Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej 5.04.2020
Ze względu na trwający w Polsce stan epidemiczny w nadchodzące Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego zostały wprowadzone pewne ograniczenia, które choć napełniają nas wszystkich bólem, są niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
Msza Krzyżma będzie sprawowana prze Ks. Arcybiskupa Metropolitę w Wielki Czwartek w ograniczonym prawem gronie.
W naszej archikatedrze Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana w Wielki Czwartek o 18.00, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o 18.00 a Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę o 21.00. Wszystkie te liturgie będzie transmitowało nasze radio FIAT. W duchu wzajemnej odpowiedzialności prosimy o tę właśnie formę duchowej łączności.
W myśl archidiecezjalnych zarządzeń w Wielki Czwartek opuszczony zostanie obrzęd umywania nóg, w Wielki Piątek cześć krzyżowi oddamy przez ukłon lub przyklęknięcie. Nie urządza się także tradycyjnych ołtarzy adoracji - Ciemnicy ani Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny w kościele. Jednak w Niedzielę Zmartwychwstania uroczyste śniadanie wielkanocne należy rozpocząć od wspólnej modlitwy z prośbą do Boga o błogosławieństwo pokarmów. Wzór tej domowej liturgii jest dostępny tutaj >>> https://archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1585141819/1585150793.pdf
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice, nie będzie też procesji rezurekcyjnej.
Dyżury w konfesjonale w tym tygodniu będziemy pełnić w czasie Mszy św. oraz od 11.00 do 13.00. Mamy nadzieję, że poszerzone godziny spowiadania przyczynią się do bezpiecznego skorzystania z tego sakramentu wszystkim, którzy mają takie pragnienie. Ponadto, można o spowiedź św. poprosić duszpasterzy także w innym czasie. Telefony kontaktowe są dostępne w na stronie internetowej, przy kancelarii oraz na informacjach rozwieszonych na terenie parafii.
Są jeszcze do nabycia świece na stół wielkanocny oraz nasz tygodnik katolicki Niedziela.
Z wiarą i nadzieją przeżyjmy ten wyjątkowy Wielki Tydzień. Niech tęsknota za żywą wspólnotą Kościoła stanie się wyrazem łączności z Chrystusem osamotnionym w Ogrodzie Oliwnym i przygotuje nasze serca na duchowe przeżycie Misterium Paschalnego. |