24-02-2017 06:47
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 19.02.2017

II Niedziela Zwykła 19 lutego 2017r.

 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w blaskach peregrynacji w naszej parafii relikwii patrona ministrantów – Świętego Dominika Savio, który zmarł w wieku 15 lat dokładnie 160 lat temu 9 marca 1857 roku w Mondonio we Włoszech. Św. Dominik – to wzór młodzieńczej świętości. Papież Pius XI mówił o nim: Mały, a właściwie wielki gigant ducha. Zafascynowany przykładem i naukami św. Jana Bosko w dniu I Komunii św. uczynił cztery postanowienia i wpisał je na pierwszej stronie książeczki do nabożeństwa: I – Będę często spowiadał się i Komunię św. przyjmował; II - Będę niedzielę i święta pobożnie święcił; III – Wolę umrzeć, aniżeli zgrzeszyć; IV – Moimi najlepszymi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. Wspaniałe postanowienia – bardzo aktualne nie tylko dla ministrantów, ale także dla nas wszystkich. Po błogosławieństwie odmówimy jeszcze Litanię do Św. Dominika Savio i będzie możliwość ucałowania Jego relikwii. O godz. 17 00 relikwie św. Dominika zostaną przewiezione do parafii św. Stanisława Kostki.

 2. Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina – wtorek Święto Katedry Św. Piotra apostoła – to święto nam przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła., czwartek – św. Polikarpa biskupa i męczennika.

 3. W nadchodzącą środę o godz. 18 45 – spotkanie duszpasterskie z rodzicami dzieci klas III, które w niedzielę 28 maja przystąpią do I Komunii św. W tym dniu będzie też wizytacja kanoniczna naszej parafii oraz Bierzmowanie. Gdyby ktoś ze starszej młodzieży zaniedbał i nie przystąpił do Sakramentu Bierzmowania w minionych latach, to jest możliwość nadrobienia tej zaległości – w najbliższych dniach zgłosić się do ks. Mariusza, który jest odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania.

 4. Polecamy tygodnik katolicki Niedziela m. in. artykuł o ekstremalnych Drogach Krzyżowych.

 5. Życzymy wszystkim dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 12.02.2017

VI Niedziela Zwykła 12 lutego 2017r.

 1. Dzisiaj po południu o godz. 16 00 w auli parafialnej będzie wyświetlony film pt. „Bóg nie umarł 2”. Nauczycielka historii staje przed sądem, oskarżona o to, że złamała przepis o świeckości szkoły, bo wspomniała na lekcji o działalności Jezusa. Sądowy spór przeradza się w niezwykłą dysputę o wolności sumienia – zapraszamy na godz. 16 00.

 2. W dzisiejszą niedziele przypada 33 rocznica śmierci trzeciego biskupa częstochowskiego śp. Stefana Bareły i 66 rocznica śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego śp. Teodora Kubiny. Uroczysta Msza św. za obu pasterzy zostanie odprawiona w dzisiejszą niedzielę o godz. 18 00. Zachęcamy bardzo serdecznie do udziału w tej Mszy św. i do pamięci modlitewnej za naszych pasterzy.

 3. Polecamy na lekturę duchowną tygodnik katolicki NIEDZIELA.

 4. W dzisiejszą niedzielę w ramach Światowego Dnia Chorego we wszystkich kościołach naszej diecezji jest przeprowadzana zbiórka ofiar do puszek. Pieniądze ofiarodawców będą przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi, oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych, inicjowanych przez katolicki ruch dobroczynny BETEL naszej diecezji. Ofiary na powyższy cel możemy złożyć przy wychodzeniu ze świątyni – Bóg zapłać.

 5. Wszystkim parafianom o drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 5.02.2017

Piąta Niedziela Zwykła 5.02.2017 r.

- po rannej Mszy św. spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Świętej Rodziny.
1. W nadchodzącą sobotę liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W naszej archikatedrze centralne nabożeństwo zostanie odprawione o 11:00, będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Prosimy o podwiezienie chorych, starszych wiekiem, rencistów i emerytów na to nabożeństwo. Z racji Światowego Dnia Chorego można zyskać odpust zupełny; (warunki zyskiwania odpustów w naszej Bazylice w roku jubileuszu 100 – lecia naszej parafii mamy wypisane i wywieszone na tablicach informacyjnych wywieszonych przed wejściem do Bazyliki – zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ich treścią).
2. W przyszłą niedzielę przypada 33 rocznica śmierci trzeciego biskupa częstochowskiego śp. Stefana Bareły i 66 rocznica śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego śp. Teodora Kubiny. Uroczysta Msza św. za obu pasterzy zostanie odprawiona w przyszłą niedziele o godz. 18 00. Zachęcamy bardzo serdecznie do udziału w tej Mszy św. i do pamięci modlitewnej za naszych pasterzy.

3. Uroczystość I Komunii św. dla dzieci z klas trzecich będzie w naszej parafii w niedzielę 28 maja o godz. 12 00 – spotkanie z rodzicami będzie za dwa tygodnie – dokładny termin będzie podany w najbliższych dniach. Wtedy też 28 maja jako parafia będziemy przeżywać dzień wizytacji kanonicznej ks. biskupa i w tym dniu będzie też uroczystość bierzmowania naszej młodzieży. Spotkanie duszpasterskie dla młodzieży klas III gimnazjum i I ponadgimnazjalna - która 28 maja przystąpi do Bierzmowania we czwartek o godz. 18 30; natomiast spotkanie dla młodzieży klas I i II gimnazjum w przyszłą niedzielę po Mszy o godz. 10 00.  Gdyby ktoś ze starszej młodzieży zaniedbał bierzmowanie w minionych latach to zachęcamy do nadrobienia tych zaległości - trzeba zgłosić się w najbliższych dniach do ks. Mariusza, który jest odpowiedzialny za przygotowanie chętnych do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Spotkanie Akcji Katolickiej we czwartek po mszy o godz. 18 00;
4. Pragniemy też poinformować, że sakrament Chrztu św. jest udzielany w naszej Bazylice w pierwszą niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 12 00; msze św. tzw.”Roczki” - w pierwszą rocznicę Chrztu św. ze specjalnym błogosławieństwem dziecka i rodziców są odprawiane w drugą niedzielę miesiąca o godz. 12 00; Msze św. „Jubileuszowe” i „18” - w osiemnastą rocznicę urodzin są odprawiane w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 12 00. Ponadto pragniemy poinformować, że są szczególnie w tygodniu wolne miejsca w zeszycie intencji mszalnych. Bardzo polecamy kochani – naszą chrześcijańską pamięć i modlitwę za naszych bliskich zmarłych, a Msza św., jest tym najpiękniejszym prezentem jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi – modląc się o Boże błogosławieństwo w życiu, ale też modląc się o zbawienie osoby nam bliskiej. Msze św. można zamawiać zarówno w kancelarii parafialnej, jak również w zakrystii po nabożeństwach.
5. Za tydzień w niedzielę 12 lutego w ramach  Światowego Dnia Chorego zostanie przeprowadzona przed naszym kościołem zbiórka ofiar do puszek. Pieniądze ofiarodawców będą przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi, oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych, inicjowanych przez katolicki ruch dobroczynny „Betel”.
6. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela m.in artykuł Nowa misja Heleny – o młodej wolontariuszce misyjnej, która została zamordowana w Boliwii, miała zaledwie 25 lat. Polecamy także nasz miesięcznik: U Świętej Rodziny; w przyszłą niedzielę o godz. 16 00 w auli będzie wyświetlany film.

7. Solenizantkom i solenizantom miesiąca lutego składamy serdeczne życzenia, wszystkim życzymy dobrego tygodnia.

Ogłoszenia duszpasterskie 29.01.2017

IV Niedziela Zwykła 29 stycznia 2017r.

 1. Dziś przypada 64 Światowy Dzień trędowatych. Na całym świecie są zbiórki na pomoc tym nieszczęśliwym ludziom. Każdego roku przybywa 200 tysięcy nowych zachorowań. Ofiarę na ten cel można złożyć aniołkowi przy małej Szopce Bożonarodzeniowej w kaplicy maryjnej. Bóg zapłać za każdą złotówkę.

 2. We czwartek - Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. To Święto jest zarazem Światowym Dniem Życia Konsekrowanego; Msze św. w naszej Bazylice o godz. 8 00 i o godz. 18 00 – z udziałem osób życia konsekrowanego. Mszy św. wieczornej przewodniczy Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. W tym dniu przypada piąta rocznica ingresu Ks. Arcybiskupa do częstochowskiej archikatedry. Ojcu naszej archidiecezji składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa w pasterskiej trosce o naszą archidiecezję oraz na rzecz Kościoła w naszej Ojczyźnie. Ofiary złożone tego dnia są przeznaczone na klasztory klauzurowe; na Mszach św. poświęcenie gromnic.

 3. W nadchodzącym tygodniu przypadają Dni Duchowej Odnowy: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca lutego; odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w pierwszy piątek miesiąca od godz. 8 30.

 4. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik „Niedziela”, oraz bezpłatny numer „Dobre Nowiny”, gdzie znajdziemy ciekawe artykuły – w 100 – lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie oraz o istocie sakramentu pokuty. Miesięcznik „Dobre Nowiny” możemy zabrać przy wychodzeniu ze świątyni.

 5. Życzymy wszystkim dobrej niedzieli, a na nadchodzący tydzień Bożego błogosławieństwa. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 22.01.2017

Trzecia Niedziela Zwykła 22.01.2017 r.

 

1.Przeżywamy Tydzień Ekumeniczny, czyli Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

2. Kalendarz liturgiczny na nadchodzący tydzień wspomina: wtorek – św. Franciszka Salezego patrona pracowników mediów – pamiętajmy w modlitwie o dziennikarzach i redaktorach, środa – Święto nawrócenia św. Pawła apostoła; czwartek - św. biskupów Tymoteusza i Tytusa; piątek - bł. Jerzego Matulewicza, biskupa (żył na przełomie XIX i XX w. odnowił Zakon Marianów); w sobotę - św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła (żył w XIII w., należał do Zakonu Dominikanów)

3. Polecamy na lekturę duchowną tygodnik katolicki Niedziela.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną Św. Rodziny – matkę kościołów archidiecezji, życzymy dobrej niedzieli, a młodzieży i dzieciom dobrego odpoczynku podczas trwających ferii zimowych.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 15.01.2017

Druga Niedziela Zwykła 15.01.2017 r.


- dziś przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy; w środę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
1. Wczoraj zakończyliśmy tegoroczną wizytę duszpasterską – kolędę. Jako proboszcz wraz z naszymi księżmi: Łukaszem i Mariuszem, pragnę bardzo serdecznie podziękować za każde otwarte drzwi podczas kolędy, życzliwość i hojny z Waszej strony dar dla parafii – oraz na utrzymanie instytucji diecezjalnych; dziękuję też ministrantom. Trzeba podkreślić, że z ofiar, które składacie utrzymujemy tę piękną świątynię, także i pracowników: Siostrę Zakrystiankę, Pana Organistę, panią, która sprząta kościół; prowadzimy własnymi siłami kuchnię dla ubogich – codziennie w godz. 16 00 – 17 00 są wydawane kanapki i ciepła herbata – z tego posiłku korzysta około 50 osób. Trzeba systematycznie zapłacić za artykuły spożywcze, a także Siostrze, która przygotowuje posiłek – tu podziękowanie za ofiary, które składacie na ten cel do puszek jako „chleb dla ubogich”. Tak bardzo to jest ważne w Roku św. Brata Alberta i w Roku Jubileuszu 100 – lecia naszej parafii, który obecnie przeżywamy. Szczególne Bóg zapłać za comiesięczne ofiary DAR SERCA, które wiele osób, rodzin składa systematycznie (te małe kopertki na Dar Serca można pobierać od pań przy wychodzeniu z kościoła w kruchcie naszej świątyni). Pamiętajmy o tym, że piękne świątynie – tak jak ta nasza Katedra - świadczą o pięknie wiary ludzi zakochanych w Panu Bogu. Jak długo będzie trwała wiara, tak długo będą wznoszone i ozdabiane świątynie, które świadczyć będą nie o bogactwie wierzących, ale o szczodrobliwości dla rzeczy wielkich i świętych. Niech tak będzie nadal w naszej katedralnej parafii.
2. We czwartek imieniny Ks. Mariusza – Msza św. w intencji Solenizanta będzie o godz. 18 00 - zapraszamy.

  3. Wszystkim parafianom i gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny, także i młodzieży i dzieciom rozpoczynającym ferie zimowe życzymy dobrego odpoczynku.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
901,552 unikalne wizyty