05-04-2020 12:42
Nawigacja
Kościoły stacyjne

Ogłoszenia duszpasterskie

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1.03.2020

1. Informacja Ministra Zdrowia oraz komunikat Przewodniczącego KEP w sprawie koronawirusa

Szanowni Państwo,

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ?, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38?i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

2. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych",  ustanowiony w 2011 r. Tego dnia, w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przywołujemy bohaterskie postaci walczących o prawdziwą wolność naszego narodu w czasach reżimu komunistycznego i modlimy się o ich zbawienie.

3. Przeżywamy święty czas Wielkiego Postu. Nie zaniedbajmy naszego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zachęcamy do udziału w Drodze Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żalach w niedziele o 17.15. Starajmy się przychodzić na Mszę świętą częściej, także w tygodniu.

4. Przy Krzyżu wielkopostnym wyłożone są skarbonki jałmużny wielkopostnej. Puszki z naszym darem serca będziemy mogli złożyć w zakrystii w Niedzielę Palmową.

5. W czwartek o 18.00 na Mszę św. i spotkanie duszpasterskie zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6. Spotkanie Akcji Katolickiej odbędzie się w także czwartek o godz. 18.30 w sali parafialnej.

7. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Godzina Święta w czwartek o 17.30, spowiedź w piątek w czasie Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00, do chorych udamy się od 9.00.

8. Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży szkół naszej parafii będą od IV niedzieli Wielkiego Postu. Rekolekcje wygłosi ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

9. Parafia św. Zygmunta zaprasza od 7 marca 2020 r., w każdą pierwszą sobotę miesiąca, mężczyzn i młodzieńców na modlitwę różańcową z procesją pokutną na Jasną Górę. Początek o godz. 11.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie.

10. Na duchową lekturę polecamy najnowszy numer „Niedzieli”.

11. Życzymy dobrego przeżycia nadchodzącego tygodnia i owocnych ćwiczeń wielkopostnych.

Ogłoszenia duszpasterskie

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA 23.02.2020

 1. Odezwa Księdza Arcybiskupa Metropolity.
 2. W tym tygodniu pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przeżywać będziemy 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 3. W poniedziałek odbędzie się zebranie Kapituły Bazyliki Archikatedralnej. Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity w Koncelebrze Kanoników Kapituły w Kaplicy Najświętszego Sakramentu o 11.00.
 4. W tym tygodniu rozpoczynamy Wielki Post. W Środę Popielcową Msze św. z posypaniem głów popiołem o 8.00 i 18.00. O 18.00 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity. Tego dnia nasza Bazylika stanie się też kościołem stacyjnym naszej archidiecezji.
 5. Spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. 6 SP w czwartek o 17.00.
 6. Zachęcamy do dobrego przygotowania się na Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzez udział w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa w piątki o 17.15, a Gorzkie Żale z ucałowaniem relikwii Drzewa Krzyża św. w niedziele także o 17.15.
 7. Przypominamy, że we wszystkie piątki roku obowiązuje katolików od 14 roku życia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast postu ścisłego – czyli jednego posiłku do syta i dwóch lekkich, także bezmięsnych – przestrzegamy w Środę Popielcową i Wielki Piątek.  Ten post dotyczy osób od 18 do 60 roku życia.
 8. W piątki Wielkiego Postu kancelaria parafialna będzie czynna od 18.45 do 19.30.
 9. Polecamy lekturę naszej „Niedzieli”. Zachęcamy do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat.
 10. Życzymy opieki Najświętszej Rodziny na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę.
Ogłoszenia duszpasterskie

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA 16.02.2020

 1. W kalendarzu liturgicznym w sobotę święto Katedry Św. Piotra Apostoła.
 2. Spotkanie dla uczniów kl. 7 i 8 szkoły podstawowej w czwartek o 17.00.
 3. Przypominamy i serdecznie zachęcamy do udziału w życiu liturgicznym naszej bazyliki. Codziennie po Mszy św. porannej odmawiany jest różaniec, o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o 17.30 nieszpory. Ponadto w każdą niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, a o 9.30 odprawiana jest Godzina Czytań o Świętej Rodzinie. W każdą środę o 18.00 gromadzimy się na nowennie do Matki Bożej Anielskiej – Naszej Pani Katedralnej, przez której przyczynę możemy zanosić nasze intencje.

Pogłębiajmy naszą relację z Bogiem poprzez udział czy to w tygodniowej Mszy św. czy w wybranym nabożeństwie.

 1. Polecamy naszą prasę katolicką, szczególnie tygodnik „Niedziela”, w którym znajdziemy m.in. artykuł o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim pt. „Modlił się nawet za Bieruta i Gomułkę”. Zachęcamy też do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat, którego słuchaczy serdecznie pozdrawiamy.
 2. Pragniemy życzyć błogosławieństwa Bożego na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę – Sanktuarium Świętej Rodziny.
Ogłoszenia duszpasterskie

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 9.02.2020

 1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Scholastyki,

- we wtorek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Ksiądz Abp Metropolita Wacław Depo odprawi uroczystą Mszę św. o 11.00 w intencji chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem w kościele Świętego Wojciecha na Tysiącleciu. W archikatedrze Msze św. o 7.00 i 18.00.

- w piątek święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy.

2. W środę, 12 listopada o godz. 18.00 pontyfikalnej Mszy św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Teodora Kubinę i Stefana Barełę będzie przewodniczył Ks. Abp Metropolita. Msza św. w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

3. Spotkanie Akcji Katolickiej w czwartek o 17.00.

4. W następną niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.00 kandydaci, którzy przez blisko rok przygotowywali się do służby liturgicznej zostaną włączeni do grona ministrantów.

5. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną oraz słuchaczom katolickiego radia Fiat życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia duszpasterskie

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

2.02.2020

 1. Dziś przypada święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętamy w modlitwach o wszystkich osobach życia konsekrowanego, szczególnie o naszych Braciach Kapucynach i Siostrach Karolankach. Na każdej Mszy świętej poświęcenie gromnic. Przed każdą Mszą św. jest możliwość zakupu gromnicy. Na Mszy świętej o godz. 11.00 dzieci z klas III otrzymają świece pierwszokomunijne. Natomiast Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 8 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.
 2. Spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca po Mszy św. o 8.00.
 3. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Błażeja, biskupa i męczennika, przyzywanego w chorobach gardeł. W tym dniu po Mszach św. błogosławieństwo wiernych świecami.

- w środę wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. o 7.00 i 18.00 poświęcenie chleba i soli.

- w  czwartek - św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich. Jest to pierwszy czwartek miesiąca. O 7.00 Msza św. o nowe powołania do Służby Bożej. Godzina święta przed I piątkiem miesiąca o 17.30.

 - w I piątek do chorych udamy się od 9.00. Spowiadamy przed i w czasie Mszy  św. oraz od 12.00 do 13.00.

4. W najbliższą środę o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. 6 SP.

5. W czwartek o 18.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6. Za tydzień zbiórka ofiar do puszek na „Betel” - dzieło pomocy osobom niepełnosprawnym.

7. Zapraszamy do lektury „Niedzieli”, szczególnie artykułów poświęconych życiu konsekrowanemu, a wśród nich m.in. reportażu „Po drugiej stronie furty” o życiu Ojców Paulinów z Jasnej Góry.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,094,845 unikalne wizyty