21-02-2020 14:02
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA 16.02.2020

 1. W kalendarzu liturgicznym w sobotę święto Katedry Św. Piotra Apostoła.
 2. Spotkanie dla uczniów kl. 7 i 8 szkoły podstawowej w czwartek o 17.00.
 3. Przypominamy i serdecznie zachęcamy do udziału w życiu liturgicznym naszej bazyliki. Codziennie po Mszy św. porannej odmawiany jest różaniec, o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o 17.30 nieszpory. Ponadto w każdą niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, a o 9.30 odprawiana jest Godzina Czytań o Świętej Rodzinie. W każdą środę o 18.00 gromadzimy się na nowennie do Matki Bożej Anielskiej – Naszej Pani Katedralnej, przez której przyczynę możemy zanosić nasze intencje.

Pogłębiajmy naszą relację z Bogiem poprzez udział czy to w tygodniowej Mszy św. czy w wybranym nabożeństwie.

 1. Polecamy naszą prasę katolicką, szczególnie tygodnik „Niedziela”, w którym znajdziemy m.in. artykuł o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim pt. „Modlił się nawet za Bieruta i Gomułkę”. Zachęcamy też do słuchania radia Maryja, Jasna Góra i naszego radia Fiat, którego słuchaczy serdecznie pozdrawiamy.
 2. Pragniemy życzyć błogosławieństwa Bożego na nadchodzący tydzień wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę – Sanktuarium Świętej Rodziny.
Ogłoszenia duszpasterskie

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 9.02.2020

 1. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek wspomnienie św. Scholastyki,

- we wtorek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Międzynarodowy Dzień Chorych. Ksiądz Abp Metropolita Wacław Depo odprawi uroczystą Mszę św. o 11.00 w intencji chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem w kościele Świętego Wojciecha na Tysiącleciu. W archikatedrze Msze św. o 7.00 i 18.00.

- w piątek święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy.

2. W środę, 12 listopada o godz. 18.00 pontyfikalnej Mszy św. za zmarłych Biskupów Częstochowskich Teodora Kubinę i Stefana Barełę będzie przewodniczył Ks. Abp Metropolita. Msza św. w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

3. Spotkanie Akcji Katolickiej w czwartek o 17.00.

4. W następną niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.00 kandydaci, którzy przez blisko rok przygotowywali się do służby liturgicznej zostaną włączeni do grona ministrantów.

5. Wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną oraz słuchaczom katolickiego radia Fiat życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia duszpasterskie

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

2.02.2020

 1. Dziś przypada święto Ofiarowania Pańskiego – Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętamy w modlitwach o wszystkich osobach życia konsekrowanego, szczególnie o naszych Braciach Kapucynach i Siostrach Karolankach. Na każdej Mszy świętej poświęcenie gromnic. Przed każdą Mszą św. jest możliwość zakupu gromnicy. Na Mszy świętej o godz. 11.00 dzieci z klas III otrzymają świece pierwszokomunijne. Natomiast Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tym dniu przeżywa 8 rocznicę ingresu do Bazyliki Archikatedralnej.
 2. Spotkanie duszpasterskie ze Wspólnotą Żywego Różańca po Mszy św. o 8.00.
 3. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Błażeja, biskupa i męczennika, przyzywanego w chorobach gardeł. W tym dniu po Mszach św. błogosławieństwo wiernych świecami.

- w środę wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. o 7.00 i 18.00 poświęcenie chleba i soli.

- w  czwartek - św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich. Jest to pierwszy czwartek miesiąca. O 7.00 Msza św. o nowe powołania do Służby Bożej. Godzina święta przed I piątkiem miesiąca o 17.30.

 - w I piątek do chorych udamy się od 9.00. Spowiadamy przed i w czasie Mszy  św. oraz od 12.00 do 13.00.

4. W najbliższą środę o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. 6 SP.

5. W czwartek o 18.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

6. Za tydzień zbiórka ofiar do puszek na „Betel” - dzieło pomocy osobom niepełnosprawnym.

7. Zapraszamy do lektury „Niedzieli”, szczególnie artykułów poświęconych życiu konsekrowanemu, a wśród nich m.in. reportażu „Po drugiej stronie furty” o życiu Ojców Paulinów z Jasnej Góry.

Ogłoszenia duszpasterskie

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 19.01.2020

 1. Wraz z Księżmi Wikariuszami pragnę bardzo podziękować za życzliwe przyjęcie nas podczas wizyty duszpasterskiej. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na potrzeby Parafii, zarówno te złożone po kolędzie, na tace oraz jako Dar Serca w kopertach i przy innych okazjach. Przeznaczamy je na utrzymanie archikatedry, potrzeby Kościoła w Polsce i świecie, wspierając systematycznie ludzi głodnych w naszej parafialnej stołówce oraz innych ubogich. Widząc wielu chorych, którzy nie są w stanie przyjść do kościoła, chętnie odwiedzimy ich z posługą spowiedzi i Komunii św. oraz z sakramentem namaszczenia. Prosimy rodzinę, sąsiadów o pomoc w tej sprawie, aby przez posługę kapłana przynieść chorym ulgę w cierpieniu i umocnienie duchowe.
 2. Tydzień w liturgii:

- we wtorek św. Agnieszki, męczennicy

- w piątek św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła - patrona dziennikarzy katolickich i prasy religijnej.

- w sobotę święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła

 1. Polecamy lekturę tygodnika „Niedziela”, a w nim m.in. artykuł o fenomenie bałkańskiego sanktuarium pt. „Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła”.
 2. Wszystkim modlącym się w naszej Bazylice Archikatedralnej życzymy Bożego błogosławieństwa.
Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 12.01.2020

1. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Dziękujemy za każdy dom otwarty na Boże błogosławieństwo. Tych parafian, którzy nie mogli przyjąć kapłana podczas wizyty duszpasterskiej zapraszamy jeszcze do zapisania się na kolędę dodatkową. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii, zakrystii, telefonicznie  oraz pod adresem mailowym.

2. Tydzień w liturgii:

- w piątek wspomnienie św. Antoniego, opata.

3. Dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w życie parafii organizujemy w te ferie dwa jednodniowe wyjazdy: w najbliższą środę do Wisły i w sobotę do Tarnowskich Gór. Szczegółowe informacje i zapisy u Ks. Wikariuszy.

4. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” polecamy artykuł „Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?” oraz „Ambulans napędzany sercem” o grupie lekarzy i ratowników, którzy charytatywnie świadczą pomoc medyczną bezdomnym.

5. Wszystkim modlącym się w naszej Archikatedrze, szczególnie dzieciom i młodzieży, którzy rozpoczęli ferie zimowe życzymy błogosławieństwa Bożego na czas wypoczynku.

Ogłoszenia duszpasterskie

II NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU 5.01.2020

1. Spotkanie ze wspólnotą Żywego Różańca po porannej Mszy świętej.

2. Jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego – w tradycji zwana Świętem Trzech Króli. Porządek Mszy św. niedzielny. Po Mszach św. poświęcenie kadzidła i kredy. Woń kadzidła niech nam przypomina o modlitwie, która wznosi się ku niebu, a kredą oznaczmy drzwi naszych domów. Taca jest przeznaczona na misje.

3. Program wizyty duszpasterskiej jest dostępny na stronie internetowej oraz wywieszony w gablotach w kruchcie i przy kaplicy.

4. Spotkanie dla młodzieży z kl. 7 i 8 przed bierzmowaniem w środę o 17.00 w sali duszpasterskiej.

5. Polecamy nowy numer „Niedzieli” oraz zachęcamy do słuchania katolickich rozgłośni: radia Fiat, Jasna Góra i radia Maryja.


JAK OZNACZAMY KREDĄ NASZE DOMY?

Oznaczone poświęconą kredą drzwi naszych mieszkań
są świadectwem  przynależności do Kościoła.
To piękny i wymowny znak tego, że pragniemy,
aby w tym domu panowało Boże błogosławieństwo.

C+M+B+2020

Christus Mansionem Benedicat

(Niech Chrystus Błogosławi ten dom)

lub

K+M+B+2020

Kacper i Melchior i Baltazar

(imiona trzech Mędrców, którzy według tradycji Kościoła pospieszyli do Betlejem oddać Hołd Królowi świata)

* * *

Obydwa te zapisy są poprawne. Trzy krzyżyki symbolizują błogosławieństwo, dlatego nie stawiamy znaku równości przed liczbą bieżącego roku.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,033,202 unikalne wizyty