15-12-2018 13:53
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

XXVI Niedziela Zwykła 30.09.2018

1. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.

2. Wszystkim drogim parafianom i szanownym gościom składam gorące podziękowanie za modlitwę oraz obecność podczas liturgicznego objęcia urzędu proboszcza naszej archikatedralnej parafii. 

3. Tydzień w liturgii:

 • jutro św. Teresy od Dzieciątka Jezus
 • we wtorek Świętych Aniołów Stróżów
 • w czwartek św. Franciszka z Asyżu
 • w piątek św. siostry Faustyny Kowalskiej

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota października. Do chorych udamy się od 9.00.

7. Wspólnota Mamre będzie miała Mszę św. i modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie w najbliższą sobotę o 18.00. Msza św. parafialna w kaplicy Najświętszego Sakramentu, wejście od ul. Krakowskiej.

8. Duszpasterstwo Rodzin naszej Archidiecezji zaprasza rodziny dotknięte dramatem straty dziecka /w wyniku choroby, poronienia, wypadku, czy aborcji/, ich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka Utraconego do Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, 15 października, rozpoczęcie o 17.30 różańcem.

9. Doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie tradycyjnie do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie w dniu 06.10.2018 r. w godz. od 10.00 do 14.00.

10. Spotkanie dla młodzieży klas 7 i 8 SP przed bierzmowaniem w czwartek o 18.30.

11. Polecamy tygodnik katolicki „Niedziela” oraz media katolickie: radio Fiat, Jasna Góra i Radio Maryja.

Ogłoszenia duszpasterskie 23.09.2018

XXV Niedziela Zwykła 23.09.2018

1. Dziś podczas Mszy św. o godz. 12.00 Ks. Arcybiskup Metropolita Wacław Depo dokona liturgicznego obrzędu wprowadzenia w urząd proboszcza ks. Prałata dra Włodzimierza Kowalika. Serdecznie zapraszamy na tę tak ważną dla naszej wspólnoty uroczystość.

2. Tydzień w liturgii:

 • dziś kalendarz liturgiczny wspomina św. Ojca Pio. Warto przypomnieć, że w naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.
 • w czwartek św. Wincentego à Paulo, prezbitera
 • w piątek św. Wacława, męczennika. Jest to dzień imienin naszego Arcypasterza, Ks. Arcybiskupa Metropolity dra Wacława Depo. Zachęcamy do modlitwy w Jego intencji. W Archikatedrze Msza św. w intencji Najdostojniejszego Solenizanta będzie sprawowana
  o 7.00.
 • w sobotę Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

6. Zachęcamy do lektury „Niedzieli”, a w niej artykułów: „Do nieba z ojcem Pio” oraz „Iść drogą prawdy” – rozmowy z Haliną Frąckowiak. Do słuchania polecamy nasze radio FIAT, radio Jasna Góra oraz radio Maryja.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom bieżącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 9.09.2018

XXIII Niedziela Zwykła 9.09.2018

 1. Poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych po Mszy św. o 12.00. Na tę Mszę św. w każdą niedzielę zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Przy tej okazji zachęcamy do wstępowania w szeregi ministrantów i lektorów Archikatedry zarówno chłopców jak i dorosłych mężczyzn – co jest szczególnym znakiem naszej parafii. Zachęcamy także młodych do udziału w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych Młodzieży Świętej Rodziny.
 2. Zebranie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. z klas 2 jak i 3 odbędzie się w czwartek o 18.30. Rozpoczęcie w Kaplicy Najśw. Sakramentu.
 3. Pielgrzymka Czytelników, Przyjaciół i Pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę, 15 września Mszą św. o 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej. O 11.30 do auli „Niedzieli” przy ul. 3 Maja organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Taylor – wnuczką Zofii Kossak, znakomitej pisarki, mocno związanej z tygodnikiem „Niedziela”.
 4. Tydzień w liturgii:

- we środę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – odpust w kościele rektorackim w III Alei NMP.

- w czwartek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.

- w piątek święto Podwyższenia Krzyża św. Odpust w parafii przy Rynku Wieluńskim.

- w sobotę wspomnienie Najświętszej  Maryi Panny Bolesnej.

 1. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia Fiat, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.
 2. Nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.
Ogłoszenia duszpasterskie 2.09.2018

XXII Niedziela Zwykła 2.09.2018

 1. Spotkanie Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 8.00.
 2. Jutro rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii będzie sprawowana uroczysta Msza św. na rozpoczęcie roku w poniedziałek o 9.00.  Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 12.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o 7.00, w południe i od 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00.
 4. Zebranie Akcji Katolickiej w środę o 19.00. Spotkanie ministrantów i lektorów w piątek o 18.30, spotkanie Młodzieży Świętej Rodziny w piątek o 19.15.
 5. Dziś Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze. Uroczysta suma na Jasnej Górze o godzinie 11.00.
 6. We wtorek przypada 79. rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, a m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana we wtorek o 18.00 w Bazylice pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 7. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Grzegorza Wielkiego

- we wtorek wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi. 

- w sobotę Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msze św.
o 8.00 i 18.00. Zapraszamy czcicieli Matki Bożej.

 1. Została przyznana dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na renowację Archikatedry i jej otoczenia przy znacznym wkładzie własnym parafii. Prace będą obejmowały m.in.: remont schodów i wybudowanie pod nimi toalet, oczyszczenie elewacji i zabezpieczenie kamiennych elementów dekoracyjnych, odrestaurowanie posadzki w bazylice, zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej, instalacje alarmowe i pożarowe, ogrzewanie bazyliki, remont kaplic bocznych, iluminacja bryły archikatedry.
 2. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia FIAT i radia Jasna Góra.
 3. Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 26.08.2018

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26.08.2018

 1. Dziś, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej z wielką radością witamy wymodlonego i długo wyczekiwanego Pasterza naszej wspólnoty. Decyzją Księdza Arcybiskupa z dn. 23 sierpnia 2018 r. Proboszczem naszej Parafii i Rektorem Bazyliki Archikatedralnej został ks. Prałat dr Włodzimierz Kowalik. Ksiądz Proboszcz zachowuje jednocześnie dotychczasowe funkcje Wikariusza Biskupiego ds. Ekonomiczno-Administracyjnych i Dyrektora Wydziału Ekonomicznego, Budownictwa i Ochrony Zabytków Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz wykładowcy naszego Seminarium. Księdzu Proboszczowi życzymy opieki Najświętszej Rodziny w tej pięknej acz niełatwej posłudze na tak wielu odcinkach pracy dla Kościoła Częstochowskiego.
 2. Ks. Prałat Stanisław Gębka zakończył zleconą przez Ks. Arcybiskupa posługę administratora naszej parafii. Obecnie przebywa na zasłużonym wypoczynku w sanatorium. Dziękujemy za jego gorliwą posługę, i oczywiście się z nim nie żegnamy, ponieważ będzie nadal mieszkał w naszej wspólnocie.
 3. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Moniki, która wymodliła nawrócenie swojemu synowi, Augustynowi.

- we wtorek św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

- w środę wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

- w tym tygodniu przypada I sobota miesiąca – akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi po Mszy św. o 7.00.

 1. W sobotę przypada 79. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Będziemy modlić się tego dnia za poległych w obronie Ojczyzny.
 2. Bardzo cieszymy się z obecności parafian i sympatyków podczas naszej pielgrzymki parafialnej na Jasną Górę. Podziękowania wszystkim, a szczególnie posługującym w różny sposób, składamy na ręce ks. Łukasza Sakowskiego.
 3. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy do słuchania katolickiego radia FIAT i radia Jasna Góra.
 4. Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych a szczególnie Księdza Proboszcza polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 8.07.2018

Czternasta Niedziela Zwykła 08.08.2018

 1. Tydzień w liturgii:

* w środę święto św. Benedykta z Nursji, opata (założyciela klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech, twórcy reguły życia zakonnego, monastycznego, patrona Europy);

- w czwartek św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika (papież Sylwester II wysłał go na czele misji do Prus, po roku mając 35 lat poniósł śmierć męczeńską z 18 towarzyszami z ziemi Jadźwingów);

- w piątek Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta (żyli w XI wieku); odpust w parafii przy ul. Mickiewicza.

 1. W „Niedzieli” polecamy artykuł „Bezcenny wspólny stół” – o tym, że jakość naszych rodzinnych relacji doskonale weryfikuje stół oraz felieton bpa Andrzeja Przybylskiego „Ile się można spóźnić do kościoła?”
 2. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitych łask Bożych, a przebywającym na urlopach owocnego odpoczynku.
 3. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Marek Adasiewicz l. 57 , + Krzysztof Kowalczyk, l. 69.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,538,048 unikalne wizyty