Pielgrzymka samolotowa z parafii Świętej Rodziny w Częstochowie
RUMUNIA – MOŁDAWIA 10 dni - 12-21 września 2016 r. informacje: 603-679-310

Najpiękniejsze regiony Rumunii- Siedmiogród, Bukowina i Mołdawia. Urzekające pejzaże, bogaty folklor. Bukareszt nazywany „Paryżem Wschodu”. Słynne malowane klasztory w Bukowinie. Zamek Drakuli w Bran. Grody warowne, fortece, monastyry, kościoły, pałace i bogate rezydencje. Podziemne miasto – piwnice win mołdawskich Cricova w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie. Rejs po delcie Dunaju.

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w hali odlotów, przy nowym stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Bukaresztu – stolicy Rumunii. Przejazd przez Bukareszt. Zwiedzanie stolicy Rumunii. Wizyta na reprezentacyjnym placu Bukaresztu, gdzie znajduje się m.in. neoklasycystyczny pałac królewski z początków XIX w. neoklasycystyczna sala koncertowa, zwana Rzymskim Ateneum oraz cerkiew Kretzulescu zbudowana w stylu tzw. rumuńskiego baroku. Przejazd bulwarem Unirii z perspektywą zamkniętą potężnym budynkiem Pałacu Parlamentu. Spacer ulicami Starówki i dzielnicy Lipscani, w której bije serce Bukaresztu. . Uroczysta kolacja powitalna w restauracji połączona z prezentacją folkloru rumuńskiego. Nocleg w Bukareszcie.
2 DZIEŃ BUKARESZT – SIBIU (Rumunia)
Wyjazd z Bukaresztu. Przejazd przez Wołoszczyznę. Po drodze zwiedzanie prawosławnego klasztoru Cozia z XIV w., położonego przy ważnym szlaku komunikacyjnym, w przełomie rzeki Aluta. Przyjazd do Sibiu – dawnej stolicy Sasów Siedmiogrodzkich, miasta, które otrzymało w 2007r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Spacer po starówce zbudowanej w stylu saskiego gotyku. Wizyta w kościele ewangelickim z przełomu XIV i XV w. Nad miastem góruje wieża Turnus Scarilor. Spacer przez Dolne I Górne Miasto, Pałac Brukental i Most Kłamców. Kolacja na lokalnej farmie góralskiej – degustacja tradycyjnych przysmaków kuchni rumuńskiej z obszaru Siedmiogrodu. Nocleg w Sibiu.
3 DZIEŃ BIERTAN – SIGHIŞOARA
Wycieczka do Biertan i Sighisoary (węg. Segesvar). W Biertan znajduje się znany w całej Transylwanii warowny gród, którego głównym elementem jest kościół obronny, otoczony podwójnym, a w niektórych miejscach potrójnym murem. Przejazd do Sighisoary, będącej jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Tutaj urodził się Wład Palownik, późniejszy hospodar wołoski, znany jako legendarny Drakula. Spacer po starej części miasta, pięknie położonej na zboczu opadającym ku rzece Tarnava Mare. W programie zwiedzania – XIV-wieczna wieża zegarowa, wczesnogotycki kościół dominikanów, gotycka Katedra na Wzgórzu. Nocleg w Sighisoara.
4 DZIEŃ BRAN – BRASZÓW
Przejazd do miejscowości Bran, położonej w południowo-wschodnim Siedmiogrodzie, gdzie znajduje się dobrze zachowany, okazały zamek z XIV w. Ze względu na swój baśniowy wygląd i malownicze położenie na skalistym wzgórzu jest nazywany zamkiem Drakuli. Przejazd do Sinaia – jednego z najsłynniejszych górskich kurortów Rumunii, gdzie król Karol I wybudował w roku 1873 swoją letnią rezydencję - zamek Peles, ozdobiony w stylu bawarsko-szwajcarskim. Przejazd przez miejscowość Viscri gdzie brytyjski Książe Karol ma swoje posiadłości. Następnie przejazd do jednego z najpiękniejszych miast Rumunii – Braszowa (rum. Brassov), położonego u podnóży Karpat. Zwiedzanie starego miasta. Spacer po placu Sfatului otoczonym zabytkowymi kamieniczkami budowanymi od XV w.; stoi tam pręgierz, przy którym torturowano kobiety posądzane o czary. Zwiedzanie późnogotyckiego Czarnego Kościoła – największej sakralnej budowli w Rumunii. Nocleg w Braszowie.
5 DZIEŃ BRASZÓW – KIMPULUNG MOŁDAWSKI
Przejazd do Bukowiny, najbardziej malowniczego regionu Rumunii, będącego kolebką państwowości mołdawskiej. Bukowina jest niezmiernie interesująca ze względu na urzekające krajobrazy, bogaty folklor i harmonijną wielonarodowość. Poza Rumunami i Mołdawianami mieszkają tu Żydzi, Ormianie, Romowie i również Polacy (pierwsi z nich pojawili się już w czasach Kazimierza Wielkiego). Po drodze zwiedzanie grodu warownego w Prejmer – obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Forteca została zbudowana przez Sasów siedmiogrodzkich na bazie pokrzyżackiego kościoła i klasztoru cystersów. Nocleg w miejscowości Kimpulung Mołdawski.
6 DZIEŃ SUCEVIŢA – KACICA – MOLDOVIŢA – VORONET
Zwiedzanie słynnych malowanych klasztorów, z których słynie Bukowina. Ich zewnętrzne ściany pokryte są barwnymi freskami o tematyce religijno-historycznej. Przejazd do monastyru Sucevita otoczonego murem obronnym i posiadającego najpiękniejsze malowidła zewnętrzne. Następnie zwiedzanie monastyru Moldovita – z funkcjonującym do dziś żeńskim klasztorem i wspaniałą cerkwią Zwiastowania Bogurodzicy, która łączy cechy stylu gotyckiego i bizantyńskiego. Wizyta w obronnym monastyrze Voronet, słynącym z dobrze zachowanych, kolorowych fresków, zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i w środku. Po drodze wizyta we wsi polskiej Kacica i polskim kościele katolickim będącym jednym z największych sanktuariów maryjnych w Rumunii. We wsi Kacica znajduje się Dom Polski i kopalnia soli, w której pracowali polscy górnicy przybywający na ziemie Bukowiny pod koniec XVIII w. Powrót na nocleg do Kimpulung Mołdawski.
7 DZIEŃ NEAMŢ – AGAPIA – JASSY
Przejazd do miasta Jassy przez terytorium Mołdawii Rumuńskiej, znanej z doskonałego wina produkowanego tu od wieków według tradycyjnych receptur. Po drodze zwiedzanie interesujących klasztorów mołdawskich; Neamt – XIV w. monastyr, w którym wciąż rozwija się życie duchowe i mieszkają mnisi, Agapia – XVII-wieczny klasztor z cerkwią św. Archaniołów Michała i Gabriela zbudowaną w tradycyjnym stylu mołdawskim. Przyjazd do Jassy. Zwiedzanie miasta – cerkiew Trzech Hierarchów z elewacją pięknie rzeźbioną w kamieniu. W świątyni znajduje się nagrobek twórcy zjednoczonej Rumunii - Aleksandra Jana Cuzy. Spacer główną promenadą miasta. Nocleg w Jassy.
8 DZIEŃ JASSY – KISZYNIÓW (Mołdawia)
Wcześnie rano wyjazd w kierunku granicy rumuńsko-mołdawskiej i wjazd na tereny dawnej Besarabii czyli współczesnej Republiki Mołdawii. Przejazd do stolicy – Kiszyniowa (Chisinau). Objazd miasta – bulwar Puszkina z XIX-w. łukiem triumfalnym, gmach parlamentu Republiki, siedziba prezydenta, nowoczesny gmach Teatru Opery i Baletu (z zewnątrz). Wizyta w ogromnej piwnicy winnej Cricova. Zwiedzanie odbywa się samochodami; przejazd podziemnymi korytarzami wypełnionymi beczkami z winem zakończy się degustacją.
Powrót na nocleg do Jassy.
9 DZIEŃ JASSY – TULCZA (Rumunia)
Przejazd do Tulczy. Po drodze postoje na fotografowanie pejzaży. Tulcza (rum. Tulcea), położona jest tuż przed rozwidleniem głównych odnóg Dunaju – drugiej (po Wołdze) pod względem długości rzeki Europy (prawie 2900 km). Przeprawa promowa przez odnogę rzeki Dunaj w miejscowości Braila. Ze względu na swoje położenie Tulcza nazywana jest bramą Delty. Nocleg w Tulczy.
10 DZIEŃ TULCZA –– BUKARESZT
Rano rejs po Delcie Dunaju . Delta Dunaju jest rezerwatem biosfery Światowego Dziedzictwa Unesco .Wyjazd z Tulczy. Przejazd do Bukaresztu. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Przylot do Warszawy w godzinach wieczornych.
Trasa: BUKARESZT (Rumunia) – SIBIU – BIERTAN – SIGHISOARA – BRAN – BRASZÓW – KIMPULUNG MOŁDAWSKI – SUCEVITA – MOLDOVITA – KACICA – VORONET – NEAMT – AGAPIA – JASSY – KISZYNIÓW (Mołdawia) – TULCZA (Rumunia) – BUKARESZT
Cena 4 780 zł /osobę
Cena obejmuje:
• przeloty międzynarodowe,
• przejazdy autokarem/mikrobusem,
• zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-osob. z łazienką,
dopłata do pok. 1-osob. 650 PLN,
• śniadania, kolacje,
• rejs statkiem po Delcie Dunaju,
• opiekę pilota,
• usługi lokalnych przewodników,
• ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NW, bagaż).
Uwaga :
• Cena wycieczki nie obejmuje kosztów biletów do zwiedzanych obiektów objętych programem, usług lokalnych przewodników, degustacji win w Cricovia, łącznie ok. 100 euro
• Cena wycieczki nie obejmuje kosztu napojów do kolacji.
• Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 30 EUR.
ZGŁOSZENIA DO KOŃCA MARCA
|