21-04-2021 16:42
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 7.02.2021

1. Tydzień w liturgii:

- w środę wspomnienie św. Scholastyki,

- w czwartek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Msza Święta w intencji ludzi chorych oraz pracowników służby zdrowia na Jasnej Górze pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity o godz. 13.30 będzie transmitowana przez TV Trwam i na kanale YouTube Jasnej Góry. Natomiast o godz. 21.00 Apelem rozpocznie się czuwanie przed Cudownym Obrazem prowadzone przez Katolicki Ruch Dobroczynny BETEL. W archikatedrze Msze św. o 7.00 i 18.00.

2. W piątek 12 lutego o godz. 18.00 Mszy św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Teodora Kubinę i Stefana Barełę będzie przewodniczył Ks. Biskup Antoni Długosz. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

3. Zachęcamy do lektury „Niedzieli”, a w niej m.in. wywiadu z Anną Dymną pt. „Ludzie są po to, by ich kochać”.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia parafialne

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA 31.01.2021

 1. Tydzień w liturgii:

- we wtorek Święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św.
w Archikatedrze o 8.00 i 18.00. Mszy św. pontyfikalnej o 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 9 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.

Dziś po Mszach św. możemy nabyć gromnicę – świecę ku czci Matki Bożej, którą zapalamy w obliczu niebezpieczeństwa i śmierci.

- w środę wspomnienie św. Błażeja, po Mszy św. wieczornej tradycyjne błogosławieństwo świecami;

- w piątek św. Agaty, po Mszach św. będzie można otrzymać poświęcony z racji tego wspomnienia chleb;

- w sobotę wspomnienie św. Pawła Miki i towarzyszy.

2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej: I czwartek, piątek i sobota lutego. W czwartek Godzina Święta o 17.30.

3. W czwartek o 18.30 spotkanie rodziców dzieci z klas trzecich w sali NAZARET.

4. Polecamy najnowszy numer „Niedzieli” oraz zachęcamy do korzystania z katolickich mediów.

Ogłoszenia parafialne

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 24.01.2021

 1. Dziś przy wyjściu z katedry możemy złożyć ofiarę dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Chorwacji. Bóg zapłać.
 2. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek święto Nawrócenia św. Pawła,

- we wtorek św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów,

- w czwartek św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła, patrona teologów oraz uczelni i szkół katolickich. Tego dnia modlimy się szczególnie w intencji częstochowskiego środowiska teologicznego.

 1. Przypominamy, że w każdą środę o godz. 18.00 sprawujemy Mszę św. o Matce Bożej Anielskiej połączoną z nowenną do Naszej Pani Katedralnej. Możemy zamawiać intencje nowennowe w zakrystii i kancelarii. Tę Mszę św. transmituje nasze radio „FIAT”.
 2. W najnowszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Ekumenizm międzyludzki” o poszukiwaniu dróg pojednania między ludźmi oraz serię artykułów o szczepieniach.
 3. Świętą Rodzinę prośmy w potrzebne łaski dla wszystkich modlących się w naszej bazylice archikatedralnej.
Ogłoszenia parafialne

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 17.01.2021

 1. Od jutra w Kościele powszechnym przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będziemy modlić się, aby wszyscy wierzący w Chrystusa na nowo zgromadzili się we wspólnocie apostolskiego Kościoła.
 2. W przyszłą niedzielę będziemy mogli złożyć ofiarę do puszki na pomoc poszkodowanym przez trzęsienie ziemi w Chorwacji.
 3. Tydzień w liturgii:

- we wtorek św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

- w czwartek św. Agnieszki, męczennicy.

Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela”, a w nim szczególnie artykuł „Dusze leżą odłogiem” o stanie naszej wiary w dobie epidemii oraz artykuł „Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?”

Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzymy Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 10.01.2021

 1. Pragniemy serdecznie podziękować za wspólną modlitwę podczas Mszy św. w intencji parafian i sympatyków naszej Bazyliki, które sprawowaliśmy w minionym tygodniu. Bóg zapłać za życzliwą obecność i ofiarę. Chcemy też podziękować za tę coniedzielną wspólnotę eucharystyczną szczególnie naszym gościom, którzy przybywają do archikatedry - Matki Kościołów archidiecezji. Pamiętajmy, że u Matki każdy ma prawo czuć się jak u siebie.
 2. Gdyby ktoś miał wyraźne życzenie przyjąć kolędującego kapłana w swoim domu, prosimy o przekazanie nam takiej informacji w zakrystii po Mszy św. lub w kancelarii.
 3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy reportaże o osobach, które nawróciły się na katolicyzm oraz wywiad z o. Krzysztofem posługującym w lubelskim Szpitalu im. Kard. Wyszyńskiego o trudnej posłudze kapelana na oddziale covidowym.
 4. Wszystkim modlącym się w naszej archikatedrze życzymy błogosławionego tygodnia.
Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 3.01.2021

1. Od poniedziałku rozpoczynamy celebrowanie Mszy św. w intencji parafian i wszystkich modlących się w archikatedrze. W tym roku nie możemy przeżyć tradycyjnej „Kolędy” dlatego zapraszamy do wspólnej modlitwy w Kościele. W czasie liturgii zostanie poświęcona woda, którą po powrocie do domu pokropimy nasze mieszkanie, a pomocą do tego będzie krótki tekst obrzędu kolędowego, który otrzymamy po Mszy św. Woda święcona z pojemnikami jest też cały czas wystawiona przy Szopce. Jeśli ktoś będzie miał życzenie, będzie mógł w czasie tych Mszy św. złożyć ofiarę na remont archikatedry i kolędę.

Porządek Mszy św. w intencji wiernych znajduje się w gablotach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej. Ten rozkład jest orientacyjny, na każdą z tych Mszy św. zapraszamy parafian, ale też naszych przyjaciół, którzy z nami się modlą.

Gdyby ktoś jednak wyraźnie życzył sobie przyjąć kapłana w domu, prosimy o zgłoszenie się do zakrystii lub kancelarii. Taka wizyta będzie możliwa po zakończeniu tzw. „narodowej kwarantanny” lub w późniejszym terminie.

2. W środę Uroczystość Objawienia Pańskiego – w tradycji zwana Świętem Trzech Króli. Porządek Mszy św. niedzielny. Taca jest przeznaczona na misje. Po Mszach św. poświęcenie kadzidła i kredy. Woń kadzidła niech nam przypomina o modlitwie, która wznosi się ku niebu, a kredą oznaczmy drzwi naszych domów. Dziś możemy jeszcze nabyć przy wyjściu zestawy kredy i kadzidła.

3. Polecamy „Niedzielę” oraz zachęcamy do korzystania z mediów katolickich.

 

JAK OZNACZAMY KREDĄ NASZE DOMY?

Oznaczone poświęconą kredą drzwi naszych mieszkań
są świadectwem  przynależności do Kościoła.
To piękny i wymowny znak tego, że pragniemy,
aby w tym domu panowało Boże błogosławieństwo.

C+M+B+2020

Christus Mansionem Benedicat

(Niech Chrystus Błogosławi ten dom)

lub

K+M+B+2020

Kacper i Melchior i Baltazar

(imiona trzech Mędrców, którzy według tradycji Kościoła pospieszyli do Betlejem oddać Hołd Królowi świata)

* * *

Obydwa te zapisy są poprawne. Trzy krzyżyki symbolizują błogosławieństwo, dlatego nie stawiamy znaku równości przed liczbą bieżącego roku.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,652,252 unikalne wizyty