28-04-2017 19:58
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.2017

Druga Niedziela Wielkanocna - Święto Miłosierdzia Bożego 23.04.2017 r.
1. O godz. 15 00 odprawimy Godzinę Miłosierdzia Bożego. Panu Jezusowi bardzo zależało na świętowaniu Miłosierdzia Bożego w dzisiejszą niedzielę. To życzenie przekazała św. Siostra Faustyna w Dzienniczku, gdzie czytamy: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy, była Świętem Miłosierdzia. I dalej: „pragnę, aby Święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym są otwarte wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w dniu tym są otwarte wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”. Z racji Święta Miłosierdzia Bożego dziś możemy złożyć ofiarę do puszki, środki te będą przeznaczone na prowadzenie dzieł dobroczynnych w naszej diecezji i w naszej parafii.

2. Jutro – Uroczystość Świętego Wojciecha patrona Polski, wtorek – św. Marka ew.

3.Próby dla dzieci klas III przed I Komunią św w środę i piątek o godz. 16 30.

4. Od jutra rozpoczynamy remont Kaplicy Najświętszego Sakramentu. W minionych kilkunastu miesiącach w porozumieniu z władzą diecezjalną został przygotowany przez architektów z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa projekt architektoniczny nowego wystroju Kaplicy - zatwierdzony przez Wojewódzki Urząd Konserwatorski (Archikatedra jest zabytkiem), także przez Wydział Architektury Urzędu Miasta Częstochowy. W pierwszej kolejności będzie wymieniona posadzka i będzie wykonane ogrzewanie gazowe – podłogowe. Bardzo to jest wskazane, aby w sezonie zimowym w Kaplicy Najświętszego Sakramentu było choć trochę ciepło. Katedry nie potrafimy ogrzać, ale Kaplicę miejmy nadzieję, że damy rade. W związku z remontem Kaplica będzie wyłączona z obiegu – zamknięta. Msze święte rano i wieczorem będziemy odprawiali w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast w Kaplicy Miłosierdzia Bożego na czas remontu będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

5. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik NIEDZIELA.

6. Wszystkim parafianom i drogim gościom, nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Ogłoszenia duszpasterskie 16.04.2017

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 16.04.2017 r.

 1. Wraz z naszymi księżmi pragnę złożyć serdeczne życzenia świąteczne kochanym Parafianom, miłym gościom. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, życzymy aby duchowe spotkanie ze Zmartwychwstałym ożywiało wiarę, potęgowało nadzieję i umacniało miłość. Aby pokój i radość – wielkanocne dary Zmartwychwstałego – zamieszkały w naszej codzienności. Niech prawda o Zmartwychwstaniu na nowo celebrowana i uobecniana dodaje nam nowych sił potrzebnych do życia, entuzjazmu w wierze, wytrwałości w realizacji uczynków miłosierdzia chrześcijańskiego. Życzymy błogosławieństwa Jezusa Zmartwychwstałego, wszelkiego dobra i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych.

 2. 2. Podziękowania - księdzu Łukaszowi i ks. Mariuszowi oraz diakonowi Piotrowi, Siostrom Karolankom, parafianom, młodzieży, dziękuję za piękne wykonanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, Gwardii Katedralnej za długie godziny czuwania przy Grobie Pańskim; Ojcom Kapucynom za gorliwą posługę w konfesjonale
  - darczyńcom dziękuję za ofiary na kwiaty, za żywność i ofiary; w minionym czasie zaopatrzyliśmy też kilkanaście rodzin w opał na ogrzanie mieszkania, dziękuje paniom z Caritasu i Akcji Katolickiej za rozdzielenie żywności.
  3. Informację duszpasterskie:
  - dziś po południu nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu; o godz. 17 30 Nieszpory i o 18 00 Msza św.
  - jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Porządek Mszy św. niedzielny. Taca z dnia jutrzejszego będzie przeznaczona na uczelnie katolickie w Polsce na KUL i Uniwersytet Papieski w Krakowie; na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela w którym znajdziemy wspaniałe teksty pozwalające głęboko przeżyć tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

    4. Ponieważ dni w oktawie Wielkanocy są jak jeden świąteczny dzień przypominamy, że najbliższy piątek 21 kwietnia nie przyjmuje postu.

  5. Próby dla dzieci klas III przed Pierwszą Komunią św. - w środę i piątek o godz. 16 30; w nadchodzącą sobotę w godzinach dopołudniowych gościmy w naszej Bazylice Ogólnopolska Pielgrzymkę Ruchu Rodzin Nazaretańskich, po południu Pielgrzymkę Akademicką.

  6. Przyszła niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego.

  7. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym dzisiaj naszą Bazylikę Archikatedralną Św. Rodziny na piękne przeżycia świątecznych dni życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Ogłoszenia duszpasterskie 09.04.2017

Niedziela Palmowa – 09.04.2017 r.


1. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas przeznaczony na szczególne rozważanie Męki Pańskiej. O godz. 12 00 – procesja z palmami wokół świątyni na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy; na zakończenie Eucharystii rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze palmy. Dzisiejsza Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. O godz. 14 00 przed naszą Bazyliką na placu Jana Pawła II rozpocznie się spotkanie młodzieży z całej archidiecezji; o godz. 15 00– liturgia Niedzieli Palmowej – przewodniczy Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski.
2. Gorzkie Żale z nauką pasyjną o dziś o 17:30.

3. Liturgia Świętego Triduum Paschalnego w naszej Bazylice Archikatedralnej:
WIELKA ŚRODA - Liturgia Godzin o 17:00;
WIELKI CZWARTEK
- 10:00 Msza św. Krzyżma połączona z Jutrznią.
- 18:00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia – ciemnicy. Adoracja do 22:00.
WIELKI PIĄTEK
- 9:00 Liturgia Godzin.
- 14:30 Droga Krzyżowa w archikatedrze.
- 18:00 Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary składane przy adoracji Krzyża Świętego będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie. Po liturgii wielkopiątkowej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego i adoracja przez całą noc. Program liturgii wielkotygodniowej i porządek adoracji jest wywieszony w gablocie.
WIELKA SOBOTA
- 9:00 Liturgia Godzin.
- 10:00 Świecenia pokarmów co pół godziny do 14:00 (będzie wystawiony kosz dla biednych; dzielmy się tym co mamy z tymi, którzy mają mniej)
- 21:00 Liturgia Wigilii Paschalnej zakończona procesją i Mszą św. Rezurekcyjną.
4. Dziś wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Bożego Grobu. Jest to ostatnia zbiórka.
5. Zgodnie z wcześniejszym ogłoszeniem, dziś przynosimy do zakrystii skarbonki jałmużny wielkopostnej. Bóg zapałać za ofiary dla biednych, polecamy na lekturę duchowną tygodnik Niedziela; katecheza chrzcielna dla rodziców i dla chrzestnych w nadchodzącą środę po wieczornej Mszy św. o godz. 18 45.

6. Wszystkim parafianom i drogim gościom nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny na piękne przeżycia Wielkiego Tygodnia, szczególnie Świętego Triduum Paschalnego życzymy Bożego błogosławieństwa. 

Triduum Paschalne w Bazylice Archikatedralnej

TRIDUUM PASCHALNE

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ROKU LITURGICZNEGO 

W ARCHIKATEDRZE ŚWIĘTEJ RODZINY

 

Wielki Czwartek

10 00 Msza Krzyżma - Pielgrzymka kapłanów

18 00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej


Wielki Piątek

9 00 Godzina Czytań i Jutrznia

18 00 Liturgia Męki Pańskiej

 

Wielka Sobota

9 00 Godzina Czytań i Jutrznia

21 00 Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną

 

Wielka Niedziela
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Msze św.: 8 00; 10 00; 12 00; 18 00

Nieszpory 17 30

 

Poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny

Wielka Sobota 10 00 – 14 00 co pół godziny


 

Adoracja Najświętszego Sakramentu - Triduum Paschalne

Dyżury wiernych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu

Wielki Czwartek

20 00 Kandydaci do Bierzmowania; Akcja Katolicka

21 00 Żywy Różaniec; Kapłani i Siostry zakonne

.

Wielki Piątek

8 00 Caritas; Arcybractwo Św. Rodziny

9 00 Dzieci szkolne

10 00 I Róża Żywego Różańca

11 00 II Róża Żywego Różańca

12 00 III Róża Żywego Różańca

13 00 IV Róża Żywego Różańca

14 00 V Róża Żywego Różańca

15 00 Wspólnota Miłosierdzia Bożego

16 00 Liturgiczna Służba Ołtarza; dzieci należące do chórku dziecięcego

17 00 Dzieci I – komunijne z rodzicami

20 00 Ruch Światło-Życie
.

Wielka Sobota

24 00 ul. Krakowska numery nieparzyste

1 00 ul. Krakowska numery parzyste

2 00 ul. Piotrkowska

3 00 ul. Piłsudskiego

4 00 ul. Katedralna, Strażacka, Zawodzie

5 00 ul. Stawowa, Mała, Mokra i Przemysłowa

6 00 ul. Ogrodowa

7 00 ul. Mielczarskiego

8 00 Arcybractwo Świętej Rodziny

16 00 I Róża Żywego Różańca

17 00 II Róża Żywego Różańca

18 00 III Róża Żywego Różańca

19 00 IV Róża Żywego Różańca

20 00 V Róża Żywego Różańca

Ogłoszenia duszpasterskie 02.04.2017

Piąta Niedziela Wielkiego Postu – 2 kwietnia 2017 r.

Po rannej Mszy św. spotkanie duszpasterskie ze wspólnotą Żywego Różańca i z Arcybractwem Świętej Rodziny. Dzisiaj 2 kwietnia przypada 12 rocznica śmierci św. Jana Pawła II – o godz. 13 05 w TWP odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu. Chciejmy kochani spojrzeć na nowo na wielkie dzieła, które uczynił św. Jan Paweł II dla naszej Ojczyzny i całej Europy.

 1. Dziś Kościół rozpoczyna w liturgii okres pasyjny, czyli szczególne rozważanie Męki i Śmierci Chrystusa Pana. Na znak wyjątkowej żałoby krzyże przykrywa się fioletową zasłoną. Udekorujmy krzyże domowe, także i te duże krzyże, które są w obrębie naszej parafii; ucałujmy też znak wiary i zapalmy świecę;

 2. Nabożeństwa wielkopostne:
  - Gorzkie Żale z nauką pasyjną dziś o 17:30;
  - Droga Krzyżowaw piątek o godz. 17:15;

 3. Jutro – w poniedziałek po wieczornej Mszy św. o godz. 18 30 - spotkanie organizacyjne Gwardii Katedralnej, która będzie pełnić straż honorową przy Grobie Pana Jezusa w Wielki Piątek. Zapraszamy serdecznie tych, którzy już należą do Gwardii Katedralnej jak również chętnych mężczyzn oraz młodzieńców.

 4. W środę po wieczornej Mszy św o godz. 18 45 – spotkanie duszpasterskie z rodzicami dzieci klas II, które w niedzielę 28 maja przystąpią do I Komunii św., natomiast we czwartek o godz. 18 30 spotkanie duszpasterskie dla młodzieży klas III gimnazjum i I średnia w ramach przygotowań do Sakramentu Bierzmowania.

 5. Za tydzień w Niedzielę Palmową – uroczysta procesja z palmami wokół świątyni na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy - będzie o godz. 12 00. Dla dzieci i dla młodzieży organizujemy konkurs na najpiękniejsze i na najwyższe palmy - po Mszy św rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród. W następną niedzielę czyli Niedzielę Palmową przynieśmy do kościoła skarbonki jałmużny wielkopostnej.

 6. Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Na celebrację Niedzieli Palmowej do naszej Bazyliki Archikatedralnej są zaproszeni młodzi z całej archidiecezji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14 00 na placu Jana Pawła II przed Bazyliką Archikatedralną. Rozpoczęcie liturgii Niedzieli Palmowej o godz. 15 00. Na zakończenie Eucharystii delegacje kandydatów do bierzmowania złożą prośby o udzielenie sakramentu bierzmowania.

 7. Dziś wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Bożego Grobu, także możemy nabyć: tygodnik Niedziela, paschaliki i palmy wielkanocne, także do kosza przy krzyżu katedralnym możemy składać dary dla ubogich w formie suchego prowiantu.

 8. Solenizantom miesiąca kwietnia składamy serdeczne życzenia; wszystkim nawiedzającym naszą Bazylikę Archikatedralną św. Rodziny na nadchodzący tydzień życzymy Bożego błogosławieństwa.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
945,614 unikalne wizyty