naszej archidiecezji. Uroczysta Msza św. przed szczytem na Jasnej Górze o 11.00.

Msze św. w archikatedrze o 8.00 i 18.00.

 • w czwartek wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna
 • w piątek wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła
 • w sobotę wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

3. Składamy serdeczne podziękowanie za piękny udział w naszej pielgrzymce parafialnej na Jasną Górę w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

4. Przeniesiona z maja uroczystość I Komunii św. odbędzie się 13 września br. o godz. 12.00. Próby dla dzieci w najbliższy czwartek i piątek o 15.00. Obecność dzieci jest ważna i obowiązkowa.

5. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz słuchania radia FIAT, radia Jasna Góra i radia Maryja. Przypominamy też, że informacje duszpasterskie są dostępne też na stronie archikaterda.pl

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,508,574 unikalne wizyty