14-08-2020 02:10
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 10.05.2020

1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe w naszej archikatedrze codziennie o godz. 17.30.

2. Tydzień  liturgii:

- w czwartek święto św. Macieja Apostoła,

- w sobotę wspomnienie św. Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polski. Jego relikwie spoczywają w ołtarzu naszej bazyliki. Gdy na początku XVII wieku Wilno nawiedziła fala groźnych epidemii wiele osób opuściło miasto, pozostawiając w nim chorych i starszych. Wówczas św. Andrzej Bobola z oddaniem opiekował się porzuconymi oraz udzielał im sakramentów. Jest szczególnym orędownikiem w czasach epidemii.

3. Prace remontowe przy naszej archikatedrze przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Jak obserwujemy, kolejne elementy nabierają docelowego kształtu. Obecnie wewnątrz bazyliki m.in. instalowane jest nowe oświetlenie i systemy bezpieczeństwa oraz  szlifowana jest posadzka, która wkrótce uzyska docelowy wygląd. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość podczas remontu i ofiarność.

4. Wszystkich modlących się w naszej częstochowskiej archikatedrze oraz tych, którzy w obawie o swoje zdrowie łączą się z nami duchowo oddajemy pod opiekę Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 3.05.2020

1. Przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się bardzo gorąco, by nie zabrakło tych, którzy całym sercem poświęcają się na służbę Bogu i ludziom.

2. Nabożeństwa majowe codziennie o godz. 17.30.

3. Tydzień  liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Floriana, patrona m.in. strażaków. Modlić się będziemy za wszystkich, którzy często narażają swoje życie, spiesząc na pomoc innym. W sposób szczególny pamiętamy o strażakach z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej, która znajduje się na terenie naszej parafii,

– w środę święto św. Apostołów Filipa i Jakuba,

- w piątek uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z racji tej uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to też dzień imienin ks. prałata Stanisława Gębki. Msze św. w intencji solenizanta odprawimy o 7.00 i 18.00. Tego dnia modlimy się również za naszego pana organistę Stanisława. 

4. Bardzo dziękujemy za obecność, życzliwość i ofiarność wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze. Pamiętamy także o tych, którzy pozostali w domach, ale duchowo się z nami łączą. Wszystkim życzymy wielu łask Bożych.

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 26.04.2020

1. III Niedziela Wielkiej Nocy to Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Szczególnie w tym czasie niech więcej będzie lektury Pisma Świętego w naszych rodzinach.

2. Od piątku rozpoczynamy nabożeństwa majowe, które będą odprawiane w Kaplicy Najświętszego Sakramentu o 17.30.

3. Tydzień w liturgii:

- w środę święto św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy.

- w tym roku IV Niedziela Wielkanocna Dobrego Pasterza wypada 3 maja, dlatego też uroczystość Matki Bożej Królowej Polski została przeniesiona na sobotę, 2 maja. Tego dnia Msze św. będziemy sprawować w bazylice o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.

4. Cieszymy się z możliwości przebywania w kościołach większej ilości osób, pamiętajmy jednak o zachowaniu między sobą co najmniej dwumetrowej odległości i stosowaniu maseczek ochronnych.

5. Polecamy lekturę „Niedzieli”, tam m.in. relację z trudnej pracy w Domach Opieki w czasach epidemii. Zapraszamy do słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja. Wciąż możemy nabywać świece wielkanocne w cenie 10 zł.

 

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 19.04.2020

1. Dziś przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Nie zapomnijmy o 15.00 odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia w łączności ze wspólnotą parafialną.

2. W związku z nowymi wytycznymi Rządu Rzeczypospolitej od poniedziałku liczba osób zgromadzonych jednorazowo w kościele zależy od powierzchni danej świątyni. Limit zakłada 1 osobę na 15 m2. Przestaje więc obowiązywać zasada obecności maksymalnie 5 wiernych. Pamiętajmy jednak o zachowaniu co najmniej dwumetrowej odległości od siebie w ławkach i w czasie procesji komunijnej oraz o stosowaniu maseczki ochronnej także wewnątrz świątyni. Zgodnie z przepisami takiej maseczki nie używają jedynie duchowni podczas sprawowania kultu.

3. Przypominamy, że dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej liturgii Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego jest ważna do odwołania.

4. W czwartek przypada uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w piątek wspomnienie dowolne św. Jerzego a w sobotę święto św. Marka, Ewangelisty.

5. Zachęcamy do nabycia „Niedzieli”, która mimo trudności, wciąż ukazuje się w wersji papierowej.  Znajdziemy tam m.in. artykuł o pomocy charytatywnej jaką świadczy Kościół w dobie epidemii oraz wywiad z prezydentem Polski Andrzejem Dudą pt. „Wspólnie przetrwamy ten trudny czas”. Przypominamy też, że w niedzielę Mszę św. o godz. 10.00 z archikatedry transmituje katolickie radio Fiat.

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

12.04.2020

1.  Składamy serdeczne życzenia z okazji Uroczystości Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełnia nasze serca i umysły odwagą i nadzieją, niech wyzwala nas z lęku i niepewności. W tym niełatwym dla nas wszystkich czasie przyjmijmy i głośmy zbawcze orędzie o tym, że Jezus zwyciężył śmierć.

2.  Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie modlimy się tego dnia za społeczność wyższych uczelni katolickich.

3. Dni w oktawie Wielkanocy mają w kalendarzu liturgicznym rangę uroczystości, dlatego też najbliższy piątek nie przyjmuje postu.

4. Przyszła niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego. Pamiętajmy o zawierzeniu się w ten dzień Bożemu Miłosierdziu i odmówieniu we wspólnocie rodzinnej Koronki do Bożego Miłosierdzia.

5. Przypominamy, że archikatedra jest otwarta cały dzień, w kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, dyżury w konfesjonale pełnimy w czasie liturgii oraz od 12.00 do 13.00.

 

Transmisje z Archikatedry

TRANSMISJA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO Z ARCHIKATEDRY CZĘSTOCHOWSKIEJ PRZEZ KATOLICKIE RADIO FIAT

Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ - 18.00 (przewodniczy ks. bp Antoni Długosz)

Wielki Piątek - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ - 18.00 (przewodniczy ks. bp Andrzej Przybylski)

Wielka Sobota - WIGILIA PASCHALNA - 21.00 (przewodniczy ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski)

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,275,300 unikalne wizyty