18-11-2019 13:49
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 25.08.2019 

1. Dziś, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 17.00 nieszporami maryjnymi rozpocznie się archidiecezjalna procesja z obrazem Matki Bożej z naszej archikatedry. Procesja pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity uda się na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału, prosimy Gwardię Katedralną, Żywy Różaniec w strojach, panów niosących sztandary o szczególny udział w tym wielkim wyznaniu naszej miłości do Maryi.

2. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, patronki naszej archidiecezji. Uroczysta Msza św. przed szczytem na Jasnej Górze o 11.00.

Msze św. w archikatedrze o 8.00 i 18.00.

 • we wtorek wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna
 • w środę św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła
 • w czwartek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

3. W następną niedzielę, 1 września, przypada 80. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Módlmy się za poległych w obronie Ojczyzny. Centralne uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczną się w Wieluniu o godz. 4.40.

4. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za piękny, liczny udział w naszej pielgrzymce parafialnej na Jasną Górę w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

5. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz słuchania radia FIAT, radia Jasna Góra i radia Maryja. Przypominamy też, że informacje duszpasterskie są dostępne też na stronie archikaterda.pl

Ogłoszenia duszpasterskie

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 18.08.2019                            

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
 • w środę wspomnienie św. Piusa X, papieża.
 • w czwartek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej.
 • w sobotę święto św. Bartłomieja, apostoła.
 • w niedzielę - w Wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbędzie się diecezjalna procesja maryjna z naszej Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę. Rozpoczęcie nieszporami w Archikatedrze o godz. 17.00. Wszystkich zachęcamy do licznego udziału.

2. Trwa nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej odprawiana codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. We wtorek, 20 sierpnia o 17.15 rozpocznie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Zapraszamy wszystkich parafian we wtorek na 17.15. Prosimy chętnych do niesienia krzyża, tablicy i nagłośnienia pielgrzymkowego o zgłoszenie się wcześniej do zakrystii.

4. W tygodniku „Niedziela” polecamy szczególnie artykuł o wielkiej inicjatywie modlitewnej „Polska pod krzyżem” oraz artykuł ks. Artura Stopki „Posługa wysokiego ryzyka”.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 11.08.2019

1. Tydzień w liturgii:

 • w środę wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana męczennika II wojny światowej, który oddał życie za drugiego człowieka.
 • we wtorek Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  w tym dniu jest niedzielny porządek Mszy św. – po każdej Mszy poświęcenie ziół i kwiatów.
 • w sobotę św. Jacka, prezbitera

2. W sobotę, 17 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
W Archikatedrze nowennę będziemy odprawiali od soboty codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. We wtorek 20 sierpnia o 17.15 odbędzie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi, która przez swój częstochowski wizerunek wyprasza nam u Boga tyle łask. Każdy z nas ma przecież za co dziękować i ma też o co prosić Panią Jasnogórską. Już teraz zapraszamy wszystkich parafian w przyszły wtorek, 20 sierpnia na godz. 17.15.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

Ogłoszenia duszpasterskie

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 4.08.2019

 

1. Tydzień w liturgii:

·        we wtorek święto Przemienienia Pańskiego, poprzez naszą obecność na Mszy św. w niedziele i w ciągu tygodnia razem ze św. Piotrem wypowiadamy słowa z Ewangelii: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Msze św. o 7.00 i 18.00.

·        w czwartek wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego czyli Dominikanów, Apostoła Różańca św.

·        w piątek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy

·        w sobotę święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży do Wisły w czwartek, 8 sierpnia. Wyjazd rozpoczniemy Mszą św. o 7.00 w kaplicy. Spotkanie organizacyjne we wtorek o 18.30.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

5. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, nie zapominajmy też o pięknym częstochowskim zwyczaju witania grup pielgrzymkowych w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

jest żywotnym i twórczym organem w Mistycznym Ciele Kościoła. Diecezjalnego
Ogłoszenia duszpasterskie

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 21.07.2019

1. Dziś po każdej Mszy św. święcimy samochody i inne pojazdy. Ofiary składane z racji poświęcenia przeznaczone będą na pomoc misjonarzom. Bóg zapłać.

2. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Marii Magdaleny
 • we wtorek święto św. Brygidy, patronki Europy
 •  w środę wspomnienie św. Kingi, dziewicy
 • we czwartek święto św. Jakuba Apostoła, odpust w parafii przy Placu Biegańskiego
 • w piątek wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Pana Jezusa

3. We wtorek na 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji śp. ks. kanonika Antoniego Madejskiego z racji VIII rocznicy jego śmierci.

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, w którym polecamy szczególnie temat z okładki – wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim pt. „Trzeba jasno powiedzieć – dość” oraz artykuł „Na drodze nie jesteś sam”. Zachęcamy też do korzystania z portali katolickich oraz słuchania radia Fiat, radia Jasna Góra i radia Maryja.

5. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzmy opieki Świętej Rodziny z Nazaretu.  

Ogłoszenia duszpasterskie

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 14.07.2019

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu Proboszcz naszej parafii, ks. Prałat dr Włodzimierz Kowalik, obchodzi swoje imieniny. Na Msze św. w intencji Solenizanta zapraszamy w poniedziałek o 7.00 i 18.00.
 • we wtorek wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (na tej górze prorok Eliasz bronił czystości wiary; w końcu XII wieku na Górze Karmel osiedli pustelnicy, którzy założyli zakon zwany Karmelitami. Jednemu z nich – św. Szymonowi objawiła się Matka Boża w brązowej szacie – szkaplerzu. Obiecała, że umierający w tym stroju nie zazna ognia piekielnego. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz jako dwa kawałki płótna zawieszone na plecach i piersi lub w formie medalika).

2. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w naszej bazylice w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. Samochody można parkować także na terenie przyległym do archikatedry - wzdłuż budynku.

3. Wyjazd do Wisły dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w życie naszej parafii odbędzie się od 8 do 10 sierpnia. Zapisy u Ks. Wikariuszy.

4. Niższe Seminarium Duchowne przy ul. Piotrkowskiej zaprasza młodzież męską do nauki i formacji w tej szczególnej szkole. Są jeszcze wolne miejsca w dwóch klasach pierwszych: dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjów. Więcej informacji na ulotach przy wyjściu.

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice życzymy Bożego błogosławieństwa. Składamy najlepsze życzenia wszystkim jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia, na czele z  Ks. Proboszczem, który zaprasza wszystkich do poczęstowania się imieninowym cukierkiem przy wyjściu z archikatedry.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,905,198 unikalne wizyty