26-05-2017 03:33
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 21.05.2017

Szósta Niedziela Wielkanocna 21.05.2017r.

  1.Trwa miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. W naszej Bazylice nabożeństwo majowe jest odprawiane codziennie o godz. 17 30; zachęcamy do udziału w tym nabożeństwie. Jeśli jesteśmy przeszkodzeni, starajmy się przynajmniej odmówić Litanię Loretańską do Matki Najświętszej.

  2. Decyzją papieża Franciszka w dniu wczorajszym został ogłoszony nowy biskup pomocniczy naszej archidiecezji – ks. prałat dr Andrzej Przybylski były rektor WSD, obecnie proboszcz parafii św. ap. Piotra i Pawła w Zawierciu. Święcenia nowego biskupa będą w naszej bazylice w sobotę 24 czerwca o godz. 11 00.

  3. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będzie wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Antoniego Długosza. Po rannej Mszy św. będzie spotkanie ze wspólnotami apostolskimi, które działają w naszej parafii. Zapraszamy Żywy Różaniec, ministrantów, Akcje Katolicką, Arcybractwo Świętej Rodziny, Gwardie Katedralną, Grupę Młodzieżową, Chórek dziecięcy. Na Mszy o godz. 10 00 ks. Biskup udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, natomiast o godz. 12 00 będzie Uroczystość Pierwszej Komunii św. dla 70 dzieci. Wspominając nasze pierwsze pełne uczestnictwo w Eucharystii, módlmy się za te dzieci, aby to był Wielki Dzień Jezusa w ich i życiu ich najbliższych. Po południu Biskup Wizytator odwiedzi kapłanów, ojców kapucynów i siostry zakonne, które pracują w naszej parafii. Próby dla dzieci przed pierwszą Komunią św. w środę i piątek o godz. 16 30 próby dla młodzieży przed Bierzmowaniem we wtorek o godz. 18 30. Spowiedź dla dzieci ich krewnych w sobotę o godz. 18 45; spowiedź młodzieży do Bierzmowania i świadków w sobotę o godz. 19 30.
  4. Przeżywamy Dni Modlitw o urodzaje (dawne dni Krzyżowe). Do środy włącznie na Nabożeństwie Majowym o godz. 17 30 - procesja błagalna do krzyża misyjnego o urodzaje. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o urodzaje i o błogosławieństwo w pracy ludzkiej. W piątek rozpoczynamy Nowennę do Ducha św., w sobotę o godz. 10 00 w naszej Bazylice Archikatedralnej będą Święcenia Diakonatu.
  5. Ks. diakon mgr Piotr Szeląg z dniem dzisiejszym kończy praktykę duszpasterską w naszej parafii. Księdzu Diakonowi dziękujemy za wszelkie dobro, za gotowość do pomocy i gorliwą postawę, a szczególnie za wygłoszone Słowo Boże, odprawione nabożeństwa, za pracę pośród młodzieży i w kancelarii parafialnej. Diakon Piotr przyjmie święcenia kapłańskie 3 czerwca o 10:00 w Archikatedrze Częstochowskiej. Mszę św. prymicyjną w naszej Bazylice ks. Piotr odprawi na zakończenie oktawy Bożego Ciała 22 czerwca o godz. 18 00.

  6. Zachęcamy do lektury tygodnika katolickiego Niedziela m.in. artykuł „Uczyłem się od nich” - wywiad z sekretarzem dwóch papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI – obecnym metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

  7. Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Świętej Rodziny, szczególnie wszystkim mamom (w nadchodzący piątek przypada Dzień Matki) życzymy Bożego błogosławieństwa na nowy tydzień.

Cypr

CYPR - ŚLADAMI WCZESNEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA (9 dni, samolot) 25.09 – 03.10.2017 – pielgrzymka samolotowa z Parafii Archikatedralnej Św. Rodziny w Częstochowie organizowana w porozumieniu z Franciszkańskim Biurem Turystyczno – Pielgrzymkowym z Warszawy

1 dzień: WARSZAWA - LARNAKA

Spotkanie w Warszawie na lotnisku Okęcie przy stanowisku PATRON TRAVEL o godz. 20:15. Wylot do Larnaki o godz. 22:30.

2 dzień: LIMASSOL - CURIUM - OMODOS

Lądowanie w Larnace o godz. 02:55. Transfer do hotelu w Larnace/Limassol. Zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie. Wyjazd do centrum Limassol i zwiedzanie starej części miasta. Przejazd do Curium - starożytnego miasta założonego przez Greków. Zwiedzanie teatru i łaźni rzymskich, Mozaiki z V w., Bazylika z Baptysterium z V w., Dom Eustoliosa. Przejazd do Omodos. Zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża z XVIII w. Wizyta w winnicy połączony z degustacją win. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień: STAVROVOUNI - NIKOZJA

Śniadanie. Zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża w Stavrovouni (kobiety nie mogą wejść do środka), klasztor św. Tekli. Przejazd do Nikozji. Zwiedzanie Katedry Św. Jana, Muzeum Bizantyjskiego z ikonami z VIII-XVIII w. Muzeum Archeologiczne. Spacer do linii demarkacyjnej. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: LEFKARA – LARNAKA

Śniadanie. Przejazd do Lefakry znanej z rzemiosła, rzeźb wykonanych ręcznie i architektury. Przejazd do Larnaki: zwiedzanie kościoła z X wieku i grobu Św. Łazarza. Czas wolny. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: GÓRY TROODOS – KYKKOS

Śniadanie. Przejazd w Góry Troodos. Zwiedzanie Bizantyjskich kościołów wpisanych na listę UNESCO: Panagia tou Araka, Lagoudera z XII wieku, Agios Nikolaos tis Stegis z XI – XVII w. Zwiedzanie Klasztoru w Kykko z XII w., gdzie znajduje się ikona Najświętszej Marii Panny pędzla Św. Łukasza. W godzinach wieczornych powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień: PETRA TOU ROMIOU - PAPHOS

Śniadanie. Zwiedzanie miejsca narodzin Afrodyty - Petra tou Romiou. Agia Paraskevi - bizantyjski kościół z XI w. Przejazd do Pafos. Zwiedzanie ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki, Odeon i Zamek Bizantyjski, Mozaiki w Domu Dionizosa. Po południu wizyta w Klasztorze Św. Neofity z freskami z XII – XV w. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień: SALAMINA – FAMAGUSTA

Śniadanie. Przejazd do biblijnego miasta Salaminy: kościół św. Barnaby, ruiny Salaminy starożytnej stolicy Cypru. Przejazd do Famagusty: mury weneckie, kościół św. Mikołaja, ruiny kościoła św. Jerzego, kościół świętych Piotra i Pawła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

8 dzień: LARNAKA/LIMASSOL

Śniadanie. Dzień wolny na odpoczynek. Kolacja. Nocleg.

9 dzień: LARNAKA – WARSZAWA

Transfer na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 03:40. Lądowanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 06:15.

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANOM.

Cena: 3650 PLN (przy grupie min. 26 osób)

Cena zawiera: przelot samolotem; opłaty lotniskowe; transfery autokarem; 8 noclegów w hotelach 2* (pokoje 2 osobowe); 7 śniadań i 7 obiadokolacji; opiekę pilota / rezydenta; ubezpieczenie KL, NW i choroby przewlekłe; podatek Vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu i innych opłat związanych z realizacją programu - 60 EUR/os. (płatne na miejscu); napojów do obiadokolacji; dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji (2,5% lub 7,5% ceny); dopłaty do pokoju jednoosobowego; wydatków osobistych; napojów i posiłków na pokładzie samolotu

Informacje i zgłoszenia w kancelarii Parafii Archikatedralnej w Częstochowie, lub pod numerem tel: 603 – 679 - 310

 

Dla pielgrzmów

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW DO GRUZJI I ARMENI


Wyjazd z Zawiercia spod MOK w poniedziałek 26.06.2017, ul. Piastowska 1 o 14.30.

Z Częstochowy spod Archikatedry Częstochowskiej o 16.30.

Zbiórka na lotnisku będzie miała miejsce  o godz. 20:00.

na lotnisku Okęcie w Warszawie w hali odlotów terminalu A – pomiędzy STREFĄ ODPRAW „E” i „D” – przy stanowisku PATRON TRAVEL

Pilot grupy spotka się z pielgrzymami na zbiórce w Warszawie.

Na miejscu w Gruzji na grupę będzie również czekał przewodnik, który dalej będzie oprowadzał grupę.

Wylot 26.06.2017 (LO 723): 

WARSZAWA 22:30 – TIBILISI 04:05 (następnego dnia)

Powrót 07.07.2017 (LO 728):

ERYWAŃ 04:40 – WARSZAWA 06:30

 

Powyższe czasu podane są w czasach lokalnych lotnisk (!).

Przeloty realizowane są liniami rejsowymi LOT.

Dopuszczalne limity bagażu/os na powyższych lotach to:  szt. x  23 kg (bagaż główny) + 1 szt. x 8 kg (bagaż podręczny)

W pierwszym dniu miejscem pierwszej pielgrzymkowej Mszy św. będzie Kaplica lotniska Okęcie.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 14.05.2017

Piąta Niedziela Wielkanocna 14.05.2017r.

 1. Uroczystość I Komunii św. w naszej parafii będzie w niedzielę 28 maja o godz.12 00 – próby dla dzieci klas III przed I Komunią św. w środę i piątek o godz. 16 30, spotkanie organizacyjne z ich rodzicami w środę po wieczornej Mszy św. o godz. 18 45; natomiast próba dla młodzieży, która w niedzielę 28 maja podczas wizytacji kanonicznej naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania będzie w poniedziałek o godz. 19 00.

 2. W tym tygodniu: w e wtorek – św. Andrzeja Boboli kapłana i męczennika.

 3. Moi Drodzy w naszej Bazylice w każdą niedziele przed Mszą św. o godz. 8 00 są śpiewane godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, przed Mszą św. o godz. 10 00 jest śpiewana brewiarzowa Godzina Czytań. Szczególnie stałych bywalców tych mszy św. zachęcamy, aby przychodzić trochu wcześniej przed Mszami św., by wziąć także udział w tej pięknej śpiewanej modlitwie. Codzienne natomiast o godz. 15 00 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem jest odprawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego, a przed wieczorną mszą św. są śpiewane nieszpory o św. Rodzinie, obecnie nabożeństwo majowe. Bardzo dziękuję osobom, które przewodniczą tym modlitwom, kontynuując przepiękną tradycję.

 4. Prowadzimy prace remontowe w kaplicy Najświętszego Sakramentu, kontekście tych prac dziękuję za modlitwy i wszelkie ofiary składane na ten cel w formie „Daru Serca”.

 5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki Niedziela, gdzie znajdziemy wiele ciekawych artykułów o przesłaniu Matki Bożej podczas objawień w Fatimie 100 lat temu.

 6. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny życzymy Bożego błogosławieństwa.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 7.05.2017

IV Niedziela Wielkanocna
– Niedziela Dobrego Pasterza -
7.05.2017 r.


1. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się bardzo gorąco, by nie zabrakło tych, którzy całym sercem poświęcają się na służbę Bogu i ludziom. Jutro Uroczystość Świętego Stanisława biskupa i męczennika głównego patrona Polski. Dzień imienin ks. prałata Stanisława – Msza św. w intencji Księdza Solenizanta będzie odprawiona o godz. 18 00 – zapraszamy. 

 1. Po rannej Mszy św. spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Świętej Rodziny

 2. Próby dla dzieci z klas III przed Pierwszą Komunią św. w środę i piątek o godz. 16 30.

 3. Wychodząc z katedry, na zakończenie tygodnia biblijnego każdy z nas otrzyma Cukierek Słowa Bożego z dołączonym fragmentem z Pisma Świętego. Niech Słowo Boże będzie stale obecne w naszym życiu przez udział we Mszy św. i prywatną lekturę.

 4. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny oraz solenizantom miesiąca maja życzymy Bożego błogosławieństwa.

 5. Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego – zaproszenie do wspólnej modlitwy na Jasnej Górze w dniu 13 maja 2017r. …………..

 

Ogłoszenia duszpasterskie 30.04.2017

III Niedziela Wielkanocna - 30.04.2017 r.

1. Dziś Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niech będzie on okazją do częstszego sięgania po Księgę Pisma Świętego w naszych domach. Dzisiejsza niedziela jest też pierwszym Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego, a konkretnie Listu do Galatów – warto kochani odnaleźć na półce egzemplarz Biblii i tak na spokojnie dziś i w nadchodzących dniach pochylić się nad Świętą Księgą, zwłaszcza nad tym Listem Apostoła Narodów św. Pawła.

2. Nabożeństwa Majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny rozpoczynamy jutro i będą odprawiane codziennie o godz. 17 30 – zapraszamy czcicieli Matki Bożej.

3.W środę Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki naszej Ojczyzny – w naszej świątyni niedzielny porządek Mszy św., w pierwszy piątek odwiedziny chorych od godz. 8 30 rano.

4. Tak jak ogłaszaliśmy tydzień temu – w minionych miesiącach w porozumieniu z władzą diecezjalną został przygotowany przez architektów z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa projekt architektoniczny nowego wystroju Kaplicy Najświętszego Sakramentu, zatwierdzony przez Wojewódzki Urząd Konserwatorski (archikatedra jest zabytkiem), także przez Wydział Architektury Urzędu Miasta Częstochowy. Te prace już trwają – w pierwszej kolejności w nadchodzących tygodniach będzie wymieniona posadzka i będzie wykonane ogrzewanie gazowe podłogowe. Bardzo to jest wskazane, aby w sezonie zimowym w Kaplicy Najświętszego Sakramentu było chociaż trochę ciepło. Katedry nie potrafimy ogrzać, ale kaplicę miejmy nadzieję damy radę. Na miarę możliwości starajmy się te prace wspierać i modlitwą, ale także ofiarą – darem serca.

5. W tym tygodniu nie będzie prób dla dzieci klas III przygotowujących się do pierwszej Komunii św.

6. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik katolicki NIEDZIELA oraz darmowy numer miesięcznika DOBRE NOWINY gdzie znajdziemy ciekawe artykuły na 100 – lecie objawień Matki Bożej w Fatimie oraz wywiad z Jimim Caviezelem – grającym rolę Pana Jezusa w filmie PASJA Mela Gibsona.

7. Dziś w sali parafialnej o godz. 16 00 będzie wyświetlany film pt. FATIMA w stulecie objawień

8. Wszystkim parafianom i drogim gościom, nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
969,919 unikalne wizyty