15-10-2018 22:23
Nawigacja
Ogłoszenia duszpasterskie

XXVIII Niedziela Zwykła 14.10.2018

1. Przeżywamy dziś Dzień Papieski. Po Mszy św. wolontariusze będą oczekiwali na nasz dar serca do puszki na Dzieło Nowego Tysiąclecia – wsparcie w dalszej nauce zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Po tej Mszy św. zapraszamy do poczęstowania się Cukierkiem Papieskim z cytatem Jana Pawła II, przygotowanym przez naszą młodzież.

2. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.

3. Tydzień w liturgii:

·         w poniedziałek św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła  

·         we wtorek św. Jadwigi Śląskiej

·         w środę św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

·         w czwartek św. Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia. Jest to dzień imienin naszych wikariuszy, ks. Łukasza Sakowskiego i ks. Łukasza Połacika. Msze św. w intencji Księży  Solenizantów o 7.00 i 18.00. Zapraszamy do modlitwy za naszych księży.

·         w sobotę św. Jana Kantego, prezbitera (patrona studentów i ludzi nauki)

4. Zachęcamy serdecznie do wspólnotowej modlitwy za bliskich zmarłych. Można już pobierać kartki na wypominki roczne i oktawalne. Wyłożone są z tyłu Bazyliki i w Kaplicy.

5. Zapraszamy dzieci i ich bliskich do udziału w Balu Wszystkich Świętych. Zachęcamy rodziców, by pomogli w przygotowaniu strojów świętych – najpiękniejsze będą nagrodzone. Przypominamy też o konkursie na najpiękniejszy różaniec wykonany przez dzieci.

6. Akcja Katolicka naszej parafii serdecznie zaprasza do projekcję filmu pt. „Ślady stóp” w przyszłą niedzielę, 21 października do Sali Nazaret nad aulą katedralną. Początek o 16.00. „Ślady stóp to film, w którym widz staje się pielgrzymem  i z bohaterami dostaje szansę odkrycia swojej drogi życia. Wstęp wolny.

7. W przyszłą oraz kolejną niedzielę po Mszach św. Akcja Katolika będzie rozprowadzać znicze z dołączonymi specjalnymi wezwaniami za zmarłych do wykorzystania podczas modlitwy przy grobach naszych bliskich. Dobrowolne ofiary za znicze będą przeznaczone na zakup opału dla prawdziwie potrzebujących parafian.

 

8. W niedzielę, 28 października na 16.30 zapraszamy serdecznie na koncert naszego Pana Organisty Przemysława Kmiecia. Wstęp wolny.

AKCJA KATOLICKA PARAFII ŚWIĘTEJ RODZINY ZAPRASZA NA FILM
Ogłoszenia duszpasterskie

XXVII Niedziela Zwykła 7.09.2018                                         

 1. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.
 2. Zachęcamy serdecznie do wspólnotowej modlitwy za bliskich zmarłych. Można już pobierać kartki na wypominki roczne
  i oktawalne. Wyłożone są z tyłu Bazyliki i w Kaplicy.

3. Tydzień w liturgii:

- w sobotę błog. Honorata Koźmińskiego – w dniu liturgicznego wspomnienia założyciela Zgromadzenia Honoratek, pamiętajmy w modlitwie o siostrach, które z wielkim poświęceniem prowadzą w naszej parafii Dzieło Miłosierdzia - Zakład Opieki Leczniczej.

4. Za tydzień będziemy przeżywać 18. Dzień Papieski. Będziemy wówczas zbierać ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia – nasz dar serca dla uzdolnionej młodzieży bez środków finansowych do podjęcia dalszej nauki.

5. Organizujemy Bal Wszystkich Świętych. Zapraszamy dzieci do udziału w tym balu, jednak warunkiem uczestnictwa jest przyjście przebranym za jakiegoś świętego. Zachęcamy rodziców, by pomogli w przygotowaniu strojów – najpiękniejsze będą nagrodzone. Przypominamy o konkursie na najpiękniejszy różaniec wykonany przez dzieci.

6. Spotkanie Akcji Katolickiej w czwartek o 18.30.

7. W „Niedzieli” polecamy artykuł: „Ja Jestem”, w dziesięciolecie cudu eucharystycznego w Sokółce.

8. We wtorek od 8.00 w naszej przychodni lekarskiej „Świętej Rodziny” odbędą się badania USG Doppler w cenie 55 zł.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXVI Niedziela Zwykła 30.09.2018

1. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.

2. Wszystkim drogim parafianom i szanownym gościom składam gorące podziękowanie za modlitwę oraz obecność podczas liturgicznego objęcia urzędu proboszcza naszej archikatedralnej parafii. 

3. Tydzień w liturgii:

 • jutro św. Teresy od Dzieciątka Jezus
 • we wtorek Świętych Aniołów Stróżów
 • w czwartek św. Franciszka z Asyżu
 • w piątek św. siostry Faustyny Kowalskiej

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota października. Do chorych udamy się od 9.00.

7. Wspólnota Mamre będzie miała Mszę św. i modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie w najbliższą sobotę o 18.00. Msza św. parafialna w kaplicy Najświętszego Sakramentu, wejście od ul. Krakowskiej.

8. Duszpasterstwo Rodzin naszej Archidiecezji zaprasza rodziny dotknięte dramatem straty dziecka /w wyniku choroby, poronienia, wypadku, czy aborcji/, ich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka Utraconego do Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, 15 października, rozpoczęcie o 17.30 różańcem.

9. Doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie tradycyjnie do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie w dniu 06.10.2018 r. w godz. od 10.00 do 14.00.

10. Spotkanie dla młodzieży klas 7 i 8 SP przed bierzmowaniem w czwartek o 18.30.

11. Polecamy tygodnik katolicki „Niedziela” oraz media katolickie: radio Fiat, Jasna Góra i Radio Maryja.

Ogłoszenia duszpasterskie 23.09.2018

XXV Niedziela Zwykła 23.09.2018

1. Dziś podczas Mszy św. o godz. 12.00 Ks. Arcybiskup Metropolita Wacław Depo dokona liturgicznego obrzędu wprowadzenia w urząd proboszcza ks. Prałata dra Włodzimierza Kowalika. Serdecznie zapraszamy na tę tak ważną dla naszej wspólnoty uroczystość.

2. Tydzień w liturgii:

 • dziś kalendarz liturgiczny wspomina św. Ojca Pio. Warto przypomnieć, że w naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.
 • w czwartek św. Wincentego à Paulo, prezbitera
 • w piątek św. Wacława, męczennika. Jest to dzień imienin naszego Arcypasterza, Ks. Arcybiskupa Metropolity dra Wacława Depo. Zachęcamy do modlitwy w Jego intencji. W Archikatedrze Msza św. w intencji Najdostojniejszego Solenizanta będzie sprawowana
  o 7.00.
 • w sobotę Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

6. Zachęcamy do lektury „Niedzieli”, a w niej artykułów: „Do nieba z ojcem Pio” oraz „Iść drogą prawdy” – rozmowy z Haliną Frąckowiak. Do słuchania polecamy nasze radio FIAT, radio Jasna Góra oraz radio Maryja.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom bieżącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 9.09.2018

XXIII Niedziela Zwykła 9.09.2018

 1. Poświęcenie plecaków i przyborów szkolnych po Mszy św. o 12.00. Na tę Mszę św. w każdą niedzielę zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Przy tej okazji zachęcamy do wstępowania w szeregi ministrantów i lektorów Archikatedry zarówno chłopców jak i dorosłych mężczyzn – co jest szczególnym znakiem naszej parafii. Zachęcamy także młodych do udziału w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych Młodzieży Świętej Rodziny.
 2. Zebranie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. z klas 2 jak i 3 odbędzie się w czwartek o 18.30. Rozpoczęcie w Kaplicy Najśw. Sakramentu.
 3. Pielgrzymka Czytelników, Przyjaciół i Pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę, 15 września Mszą św. o 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej. O 11.30 do auli „Niedzieli” przy ul. 3 Maja organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Taylor – wnuczką Zofii Kossak, znakomitej pisarki, mocno związanej z tygodnikiem „Niedziela”.
 4. Tydzień w liturgii:

- we środę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – odpust w kościele rektorackim w III Alei NMP.

- w czwartek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.

- w piątek święto Podwyższenia Krzyża św. Odpust w parafii przy Rynku Wieluńskim.

- w sobotę wspomnienie Najświętszej  Maryi Panny Bolesnej.

 1. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia Fiat, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.
 2. Nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.
Ogłoszenia duszpasterskie 2.09.2018

XXII Niedziela Zwykła 2.09.2018

 1. Spotkanie Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 8.00.
 2. Jutro rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii będzie sprawowana uroczysta Msza św. na rozpoczęcie roku w poniedziałek o 9.00.  Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 12.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o 7.00, w południe i od 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00.
 4. Zebranie Akcji Katolickiej w środę o 19.00. Spotkanie ministrantów i lektorów w piątek o 18.30, spotkanie Młodzieży Świętej Rodziny w piątek o 19.15.
 5. Dziś Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze. Uroczysta suma na Jasnej Górze o godzinie 11.00.
 6. We wtorek przypada 79. rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, a m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana we wtorek o 18.00 w Bazylice pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 7. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Grzegorza Wielkiego

- we wtorek wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi. 

- w sobotę Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msze św.
o 8.00 i 18.00. Zapraszamy czcicieli Matki Bożej.

 1. Została przyznana dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na renowację Archikatedry i jej otoczenia przy znacznym wkładzie własnym parafii. Prace będą obejmowały m.in.: remont schodów i wybudowanie pod nimi toalet, oczyszczenie elewacji i zabezpieczenie kamiennych elementów dekoracyjnych, odrestaurowanie posadzki w bazylice, zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej, instalacje alarmowe i pożarowe, ogrzewanie bazyliki, remont kaplic bocznych, iluminacja bryły archikatedry.
 2. Na duchową lekturę polecamy tygodnik „Niedziela”. Zachęcamy także do słuchania katolickiego radia FIAT i radia Jasna Góra.
 3. Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1,486,631 unikalne wizyty