23-10-2017 02:37
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 6.08.2017

Osiemnasta Niedziela Zwykła 6.08.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • dziś święto Przemienienia Pańskiego, poprzez naszą obecność na Mszy św. w niedziele i w ciągu tygodnia razem ze św. Piotrem wypowiadamy słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”
 • we wtorek wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego czyli Dominikanów, Apostoła Różańca św.
 • w środę święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy
 • w czwartek święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
 • w piątek wspomnienie św. Klary, dziewicy

2. Po wakacyjnej przerwie funkcjonuje już Kuchnia dla ubogich św. Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie Bazyliki.

3. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży na „Wakacje z Bogiem” do Zakopanego w środę 9 sierpnia. Zbiórka na placu przed Archikatedrą o 7.50.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”.

5. Dziś o godzinie 18.00 będzie sprawowana w naszej Archikatedrze Msza św. w intencji śp. Wojciecha Omyłę ps. Wojtek, powstańca warszawskiego, który mieszkał na terenie naszej parafii w kamienicy przy ul. Krakowskiej.

6. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych upalnych dniach zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze, nie zapominajmy też o pięknym częstochowskim zwyczaju witania grup pielgrzymkowych w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 23.07.2017

Szesnasta Niedziela Zwykła 23.07.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek św. Kingi, dziewicy (żona króla Bolesława Wstydliwego,
  z którym wspólnie złożyła ślub czystości i po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru Klarysek w Starym Sączu);
 • we wtorek św. Jakuba Apostoła (zwany Starszym, należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy
  w Ogrójcu; jest patronem Hiszpanii, Portugalii, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów i sierot);
 • również we wtorek – 25 lipca - św. Krzysztofa (miał pochodzić z Małej Azji z prowincji rzymskiej Licji i tam poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 r.; jest patronem Ameryki, Wilna, chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, introligatorów, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, turystów i orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach);

W związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa dziś modlimy się za kierowców i po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów. Kto z kierowców chce, może otrzymać obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa, breloczek lub dziesiątek różańca. Jest taki zwyczaj, że przy poświęceniu pojazdów kierowcy składają ofiarę  na transport dla misjonarzy. Bóg zapłać za każdą ofiarę.

 • w środę św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
  i dziadków Pana Jezusa (w tym dniu pamiętajmy o naszych dziadkach
  i babciach, żyjących i zmarłych)

2. Wychodząc z katedry możemy złożyć ofiarę na remont spalonej wieży katedry gorzowskiej.

3. Jutro przypada VI rocznica śmierci śp. Ks. Antoniego Madejskiego.
Msza św. zostanie odprawiona o godz. 7.00

4. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 16.07.2017

Piętnasta Niedziela Zwykła

16.07.2017

1. Dziś wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel (na tej górze prorok Eliasz bronił czystości wiary Izraela w Boga żywego; w końcu XII wieku na Górze Karmel osiedli pustelnicy, którzy założyli zakon kontemplacyjny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, zwany – Karmelitami. Jednemu z zakonników – św. Szymonowi objawiła się Matka Boża w brązowej szacie – szkaplerzu. Obiecała, że umierający w tym stroju nie zazna ognia piekielnego. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz jako dwa kawałki płótna zawieszone na plecach i piersi. Od XIX wieku można również nosić szkaplerz w formie medalika metalowego).

2. Tydzień w liturgii:

 • w czwartek – bł. Czesława, prezbitera (był dominikaninem, w XIII w. założył klasztory w Pradze i we Wrocławiu)
 • w sobotę święto św. Marii Magdaleny (Pan Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów, odtąd stała się  gorliwą uczennicą Chrystusa
  i wraz z innymi niewiastami troszczyła się o Mistrza i o wędrujących
  z Nim Apostołów)

3. Poświęcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, odbędzie się w Archikatedrze w przyszłą niedzielę po Mszach św. o 10.00 i 12.00.

4. W minionym tygodniu Straż Pożarna przeprowadzała przy naszej Archikatedrze ćwiczenia w celu podwyższenia standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Módlmy się przez wstawiennictwo św. Floriana o błogosławieństwo w trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków.

5. Wszystkim tu obecnym życzymy szczęśliwego tygodnia, a solenizantom
i jubilatom szczególnego Bożego błogosławieństwa.

Ogłoszenia duszpasterskie 9.07.2017

Czternasta Niedziela Zwykła 9.07.2017

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek św.  Benedykta z Nursji, opata, patrona Europy, założyciela klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, twórcy reguły życia zakonnego, monastycznego)
 • w środę św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika (papież Sylwester II wysłał go na misje do Prus, po roku, mając 35 lat poniósł śmierć męczeńską z 18 towarzyszami z ziemi Jadźwingów)
 • w czwartek św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta (żyli w XI wieku); odpust w parafii przy ul. Mickiewicza 
 • w sobotę św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła (był filozofem i teologiem średniowiecznym)
 • w przyszłą niedzielę wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej

2. Parafia św. Wojciecha organizuje pielgrzymkę do Lourdes i innych sanktuariów we Francji i Niemczech. Informacje w gablocie.

3. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Jezus i Maryja na stadionie” – były to narodowe rekolekcje.

4. W ubiegłym tygodniu przeżywaliśmy 54. Rocznicę śmierci ś.p. Biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 25.06.2017

Dwunasta Niedziela Zwykła 25.06.2017 r.

1. W czwartek – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 8 00 i 18 00. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego Franciszka. Kto pobożnie używa dewocjonaliów poświęconych przez Ojca Świętego lub przez Biskupa może zyskać odpust zupełny - trzeba odmówić „Wierzę w Boga”.

2. W miesiącu sierpniu organizujemy wyjazd wakacyjny dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w życie naszej parafii na „WAKACJE Z BOGIEM” do Zakopanego. Gdyby ktoś z Państwa chciał wesprzeć wyjazd naszej młodzieży i dzieci to można złożyć na powyższy cel ofiarę do puszki - serdeczne Bóg zapłać.

3. Rozpoczyna się okres wakacji i urlopów. Zechciejmy zapamiętać, że nie ma urlopu od Boga i od obowiązków wobec Niego, oraz zobowiązań wobec naszych bliskich. Zadbajmy więc o to, aby w wolnym czasie, nie mniej, ale więcej czasu poświęcać Bogu i ludziom. Nie zapomnijmy o codziennym pacierzu, o Mszy św. niedzielnej i świątecznej, oraz o obowiązku dawania świadectwa naszej wiary. Uczmy się sami i dopomóżmy innym odkrywać Boga w ciszy własnego serca oraz w pięknie natury, na której łonie będziemy częściej przebywać. Naszym dzieciom i młodzieży życzymy pięknych wakacji, spędzonych w przyjaźni z Bogiem i ludźmi. Rodzicom i nauczycielom dziękując za trud wychowawczy, w ciągu minionego roku szkolnego, życzymy zasłużonego odpoczynku i szybkiej regeneracji nadszarpniętych sił fizycznych i psychicznych. Wszystkim udającym się na urlop bardzo serdecznie życzymy nabrania dystansu do trudnej codzienności i pełnego wypoczynku nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Niech Bóg poprzez czas wolny, odświeży nasze siły biologiczne i duchowe, byśmy Mu mogli służyć z większym zapałem w nowym roku szkolnym. A wszystkim dobrym ludziom, dzięki którym i wśród których spędzimy nasze wakacje i urlopy niech Bóg hojnie błogosławi. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 18.06.2017

XI Niedziela Zwykła - 18.06.2017 r.

1. Trwa oktawa Bożego Ciała. Codziennie na nabożeństwie wieczornym o godz. 17 30 procesja eucharystyczna. Ks. neoprezbiter Piotr Szeląg (który u nas odbywał praktyki duszpasterskie) na zakończenie oktawy w czwartek o godz. 17 30 poprowadzi procesję do czterech Ołtarzy, odprawi Mszę św., poświęci wianki i udzieli prymicyjnego błogosławieństwa dzieciom, młodzieży i dorosłym. Księdzu Prymicjantowi złożymy życzenia.

2. W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień uświęcenia kapłańskiego. Ze względu na uroczystość w piątek można spożywać pokarmy mięsne.

3. Zakończenie roku szkolnego 2016/17 w piątek. Msza św. dla dzieci
i młodzieży ze wszystkich szkół położonych w obrębie naszej parafii
o godz. 9 00. Zachęcamy też dzieci i młodzież do spowiedzi codziennie w godzinach 12 00 – 13 00, lub przed wieczorną mszą św.

4. W sobotę – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
W naszej archikatedrze o godz. 11 00 będą święcenia biskupie
ks. prałata Andrzeja Przybylskiego, który miesiąc temu został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym naszej częstochowskiej archidiecezji.

5. Organizujemy w sierpniu ośmiodniowy wyjazd dzieci i młodzieży do Zakopanego na „wakacje z Bogiem”. Szczegóły wyjazdu i zapisy
u ks. Łukasza.

6. W kaplicy Najświętszego Sakramentu gdzie trwa generalny remont zakończyliśmy prace związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania gazowego, instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej. W nadchodzących dniach będą trwały dalsze prace przygotowawcze do położenia posadzki, która będzie wedle gatunku oraz jakości taka jak
w katedrze. Bóg zapłać za wszelkie ofiary, które składacie na kontynuowanie tych prac remontowych.

7. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela.
8. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny życzymy Bożego błogosławieństwa. 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,148,743 unikalne wizyty