23-10-2016 08:04
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 23.10.2016

XXX Niedziela Zwykła - 23 października 2016 r.

 1. Wraz z całym Kościołem rozpoczynamy dziś Tydzień Misyjny. W intencji misji będziemy modlić się szczególnie na Nabożeństwach Różańcowych; także ofiary które składamy dzisiejszej niedzieli do puszek przy wychodzeniu z kościoła są przeznaczone na misje katolickie prowadzone na całym świecie.

 2. W sobotę przypada rocznica konsekracji naszej Bazyliki Archikatedralnej. Uroczyste Msze św. o godz. 7 00 i 18 00. Na Mszę św. wieczorną, którą odprawi Ks. Arcybiskup Stanisław Nowak zapraszamy całą parafię, a szczególnie Wspólnotę Żywego Różańca, Arcybractwo Świętej Rodziny w strojach, Caritas, Akcję Katolicką, Parafialną Radę Duszpasterską, Ministrantów, Ruch Światło – Życie, dzieci, które się przygotowują do I Komunii św wraz z rodzicami, kandydatów do Bierzmowania z klas gimnazjalnych. Na tej Mszy św. będzie obrzęd instalacji relikwii ks. Maksymiliana Binkiewicza – kapłana męczennika, który zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau 24 czerwca 1942 roku. W naszej bazylice mamy kaplicę ku czci męczenników II wojny światowej - Kościoła Częstochowskiego – w tej kaplicy będą złożone relikwie błogosławionego ks. Maksymiliana Binkiewicza.

 3. W związku z powyższą Uroczystością w sobotę będziemy przeżywać Dobę Eucharystyczną. Program adoracji jest wywieszony w tablicach ogłoszeń w kruchcie świątyni.

 4. W zakrystii i w kancelarii parafialnej przyjmujemy na wypominki roczne, półroczne, które odprawiamy w każdą niedziele przed Mszą św. o godz. 8 00 i przed g.10 00, oraz na Msze św. oktawalne, które będziemy odprawiali od 1 do 8 listopada o godz. 18 00. Przed Mszami oktawalnymi o godz. 17 00 będzie różaniec za zmarłych, których imiona i nazwiska podamy na kartkach.

 5. W przyszłym roku na początku wakacji w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym z Warszawy organizujemy 12 – dniową pielgrzymkę samolotową do Armenii i Gruzji – najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie, które niedawno nawiedził Papież Franciszek. Program pielgrzymki jest do pobrania w zakrystii, jest też na stronie internetowej naszej parafii – zapisy w nadchodzących tygodniach – zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

 6. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela, zachęcamy też do nabywania kalendarza jubileuszowego na rok przyszły.

 7. Od jutra ze względów bezpieczeństwa nasza Bazylika będzie od południa zamknięta – będzie otwarta natomiast kruchta świątyni – z wejrzeniem przez środkowe drzwi na wnętrze świątyni, natomiast wejście do kaplicy wieczystej adoracji będzie z boku, tak jak to było w ubiegłym roku.

 8. Zachęcamy do nabywania zniczy z dołączoną modlitwą za zmarłych, które przygotowała i rozprowadza w tę i następną niedziele Akcja Katolicka naszej parafii wraz z młodzieżą. Ofiary będą przeznaczone na zakup opału na zimę dla ubogich z naszej parafii. Będzie to piękny znak solidarności i postawa miłosierdzia wobec potrzebujących.

 9. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną, życzymy Bożego błogosławieństwa i dobrego tygodnia. 

 

Ogłoszenia duszpasterskie 16.10.2016

XXIX Niedziela Zwykła 16 października 2016r.

 1. W ramach Kongresu Miłosierdzia, który przeżywamy w naszej archidiecezji – niedziela dzisiejsza jest dniem diecezjalnego dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży. Młodzież naszej archidiecezji gromadzi się dziś w archikatedrze; o godz. 11 45 – przejście przez Bramę Miłosierdzia i Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego. Po południu o godz. 14 30 na Placu św. Jana Pawła II przed bazyliką koncert 77FM Formacji z Mocą i o godz. 15 30 z racji 25 – rocznicy Radia FIAT – Koncert Antka Smykiewicza – czujmy się wszyscy zaproszeni.

 2. W tym tygodniu: poniedziałek – św. Ignacego Antiocheńskiego biskupa i męczennika; we wtorek – św. Łukasza ewangelisty – patron pracowników Służby Zdrowia i – dzień imienin naszego ks. Łukasza. Msza św. w intencji Księdza Solenizanta o godz.18 00 . środa – błog. ks. Jerzego Popiełuszki kapłana i męczennika, czwartek - św. Jana Kantego – patrona profesorów i studentów; sobota – św. Jana Pawła II papieża – największego syna polskiej ziemi.

 3. Wyjazd na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II do Torunia jutro o godz. 6 00 – rano spod naszej archikatedry – są jeszcze cztery miejsca wolne – można jeszcze dziś się zgłosić zapraszamy. Natomiast w przyszłym roku na początku wakacji w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym z Warszawy organizujemy 12 – dniową pielgrzymkę samolotową do Armenii i Gruzji – najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie, kraje które kilkanaście dni temu odwiedził papież Franciszek. Program pielgrzymki jest do pobrania w zakrystii, jest też na stronie internetowej naszej parafii – zgłoszenia w nadchodzących tygodniach – zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

 4. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku za ławkami; można je sobie zabrać do domu; wpisać czytelnie imiona i nazwiska naszych bliskich zmarłych i składać w zakrystii w formie wypominków rocznych, półrocznych lub Mszy św. oktawalnych tzn. odprawianych przez osiem dni od 1 do 8 listopada poprzedzonych różańcem za zmarłych, których polecamy w wypominkach oktawalnych. Moi Drodzy – trzeba dopowiedzieć – tak jak pamiętamy za życia o naszych bliskich: rodzicach, dziadkach, o mężu, żonie i przy okazji rocznic, urodzin, imienin składamy im życzenia, symboliczny prezent, czy kwiaty, tak też chciejmy pamiętać o nich także i wtedy, gdy ich już nie ma pośród nas, są już po drugiej stronie t.j. nasz święty i religijny obowiązek. Chciejmy im także każdego roku składać duchowe prezenty: zamówić Msze św. z racji rocznicy śmierci, z racji imienin, czy jak wyżej wspomniałem – zamówić wypominki. Jeśli my pamiętamy o naszych przodkach – za nich się modlimy - o ich szczęście wieczne, w tym duchu wychowujemy dzieci – bądźmy pewni, że i one kiedyś będą o nas pamiętać.

 5. Zachęcamy do lektury tygodnika katolickiego Niedziela.

 6. Spotkanie Akcji Katolickiej w nadchodzący czwartek po wieczornej Mszy św.

 7. Dziś kochani w naszych kościołach jest liczenie wiernych wypełniających praktyki religijne – jest ono potrzebne do celów statystycznych kościoła katolickiego w Polsce.

 8. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny oraz solenizantom tego tygodnia na czele z naszym ks. Łukaszem życzymy Bożego błogosławieństwa i dobrej niedzieli. 

   

 

Pielgrzymka do Armenii i Gruzji

Pielgrzymka samolotowa
z parafii archikatedralnej św. Rodziny w Częstochowie
GRUZJA - ARMENIA (12 dni, samolot)

26.06. – 07.07.2017


Pielgrzymka do Gruzji i Armenii to wyprawa w głąb dziejowego i wielokulturowego bogactwa ludów Zakaukazia. Na ziemiach Armenii działali apostołowie Juda Tadeusz i Bartłomiej, a Kościół Ormiański nosi tytuł Apostolskiego. Już w 301 r. król Armenii Tirydates III, uzdrowiony i ochrzczony przez św. Grzegorza Oświeciciela, uczynił chrześcijaństwo religią państwową. Liczne monastyry, kryjące cenne relikwie, unikatowe freski i zabytki piśmiennictwa są istotnym wkładem w historię świata. Zawirowania dziejowe, najazdy, ludobójstwo i prześladowania Ormian nie przeszkodziły im zachować wiary, języka i kultury. W 2001 r .w 1700 rocznicę chrztu Armenię odwiedził Jan Paweł II. W 2016 r. Armenię i Gruzję wyróżnił swoją wizytą Ojciec Święty Franciszek. Do Gruzji chrześcijaństwo dotarło wraz z apostołami Andrzejem i Szymonem Kananejczykiem. Biskupi z Gruzji brali udział w soborze w Nicei w 325 r. Król Gruzji Mirian III przyjął chrzest za namową Świętej Nino w 337 r. Gruzja to gościnni mieszkańcy, zamiłowani w tradycji, rodzinie i wspólnym biesiadowaniu. Surowe górskie krajobrazy, zielone doliny, klasztory i twierdze oraz wyśmienita kuchnia niech będą inspirującym zaproszeniem do podróży.

1 dzień: Warszawa – Tbilisi Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie przy stanowisku Patron Travel. Odprawa bagażowo – paszportowa. Wylot do Tbilisi.

2 dzień: Tbilisi

Przelot do Tbilisi. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie . Odpoczynek. Śniadanie . Zwiedzanie Tbilisi: Świątynia Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, pomnik Matki Gruzji. Następnie zwiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.), Synagogę oraz Abanotubani - łaźnie siarkowe. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień: Tbilisi – Mtskheta – Gergeti – Gudauri

Śniadanie. Wyjazd do Mcchety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO: klasztor Dżwari (VI w.), katedra Sweti Cchoweli, gdzie złożona została Szata Chrystusa. Przejazd w kierunku Kazbegi. Wjazd samochodami terenowymi do kościoła Gergetis Sameba - Zwiedzanie Kościoła Świętej Trójcy Gergeti, położonego na wysokości 2170 m n.p.m. (jeśli pozwoli pogoda). Przejazd w okolice Gudauri. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Gudauri – Ananuri – Gori - Uplistsikhe – Kutaisi

Śniadanie. Zwiedzanie kompleks Ananuri. Następnie przejazd do Gori, gdzie urodził się Stalin. Zdjęcie przy Muzeum Stalina. W Gori zobaczymy miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: Kutaisi – Bagrati – Gelati – Batumi

Śniadanie. Zwiedzanie katedry Bagrati (XI w.) oraz klasztoru Gelati – wybudowanego przez króla Dawida IV Budowniczego. Następnie przejazd do Batumi – perły Morza Czarnego. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień: Batumi

Śniadanie w hotelu. Czas wolny. Możliwość zwiedzenia ogrodu botanicznego Batumi (fakultatywnie). Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień: Batumi – Ubisa – Rabati – Akhaltsikhe

Śniadanie. Przejazd do regionu Meschetia. Zwiedzanie świątyni Ubisa. Następnie przejazd do Achalcyche, gdzie zwiedzimy Fortecę Rabati. Przejazd w okolice Achalcyche. Obiadokolacja. Nocleg.

8 dzień: Akhaltsikhe – Wardzia – Erywań

Śniadanie Przejazd do miasta skalnego Wardzia – kompleks wykuty jest w zboczu górskim. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku. Po drodze zwiedzimy twierdzę Chertwisi. Dalej udamy się w kierunku granicy gruzińsko-ormiańskiej, odprawa celno-paszportowa. Przejazd do Erywania. Obiadokolacja. Nocleg.

9 dzień: Erywań – Khor Virap – Garni – Geghard – Erywań

Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Khor-Virap, gdzie Armenia została ochrzczona na początku IV wieku jako pierwszy kraj na świecie. Przejazd do Garni, pogańskiej świątyni boga Mitry. Następnie zwiedzimy kompleks klasztorny Geghard. Powrót do Erywania. Obiadokolacja. Nocleg.

10 dzień: Erywań

Śniadanie . Wyjazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów – katedry Eczmiadzyn, zwiedzanie świątyń pod wezwaniem św. Hripsime i Gayane. Pomnik Ludobójstwa Ormian - Cicernakaberd. Wizyta w wytwórni koniaku Ararat - poznamy etapy jego produkcji, degustacja brandy. Obiadokolacja. Nocleg.

11 dzień: Erywań – Jezioro Sevan

Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Matenadaran w Erywaniu. Przejazd do klasztoru Sevanavank, z którego otwiera się widok na jezioro Sewan. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

12 dzień: Erywań – Warszawa Transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo – bagażowa. Wylot do Warszawy.

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE.

Cena: 4950PLN

Cena zawiera: przelot samolotem (możliwa przesiadka); transfery autokarem; zakwaterowanie w hotelach 3* (miejscowa kategoryzacja); 10 śniadań i obiadokolacji; opiekę pilota/przewodnika; opiekę księdza; ubezpieczenie KL, NNW i chorób przewlekłych.

Cena nie zawiera: biletów wstępu i przewodników lokalnych – ok. 60 USD/os. (płatne na miejscu); posiłków i napojów na pokładzie samolotu; napojów do kolacji; dopłaty do pokoju jednoosobowego (950PLN); ubezpieczenie kosztów rezygnacji (2,5% lub 7,5% ceny); wydatków osobistych;

Zgłoszenia przyjmujemy do końca listopada.


Informacje szczegółowe i zapisy pod numerem tel: 603 – 679 -310

 

Ogłoszenia duszpasterskie 9.10.2016

XXVIII Niedziela Zwykła – 9 października 2016r.

 1. Obchodzimy dziś Dzień Papieski pod hasłem Bądźcie świadkami miłosierdzia. We wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce prowadzona jest dziś kwesta na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ofiary na ten piękny cel - stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży, szczególnie z terenów wiejskich, możemy złożyć przed kościołem naszym wolontariuszom.

 2. Dzisiaj przed Mszą św. wieczorną o godz. 17 15 odprawimy procesję różańcową – zapraszamy czcicieli Matki Bożej; dzieci na Nabożeństwie Różańcowym gromadzą się w poniedziałek, środę i piątek o godz. 16 30.

3.W nadchodzącym tygodniu: czwartek – błog. Honorata Koźmińskiego założyciela Zgromadzenia Sióstr Honoratek, które pięknie posługują chorym w Domu Pomocy blisko naszej Archikatedry, w sobotę - św. Teresy z Avila dziewicy i doktora Kościoła.

  5. W piątek przypada Dzień Edukacji Narodowej. Z tej racji wszystkim Nauczycielom, Pedagogom i Pracownikom Oświaty wyrażamy wdzięczność za trud przekazywania wiedzy i wychowania młodego pokolenia. Życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia i cierpliwej miłości wobec uczniów.

  6. W piątek rozpoczyna się Kongres Miłosierdzia Archidiecezji Częstochowskiej – dokładny program Kongresu jest w tablicach ogłoszeniowych można się zaznajomić, natomiast w ramach wspomnianego Kongresu Miłosierdzia w przyszłą niedzielę odbędzie się w naszej archikatedrze dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży: o godz. 11 45 – przejście przez Bramę Miłosierdzia i Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego. Po południu o godz. 14 30 na Placu Św. Jana Pawła II przed Bazyliką koncert 77FM Formacji z Mocą, o 15 30 – Koncert Antka Smykiewicza – czujmy się na te uroczystości zaproszeni.

  7. W sobotę o godz. 18 00 – Msza św. dla wsp. Przymierze Rodzin MAMRE.

  8. Przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na wyjazd pielgrzymkowy za tydzień w poniedziałek17 października do Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, wraz ze zwiedzaniem Torunia – informacje i zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Natomiast na początku wakacji w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym z Warszawy organizujemy 12 – dniową pielgrzymkę samolotową do Gruzji i Armenii – najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie – kraje, które kilka dni temu odwiedził Papież Franciszek. Program pielgrzymki jest do pobrania w zakrystii, jest też na stronie internetowej naszej parafii – zgłoszenia w nadchodzących tygodniach – zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

  9. Na lekturę duchową polecamy tygodnik katolicki Niedziela, który możemy nabyć w zakrystii i przy wychodzeniu z kościoła, możemy także nabywać kalendarze jubileuszowe na rok przyszły – nasza parafia w przyszłym roku będzie obchodzić 100 – lecie swego istnienia.

  10. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny życzymy Bożego błogosławieństwa i dobrej niedzieli.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 2.10.2016

XXVII Niedziela Zwykła 2 października 2016r.

- dzisiejszą niedzielę przeżywamy w blaskach pielgrzymki apostolskiej papieża Franciszka po Kaukazie południowym - Gruzji i Azerbejdżanie. To kontynuacja czerwcowej pielgrzymki do Armenii. Papież nawiedza region rozdzierany konfliktami, gdzie ścierają się interesy wielkich mocarstw. Szczególnie podczas modlitwy różańcowej polecajmy posługę Ojca św. Franciszka.

1. Po rannej Mszy św spotkanie duszpasterskie ze wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Św. Rodziny. W dni powszednie Nabożeństwo Różańcowe dla starszych o godz. 17 15; dzieci zapraszamy w poniedziałek, środę i piątek na godz. 16 30; dzieci biorą też udział w konkursie różańcowym.

2. O godz. 16 00 dzisiaj zapraszamy na projekcję filmu pt. „Czy naprawdę wierzysz? Jest to piękna opowieść o ludziach, którzy w bardzo trudnych sytuacjach wzywają Bożej pomocy. Niezwykłe są koleje losu bohaterów. Jest to film o potędze wiary, sile nadziei i odwadze świadectwa. Spotkanie o 16 00 w auli katedralnej.

 3. We wtorek wspomnienie liturgiczne św. Franciszka z Asyżu, w środę - Faustyny zakonnicy– apostołki Bożego Miłosierdzia, w piątek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

4. W poniedziałek 17 października organizujemy wyjazd pielgrzymkowy do Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II w Toruniu, wraz ze zwiedzaniem Torunia – informacje i zapisy w zakrystii i w kancelarii parafialnej – zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela m.in. art. p.t. „Umierają w drodze do Europy”. Prawie jeden procent mieszkańców naszej planety to uchodźcy. Od 1 – do 8 października pod hasłem „Umrzeć z nadziei” w Polsce trwa tydzień modlitw w ich intencji.

6. Solenizantkom i solenizantom miesiąca października, oraz wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Ogłoszenia parafialne 25.09.2016

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 września 2016 r.

1. Tydzień w liturgii: we wtorek – św. Wincentego a Paulo,
w środę – św. Wacława, dzień imienin i naszej modlitwy za Arcypasterza diecezji Ks. Arcybiskupa dra Wacława Depo,
w czwartek święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,
w piątek św. Hieronima, a w sobotę św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jest to także pierwsza sobota miesiąca.

2. Od soboty rozpoczyna się różańcowy miesiąc październik. Nabożeństwa różańcowe dla dorosłych codziennie o 17.15 począwszy od soboty.

3. Spotkanie katechetyczne dla młodzieży z klasy I i II gimnazjum odbędzie się w piątek o 18.30 w Sali duszpasterskiej Nazaret.

4. W przyszłą niedzielę, 2 października na godzinę 16.00 zapraszamy na projekcję filmu pt. „Czy naprawdę wierzysz?” To piękna opowieść o ludziach, którzy w bardzo trudnych sytuacjach wzywają Bożej pomocy. Niezwykłe są koleje losu bohaterów. Jest to film o potędze wiary, sile nadziei i odwadze świadectwa. Spotkanie o 16.00 w auli katedralnej.

5. Drogim parafianom i szanownym gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną św. Rodziny, a na progu października w szczególności solenizantkom i solenizantom tego miesiąca życzymy opieki Rodziny Nazaretańskiej.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
804,101 unikalne wizyty